ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده

مفهوم حکایت قدیمی آفتاب از کدوم طرف درآمده به همراه تاریخچه و داستان

معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده : این اصطلاح بیشتر به صورت عامیانه “چه عجب از این طرف ها” مورد استفاده قرار می‌گیرد که ریشه، مفهوم و تاریخچه کامل آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد

معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده

مفهوم ضرب المثل آفتاب از کدوم طرف در آمده

ضرب المثل آفتاب از کدوم ور در اومده به یک اتفاق غیر منتظره و عجیب اشاره دارد؛ چون آفتاب از یک سمت دیگر بیرون آمدن اتفاق عجیب و غیرممکن است. مثلا اگر کسی بعد از مدت ها به دوستش سر بزند، با او تماس بگیرد و یا پیام بدهد، با جمله گلایه آمیز آفتاب از کدوم ور در اومده مواجه می‌شود همانند جملات زیر:

  • ستاره سهیل شدی؟!
  • راه گم کردی؟!
  • چه عجب از این ورا؟!

بین ایرانی‌ها به طور مرسوم هر وقت دیداری شکل می‌گیرد، قبل از اظهار خوشحالی از ملاقات، با جملات گلایه آمیز به استقبال مهمان می‌روند. خلاصه اینکه تا ثابت نکنند مهمان بخت برگشته بی وفا، بی‌معرفت و قدرنشناس است، دست از سرش بر نمی‌دارند.

بعد از تیکه کلام‌های آبدار، با سوال‌های زیادی مهمان را محاصره می‌کنند مثل:

  • خب چه خبر؟
  • چه کارها می‌کنی؟
  • چه مشکلی داشتی؟

و مهمان باید طی یک گزارش مفصل با آب و تاب توضیح دهد که در طی این مدت که نبود، چه بر او گذشت و چه کارهایی کرد. بهتر است مهمان از بدشانسی‌هایی که در آن مدت پیش آمده بگوید؛ چون اگر از خوش شانسی‌ها و اتفاقات مثبت سخن گوید به احتمال زیاد با موج خوش به حالت شانس داری مواجه می‌شود.

ولی اگر روی بدبختی‌ها متمرکز شود، میزبان ماجرا‌‌ها و مشکلاتی که برای خودش پیش آمده تعریف می کند. سپس مهمان نفس راحتی کشیده و لازم نیست بیشتر از این توضیح دهد.

تاریخچه آفتاب از کدوم‌ ور در اومده

ضرب المثل آفتاب از کدوم ور در اومده از صدها سال پیش تا به امروز انسان‌ها برای امر خلاف عادت، بدان گونه که آفتاب از مغرب طلوع می‌کند استفاده می‌شود. یعنی برای آگاه کردن اینکه شخصی مدت زمان زیادی به دیدن شما نیامده کاربرد دارد.

چه خوب آمدی صفا کردی
چه عجب شد که یادِ ما کردی؟!
آفتاب از کدام سمت دَمید
که تو امروز یاد ما کردی؟!
قلم پا به اختیار تو بود
یا ز سهوالقلم قلم خطا کردی؟!
بی وفایی مگر چه عیبی داشت
که پشیمان شدی وفا کردی
با تو هیچ آشتی نخواهم کرد
با همان پا که آمدی برگرد

این ضرب المثل اشخاصی را که با گله و شکایت به استقبال مهمان می‌روند از همان لحظه اول احساس ناخوشایندی به او می‌دهند مورد خطاب قرار می‌دهد. هنگامی که شخصی بعد از مدت‌ها به دیدار شما می‌آید بهتر است با خوش رویی و متانت به پیشواز او بروید. با این کار او همیشه با شما احساس صمیمیت می کند و اگر لازم دانست از مشکلاتش هم برای شما می‌گوید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آفتابه لگن هفت دست شام و ناهار هیچی
و
معنی ضرب المثل هر کسی از ظن خود شد یار من

☑️ به پایان توضیحات «معنی ضرب المثل آفتاب از کدوم‌ ور در اومده» رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 1 =