ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید ⭕️ + بازآفرینی

گسترش و بازآفرینی حکایت «چشم بسته غیب می گوید» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید : غیب عالمی است که از انسان‌ها پنهان بوده و ما نمی‌توانیم با حواس پنجگانه‌مان آن را درک کنیم. به هر چیزی که از چشم‌های ما مخفی است، عرب‌ها می‌گویند غیب؛ به طور مثال وقتی خورشید غروب می‌کند می‌گویند: غابت الشمس. یعنی خورشید پنهان یا مخفی است.

با توجه به تعریفی که در مورد کلمه غیب شد می‌توان گفت خیلی واضح و روشن است که می‌گویند فلان بزرگوار از عالم غیب خبر دارد یا مثلا ائمه از غیب با خبر هستند به این معنی است که آنها چیزهایی را از عالم ماورای طبیعت می‌دانستند که بر نگاه ما مخفی است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید

مفهوم ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید

به ظاهر معنی این ضرب المثل بخواهیم نگاه کنیم یعنی فلان شخص می‌تواند از غیب حرف بزند اما با چنین معنایی کاربرد ندارد. برای کنایه معنی اش اینگونه است که: شخصی که در مورد موضوعی واضح به دیگران با اطمینان خبر می‌دهد در صورتی که خودش فکر می‌کند خبری را می‌دهد که این خبر تازه است.

پس از آن می‌شود در قاب شوخی و مزاح یا کنایه ای به آن فرد گفت: چشم بسته غیب می‌گویی فلانی، این را ما هم می‌دانیم.

داستان ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید

در زمان قدیم رمال‌ها و پیشگوها برو بیایی داشتند به شکلی که کاسبی‌شان همیشه رونق داشت. رمال‎ها طوری رفتار می‌کردند که انگار از چیزهایی با خبر هستند که دیگران از آن آگاهی ندارند.

این رمال یا به غول معروف غیب گوها برای اینکه بر روی مخاطبشان تاثیر بسیار زیادی بگذارند، کارهایی می‌کردند که با زبان بدنشان نشان دهند که دارند از جایی ماورایی الهام می‌گیرند.

به طور مثال چشمان خود را می‌بستند و به شکلی رفتار می‌کردند که انگار دارند به حرف‌های منبع اطلاعات یا همان عالم ماورا گوش می‌کنند.

از آن دوره که پیش‌گو یا رمال‌ها این کارها را بسیار انجام می‌دادند این ضرب المثل کنایه از کسی بود که چشمان خود را بسته و مثل پیش‌گو ها عمل یا رفتار می‌کند ولی چیزهایی را به اطلاع دیگران می‌گوید که دیگران از آن اخبار با خبر هستند.

گسترش و بازآفرینی چشم بسته غیب می گوید

مقدمه: این ضرب المثل موضوعی را برای ما بازگو می‌کند که بدانیم اشخاصی که به دنبال رمالی هستند قطعا شما را از اصل مطلب آگاه نمی‌کند بلکه شما را گمراه کرده و به شکلی برایتان شعبده بازی می‌کند.

بدنه: فقط افرادی مانند انسان‌های بزرگ و دانا یا به شکلی آگاه می‌توانند از عالم غیب خبردار شوند. امروزه در بین مردم افرادی هستند که در بسیاری از موارد ادعاهای زیادی دارند.

مثلاً بدون اینکه مطمئن باشند چیزی حقیقت دارد یا آن مسئله وجود خارجی دارد سعی می‌کنند آن را در بین مردم رواج دهند و مدام تکرار می‌کنند من از چیزی شما را مطلع کردم که هرکسی خبر نداشته در صورتی که اگر اشخاص دانا در بین شنونده‌های اخبار آن فرد باشند، خیلی به حرف‌های او گوش نمی‌کنند و می‌گویند آفرین چشم بسته غیب می‌گویی ماهم حالی مان می‌شود، آنقدر که فکر می‌کنی ما نادان و ابله نیستیم.

نتیجه: به این نتیجه رسیدیم که هر رمال و فالگیری از عالم آینده یا گذشته ما خبر ندارد.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل مثل ابر بهار
و
معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد
و
معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن

✅ به پایان معنی ضرب المثل چشم بسته غیب می گوید رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *