ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آفتاب لب بام است ⚡️ + اصطلاح انگلیسی

مفهوم و تاریخچه کامل حکایت قدیمی «آفتاب لب بام است» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل آفتاب لب بام است : ضرب المثل آفتاب لب بام است به میزان بالای سن کسی اشاره دارد که سن زیادی داشته و به زمان مرگش نزدیک است. در این حالت مردم می‌گویند: که فلان کس آفتاب لب بام است و عمر بسیار زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده

معنی ضرب المثل آفتاب لب بام است

مفهوم ضرب المثل آفتاب لب بام است

این ضرب المثل به زمان پیری اشاره دارد و نشان می‌دهد که آخرهای عمر کسی است. برای مثال طلوع و غروب خورشید را در نظر بگیرید. زمانی که خورشید صبح زود طلوع می‌کند همانند فرد جوان و پرشوری است که قصد دارد زیبایی خود را به بقیه نشان دهد.

ولی رفته رفته زمانی که به غروب آفتاب نزدیک می‌شود همه جا تاریک و تیره شده و همانند کسی خواهد بود که سن بالایی داشته و نزدیک زمان مرگش می‌باشد. در این حال ضرب المثل آفتاب لب بام است مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این مثال زمان جوانی و پیری طلوع خورشید را نشان می‌دهد.

اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «Person having one foot in the grave» برای بیان مفهوم این حکایت استفاده می کنند.

داستان حکایت آفتاب لب بامه

در روزگاران قدیم پیرزنی که دارای سن بالایی بود وجود داشت که از زندگی سالمی برخوردار بود. او از بچگی آرزو داشت که سن بالایی را تجربه کند تا به این طریق بتواند هر کاری را انجام داده و به هر هدفی برسد. به همین سبب از همان زمان تلاش خود را می‌کرد و سعی داشت که با خوردن چیزهای سالم زندگی با عزتی داشته باشد.

روزی پسرک جوانی نزد پیرزن آمد و گفت: ای مادر، تو چطور به سن بالا رسیده‌ای و هنوز سالم مانده‌ای؟ پیرزن پاسخ داد: پسرم من همیشه از چیزهای سالم استفاده می‌کنم و سعی دارم تا سنین بالاتر نیز عمر کنم و در این دنیای بزرگ زندگی نمایم.

پسرک که از هدف پیرزن حیرت‌زده شده بود نزد مردم آمد و گفت: فلان کس با این میزان سن هنوز قصد دارد که عمر بالاتری نیز داشته باشد. مردم گفتند: پسر جان او پیر است و آرزوهای بسیاری دارد، پس بدان که آفتاب لب بام است و در این سن دیگر این آرزو غیرممکن خواهد بود. پسرک که با شنیدن این گفته‌ها خنده‌اش گرفته بود گفت: شما به همین خیال باشید، او حتی اگر آفتاب لب بام نیز باشد به حدی مطمئن صحبت می‌کرد که یقین دارم به آرزویش خواهد رسید.

گسترش و بازآفرینی آفتاب لب بام است

زندگی انسان روند کوتاهی بوده و طی زمان کمی از دست خواهد رفت. به همین سبب باید بتوانید قبل از اینکه آفتاب لب بام از راه برسد، خود را آماده کرده و تمامی اموراتتان را انجام داده باشید. سعی کنید همیشه و در همه مواقع قبل از اینکه کهولت سنتان از راه برسد، فردی موفق شده و زندگی خوب و دارای پیشرفتی داشته باشید.

به پایان معنی ضرب المثل آفتاب لب بام است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + ده =