ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آدم خوش حساب شریک مال مردم است 🔼 + تاریخچه

ریشه و تاریخچه حکایت قدیمی «آدم خوش حساب شریک مال مردمه» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل آدم خوش حساب شریک مال مردم است : امروزه خوش حسابی جزو یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی آدمی به حساب می‌آید که می‌تواند فرد را در نزد مردم مورد اطمینان کند. در واقع فرد خوش حساب کسی است که حسن نیت خود را به مردم نشان داده و افراد به آن اعتماد کامل دارند.

این اعتماد در آینده می‌تواند سبب شود که افراد لوازم و حتی پول خود را نزد آن‌ها به امانت بگذارند. برای آشنایی با تاریخچه و داستان این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل آدم خوش حساب شریک مال مردم است

مفهوم ضرب المثل آدم خوش حساب شریک مال مردم است

خوش حسابی یکی از ویژگی‌های فردی بوده که کمتر کسی آن را دارد و به همین علت اعتماد کردن به افراد در این جامعه کار سخت و دشواری شده است. برای مثال فردی را فرض کنید که از کسی پول قرض می‌گیرد و بیان می‌کند که آن را در فلان زمان خواهد پرداخت.

در صورتی که او فرد خوش حسابی بوده باشد و در زمان مقرر پول را به صاحبش برگرداند، این کار سبب می‌شود که میان آن دو اعتماد سازی شده و به یکدیگر اطمینان داشته باشند. در این حالت اگر فرد دوباره از آن پولی قرض بخواهد، او نیز با کمال میل قبول خواهد کرد. به همین سبب مردم از قدیم و ندیم می‌گویند: آدم خوش حساب شریک مال مردم است.

🌐 اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «Honesty is best Policy» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

داستان حکایت آدم خوش حساب شریک مال مردمه

در روزی از روزها فرد پولداری در شهری زندگی می‌کرد که همیشه سعی داشت به افراد فقیر و ندار کمک کند و زمانی که پولی دستشان آمد، آن را به فرد برگردانند. او هرروز به اطراف می‌رفت و از احوال مردم باخبر می‌شد تا اگر فرد فقیری را ملاقات کرد، به او چیزی بدهد و از این طریق بتواند آن را خوشحال کند.

چند روز گذشت و فردی برای درخواست پول به منزل ایشان آمد و خواستار مقدار زیادی پول شد و بیان کرد که آن را طی زمان 1 سال پس خواهد داد. فرد که همیشه به افراد نیازمند کمک می‌کرد با کمال میل قبول کرد و پول را به او داد. این فرد پس از گرفتن پول شهر را ترک نمود و به جای دیگری سفر کرد. یک سال سهل است چندین سال گذشت و مرد بالاخره تصمیم گرفت به شهر خود برگردد. پس به راه افتاد و زمانی که به شهرش رسید مردم با دیدن او عصبانی شده و روی خود را برمی‌گردانند.

او که از علت رفتار مردم آگاه بود توجهی به آن‌ها نکرد و به راه خود ادامه داد. ناگهان پیرمردی با مرد روبرو شد و پس از شناختن او گفت: ای پسر، بعد از گرفتن پول کجا غیبت زد؟ مگر نمی‌دانی که کلاهبرداری کار درستی نبوده و آدم خوش حساب شریک مال مردم است. مرد که پس از شنیدن این حرف‌ها ناراحت شده بود تصمیم گرفت پول را به صاحبش برگرداند تا از این طریق بتواند آبروی رفته خود را بازگرداند.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل حرف مردم تمامی ندارد
و
معنی ضرب المثل کاشکی را کاشتند سبز نشد
و
معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری

به پایان معنی ضرب المثل آدم خوش حساب شریک مال مردم است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.