ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «چاه مکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی» + بازآفرینی

ریشه و مفهوم کامل حکایت «چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی» با توضیح

معنی ضرب المثل چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی : گاهی اوقات بسیاری از افراد برای پیش بردن امور خود برای دیگران نقشه کشیده و با این کار قصد دارند آن‌ها را از مسیر خود کنار بزنند. ولی آن‌ها نمی‌دانند که زمین گرد است و ممکن است این کار به خودشان برگردد.

به همین منظور افراد می‌گویند: که نباید برای دیگران نقشه کشی کنی، چرا که گاهی ممکن است در چاهی که کنده‌ای خودت گرفتار شده و آسیب ببینی. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی

معنی ضرب المثل چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی

برخی از افراد با زرنگی خود قصد کنار زدن بقیه را دارند ولی این کار غلط بوده و احتمال دارد دردسرساز شود. به همین سبب بهتر است هیچ‌وقت برای سایر افراد نقشه نکشید و سبب گرفتاری آن‌ها نشوید. در این صورت هم می‌توانید با استفاده از روشی درست پیشروی کنید و هم اینکه دچار مشکلی نشوید.

داستان حکایت چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی

در زمان‌های قدیم مردی زرنگ و باهوش در روستایی دور افتاده زندگی می‌کرد که طی مدت کمی توانسته بود تا به جایگاه و مقام بزرگ و پادشاهی روستا دست یابد. این مرد همیشه از سایر مردم سوء استفاده می‌کرد تا بتواند به اهداف و مقاصدش دست یابد.

او در یکی از روزها چندین نفر را جمع کرد و به آن‌ها گفت: بروید و به اموال مردم آسیب برسانید و لوازم گران قیمت و با ارزش را برایم بیاورید تا به این طریق بتوانم مردم را به خودم محتاج کنم. آن‌ها از او اطاعت کردند و به راه افتادند و شروع به انجام فرمان پادشاه کردند.

این افراد تمامی سعی و تلاش خود را کردند تا اموال و دارایی‌هایی مردم را از بین برده و لوازم مهم را با خود به قصر پادشاه بیاورند. چندین روز به این منوال گذشت و این افراد تمامی اموال باارزش مردم را از بین بردند و زمانی که مردم روستا از این موضوع باخبر شدند، تصمیم گرفتند که همگی جمع شده و شبانه به قصر پادشاه حمله کنند.

آن شب هم پادشاه در قصر نبود و مردم به این دلیل دل و جرئت پیدا کرده و به راه افتادند و پس از انجام کارهایی توانستند تا وارد قصر شده و بسیاری از لوازم قصر را در حیاط به آتش بکشند. فردای آن روز که پادشاه به قصر آمد و از اوضاع باخبر شد.

معاونش گفت: ای پادشاه از همان ابتدا بهتر بود که این کار را با مردم انجام نمی‌دادیم. چرا که از قدیم و ندیم نیز گفته‌اند: چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی. پادشاه با این گفته به خودش آمد و تصمیم گرفت مردم را از این اوضاع و احوال بیرون بیاورد و اموالشان را برگرداند.

گسترش و بازآفرینی چاه نکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی

ضرر رساندن به بقیه کاری ناپسند بوده که می‌تواند هر دو طرف را گرفتار کند. پس در این حالت باید بدانید که هر وقت خواستید کار ناپسندی انجام دهید و به جای منفعت، ضرری به کسی برسانید، این ضرر می‌تواند دو سویه بوده و هر دو طرف را دچار مشکل کند.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است
و
معنی ضرب المثل یک بز گر گله را گرگین می کند
و
معنی ضرب المثل «خورد گاو نادان ز پهلوی خویش»

⭕️ به پایان معنی ضرب المثل چاه مکن بهر کسی، اول خودت بعدا کسی رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *