ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل اشک تمساح ریختن ☄️ + تاریخچه

مفهوم و تاریخچه حکایت قدیمی «اشک تمساح ریختن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل اشک تمساح ریختن : این ضرب المثل به کسانی اشاره دارد که با استفاده از اشک دروغین و انجام یکسری کارهایی قصد دارند توجه اطرافیان را به خود جلب کنند. به این صورت آن‌ها با دروغ و نیرنگ کار خود را پیش برده و گاهی پیروز میدان و گاهی بازنده می‌شوند.

ولی باید بدانید که انجام این کار غلط بوده و می‌تواند سبب سلب اعتماد دیگران شود و به این طریق آن‌ها دیگر به سمت این گونه افراد نروند. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل اشکش دم مشکش است

معنی ضرب المثل اشک تمساح ریختن

مفهوم ضرب المثل اشک تمساح ریختن

این مثل دارای کاربرد گسترده‌ای بوده و می‌تواند سبب بر ملا شدن امورات افراد زرنگ و حیله گری شود. معمولا افراد بسیاری برای پیش بردن اهداف و مقاصد خود دست به انجام کارهای نیرنگ مانند می‌زنند و قصد دارند که با آسیب و ضرر رساندن به بقیه، خود را پیروز میدان کرده و به موفقیت دست یابند.

حتی زمانی که کسی از امورات شوم آن‌ها باخبر می‌شود نیز با گریه‌های الکی سعی در درست کردن ماجرا دارند. ولی در این حالت افراد از ضرب المثل اشک تمساح ریختن استفاده می‌کنند و می‌گویند: ما تو را می‌شناسیم و می‌دانیم که چطور فردی هستی، پس بهتر است گریه الکی و دروغین نکنی.

بهتر است گول ظاهر کسی را نخورده و ساده نباشید، چرا که امروزه بسیاری از افراد بخاطر منفعت خود در لباس دوست به افراد نزدیک می‌شوند و سپس با انجام امورات مورد نظر خود به بقیه ضرر می‌رسانند.

تاریخچه ضرب المثل اشک تمساح ریختن

هر ضرب المثلی دارای داستان و تاریخچه جالبی است که می‌تواند هر فردی را به سمت خود مجذوب کند. اشک تمساح ریختن نیز همانند سایر ضرب المثل ها از تاریخچه جالب و آموزنده‌ای برخوردار است که می‌توانید با استفاده از آن مواردی را فرا بگیرید. در ادامه به داستان این مثل توجه کنید.

در زمان‌های قدیم عقیده‌های بسیاری وجود داشت که برخی اصولی و برخی غیراصولی بودند. یکی از این عقیده و باور انسان‌ها این بود که می‌گفتند: زمانی که تمساحی گشنه می‌شود به گوشه کناری خواهد رفت و بر روی شکم خود بدون کوچک‌ترین حرکتی می‌ایستد.

در این حالت تمساح قدرتی دارد که می‌تواند با استفاده از این کار حشرات و جانداران را به سمت خود جذب کرده و سپس شکارشان کند. پس از اینکه تمساح بی حرکت ایستاد از چشمانش ماده سمی مانندی ترشح شده و بیرون خواهد آمد که حشرات به این ماده علاقه داشته و با دیدن آن، سریعا به سمت چشمان تمساح خواهند آمد. در این زمان تمساح دست به کار شده و سریعا هرگونه حشره‌ای را گرفته و خواهد خورد.

از آن زمان هر وقت کسی می‌خواست با استفاده از حیله و نیرنگ کسی را به دام خود بیندازد و دردسری برای او به وجود بیاورد، افراد از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد
و
معنی ضرب المثل از ماست که بر ماست

✅ به پایان معنی ضرب المثل اشک تمساح ریختن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *