ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مثل ابر بهار ⚜️ + گسترش و بازآفرینی

داستان و تاریخچه حکایت قدیمی «مثل ابر بهار گریه کردن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل مثل ابر بهار : ضرب المثل ابر بهار به ابرهای فصل بهار اشاره دارد که سبب ایجاد باران زیادی می‌شوند. این باران‌ها گاهی سبب بروز سیل شده و می‌توانند هرجایی را درگیر خود کنند در نتیجه منظور این ضرب المثل گریه کردن بیش از حد و فراوان می باشد.

زمانی که کسی فردی را مثال می‌زند و می‌گوید که او همانند ابر بهار گریه می‌کند، کنایه از این حرف گریه‌های زیاد او بوده که وقفه‌ای ندارد و سیلی را ایجاد می‌کند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل مثل ابر بهار

مفهوم ضرب المثل مثل ابر بهار

این ضرب المثل باران ابرهای بهاری را مثال زده و نشان دهنده میزان بیشتر آن‌ها است. به همین منظور وقتی که کسی مدام اشک می‌ریزد و به هیچ وجه اشک چشمانش بند نمی‌آید، می‌گویند که او همانند ابرهای بهاری که برخوردار از باران زیادی هستند اشک می‌ریزد. در معنای دیگر زمانی که فردی در جایی نشسته و بی صدا اشک می‌ریزد و اشک‌های او مداوم از چشمانش سرازیر می‌شود، مردم می‌گویند: او مثل ابر بهار اشک می‌ریزد و چشمانش پر از اشک و آب است.

داستان مثل ابر بهار

ضرب المثل مثل ابر بهار نیز مانند بقیه ضرب المثل ها در تاریخ کهن دارای ریشه‌ای است. داستان مثل ابر بهار اشاره به اشک سیل آسا داشته که می‌تواند بسیار ویران کننده باشد. در روزی از روزها مرد ثروتمندی تصمیم گرفت که به نیازمندان شهر خود کمک کند.

او فردی بود که تا به حال هیچ کمبودی در زندگی خود احساس نکرده و نداشته بود و همچنین با سعی و تلاش بسیاری نگذاشته بود که فرزندانش نیز هیچ احساس کمبودی داشته باشند. مرد ثروتمند روزی تصمیم گرفت که برای کمک به نیازمندان به مناطق فقیر برود و در حد توان خود به آن‌ها کمک کند.

پس به راه افتاد و زمانی که به محله فقیران شهر رسید مردان، زنان و کودکان فقیری که با لباس‌های کهنه و پاره‌ای می‌چرخیدند را دید. او نزد هر یک می‌رفت گشنگی آن‌ها را احساس می‌کرد و می‌دید که چقدر فقیر بودن می‌تواند سبب آزار و اذیت مردم شود.

مرد ثروتمند با دیدن صحنه‌های ناراحت کننده در گوشه‌ای نشست و شروع به اشک ریختن کرد. او به حدی از دیدن صحنه‌های محیط ناراحت شده بود که اشک‌های چشمانش تمامی نداشته و صورتش پر از اشک شده بود. در آن لحظه پیرمردی نزد مرد آمد و گفت: پسرم چه شده که همانند ابر بهار اشک می‌ریزی؟

او گفت: از دیدن این همه مردم فقیر ناراحت شده‌ام و تصمیم دارم از این به بعد در حد توانم به آن‌ها کمک کنم.

گسترش و بارآفرینی ضرب المثل مثل ابر بهار

فصل بهار جزو فصل‌های زیبای سال بوده که از آن در بسیاری از داستان‌ها، روایت‌ها و… یاد شده است. ضرب المثل مثل ابر بهار ضرب المثل پرکاربردی است که در زمان ناراحتی و اشک ریختن یک نفر به صورت کنایه‌ای وار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابرهای بهاری به قدری قدرتمند هستند که به شکل نم نم و آرام شروع به بارش کرده و طی زمان کمی به سیل تبدیل می‌شوند. به این طریق زمانی که فردی را مثال زده و می‌گوییم فلانی مثل ابر بهار گریه می‌کند یعنی آرام و بی صدا اشک می‌ریزد، درحالی که ممکن است کسی از این موضوع آگاهی نداشته باشد.

مَثَل های پیشنهادی: گسترش ضرب المثل آفتاب پشت ابر نمی ماند
و
معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند
و
معنی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند

✅ به پایان معنی ضرب المثل مثل ابر بهار رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =