ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد ✳️ + تاریخچه

ریشه و داستان حکایت قدیمی «کاشکی را کاشتند سبز نشد»

معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد : کلمه ای کاش جزو کلمه‌های پرکاربردی است که امروزه مورد استفاده بسیاری از مردم قرار می‌گیرد. این کلمه به زمان گذشته و آینده اشاره داشته و می‌توان گفت که هر فردی باید دارای قدرت و توان درونی بوده باشد و بتواند از عهده اموری بر بیاید.

با ای کاش گفتن چیزی درست نشده و نخواهد شد، پس باید اهل عمل باشید تا بتوانید از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد

مفهوم ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد

برخی از ای کاش های بیان شده مربوط به زمان گذشته و برخی دیگر مربوط به زمان آینده هستند که باید بدانید برای زمان گذشته کمتر کاری می‌توان انجام داد ولی اگر قصد دارید در آینده خود را فرد موفقی ببینید باید سعی و تلاش بسیاری در زندگی خود داشته باشید تا اینکه بتوانید خود را به اهداف و آرزوهایتان برسانید.

بهتر است در هنگام انجام هر کاری فکر و ذکر خود را روی آن جمع کنید تا بتوانید کار درستی را انجام دهید و در آینده حسرت نادرست بودن آن را نخورید. سعی کنید به جای زندگی کردن در گذشته زمان حال را دریابید و با سعی و تلاش‌های فراوان از آن لذت ببرید. در این صورت هم حسرت چیزی را نخواهید خورد و هم زندگی شاد و موفقی خواهید داشت.

تاریخچه حکایت «کاشکی را کاشتند سبز نشد»

در روزگاران قدیم فرد تنبلی وجود داشت که بسیار حرف می‌زد. او همیشه به هر جایی که می‌رفت می‌گفت: فلان کار را خواهم کرد، به این جایگاه می‌رسم و… ولی به جای اینکه برای دست یافتن به اهدافش سعی و تلاش کند فقط حرف آن را می‌زد.

او به هیچ عنوان به حرفهای خود عمل نمی‌کرد و دائما می‌گفت: ای کاش به فلان جا برسم، ای کاش بتوانم همانند فلان کس باشم، ای کاش قبلا فلان کار را انجام می‌دادم و خلاصه همیشه به خود و اطرافیانش این گفته‌ها را بیان می‌کرد.

روزی یکی از اطرافیان او گفت: تو که این همه هدف و آرزو و حسرت در دلت داری، پس چرا دست به کار نمی‌شوی تا بتوانی هر کاری را مطابق میلت پیش ببری؟ او که بخاطر گفته‌های فرد به فکر فرو رفته بود ناگهان به خود آمد و شنید که طرف مقابلش می‌گوید: بدان و آگاه باش که با ای کاش گفتن چیزی به دست نخواهی آورد و در یادت نگه دار که کاشکی را کاشتند سبز نشد.

پس تو نیز باید همانند بقیه مردم دست به کار شوی تا بتوانی با سعی خود به جایگاه دلخواهت برسی. از آن پس هر زمان که کسی با دل پر از حسرت یا آرزو صحبت می‌کرد، مردم برای اینکه به او بفهمانند باید برای رسیدن به اهدافش تلاش کند از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری
و
معنی ضرب المثل هر آنکس که دندان دهد نان دهد
و
معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن

✅ به پایان معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 11 =