زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره محمود شبستری ✳️ + زندگینامه و آثار

مقاله جامع درباره زندگینامه و زیباترین آثار محمود شبستری

تحقیق درباره محمود شبستری : وی از عرفای مشهور ایرانی بود که در این نوشته از بخش تحقیق ماگرتا می خواهیم زندگینامه او را مرور کنیم پس با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد زندگی محمود کیانوش

تحقیق درباره محمود شبستری

زندگینامه محمود شبستری

سعدالدین محمودبن امین الدین عبدالکریم بن یحیی شبستری یکی از عارفان و شاعران سده هشتم هجری است او به شیخ محمود شبستری معروف است از زندگی او اطلاعات زیادی در دسترس نیست احتمالا او در نیمه دوم قرن هفتم در شبستر بدنیا آمده همچنین براساس گفته‌ها شبستری به مصر، بغداد، شام، حجاز، یمن، اندلس، قفقاز سفر کرده است همچنین بر اساس نوشته‌های ریاض السیاحة او به کرمان رفت و در آنجا ازدواج کرده و صاحب فرزند شده است.

شیخ محمود شبستری پسری فاضل و ماهر در علوم مختلف به نام عبدالله داشت که به دربار روم رفته و سلطان سلیم از او تجلیل و زیادی کرده است.

از استادان شبستری می‌توان به بها الدین یعقوب تبریزی اشاره کرد، در خصوص مذهب محمود شبستری در کتاب سعادت نامه به سنی بودن او اشاره کامل شده اما در هیچ منبع دیگری درباره مذهب شبستری سخن گفته نشده با این وجود حاجی خلیفه براساس کتاب مرآت المحققین که منسوب به شبستری است نوشته او شیعه است.

در خصوص زمان وفات شبستری نظریه‌های زیادی وجود دارد اما ابن کربلایی تاریخ وفات او را ۷۴۰ می‌داند.

آثار محمود شبستری

از مهم‌ترین آثار محمود شبستری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گلشن راز

مهم‌ترین و مشهور‌ترین اثر منظوم شبستری گلشن راز است که اندیشه‌های عرفانی او را در بر می‌گیرد با وجود حجم اندکش یکی از کتاب‌های عرفانی کهن فارسی است که در آن بیان مفاهیم صوفیانه با شور و شوق همراه گردیده است همچنین مطابق شیوه مولانا و عطار برای بیان حکایات و تمثیلات موثر عرفانی و حکمی استفاده شده است.

  • سعادت نامه

سعادت نامه را ابن کربلایی و هدایت جزء آثار شبستری ضبط کرده اند این کتاب عرفانی به نظم تالیف شده و شامل چهار باب درباره معرفت ذات، واجب الوجود و صفات و اسماء و افعال او می‌باشد.

  • حق الیقین

ابن کربلایی، رضا قلی خان هدایت حق الیقین را از اثر شبستری دانسته اند این کتاب شامل ۸ باب و درباره عرفان نظری است با اینکه یک کتاب قدیمی است اما نویسنده آن در اول و آخر کتاب نامی از خود نبرده است.

  • مرآت المحققین

مرآت المحققین حاجی خلیفه، نفیسی آن را به شبستری نسبت داده اند و شامل ۷ باب درباره معرفت نفس و خدا است همچنین مولف در ابتدا و انتهای کتاب نام خود را ذکر نکرده است و فقط کاتب در پایان کتاب آن را به شبستری نسب داده است.

  • کنز الحقایق
  • رساله احدیث
  • شرح و تفسیر اسماء الله تعالی
  • جام جهان نما
  • ازهار گلشن
  • ترجمه منهاج العابدین

نمونه اشعار محمود شبستری

ز دنیا و ز دنیادار شو دور
مباش از بهر دنیا بیش رنجور
که دنیا چون رباط است اندر این راه
بباید رفتنت زین جای ناگاه
ز نیک و بد هر آنچه خلق گویند
تو منت دار زانکت جامه شویند
کسی کت جامه تن پاک شوید
یقین می‌دان که از تو سیم جوید
بدین معنی کسی کت جامهٔ جان
بشوید دار ازو منت فراوان
تن تو جامه جان‌ست ای دوست
ولی وقتی که پاکیزه است نیکوست
غبار جامهٔ تن شوخ و چرک‌ست
ولیکن شوخ جان از کفر و شرک‌ست
لباس تن به آب جوی می‌شوی
طهور جان ز آب علم و دین جوی
ز خشم و کینه و از شهوت و آز
درونت پاک کن آنگه وضو ساز
از یراکر نباشد جان نمازی
اگر چه در نمازی بی‌نمازی
حدث دنیاست زیرا هست مردار
به ترک تا حدث از پیش بردار

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره علی اکبر گلشن آزادی
و
تحقیق درباره ابوالقاسم لاهوتی

☑️ به پایان تحقیق درباره محمود شبستری رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.