ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد

مفهوم و تاریخچه حکایت قدیمی و پرکاربرد چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد

ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد، زمانی مصداق پیدا می کند که بخواهند از بدون سود و نفع بودن کاری برای شخصی سخن بگویند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم و تاریخچه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل تا پول داری رفیقتم

معنی ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد

مفهوم حکایت چراغ پیش آفتاب پرتویی ندارد

مفهوم ضرب المثل “چراغ پیش آفتاب پرتویی ندارد“، در زبان فارسی، انجام کار بیهوده و عبث است. زمانی که فردی کاری بیهوده‌ای را انجام می‌دهد در حالی که نیازی به انجام آن نیست و انجام آن تأثیر خاصی هم نخواهد داشت، این مفهوم به کار می‌رود.

“چراغ پیش آفتاب پرتویی ندارد“، اشاره به نور و وسعت خورشید و ناچیز بودن نور چراغ در برابر آن دارد. در واقع این ضرب المثل زمانی به کار می‌رود که بخواهیم بیهوده بوده کاری را در شرایط خاصی نشان دهیم.

علاوه بر ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتویی ندارد، ضرب المثل‌های دیگری وجود دارد که در این مواقع به کار می‌رود.

  • چراغ خاموش است و آسیاب می‌ گردد
  • چراغ خودسوز، انجمن افروز است
  • چراغ درویشان است
  • چراغ دزدان است، «خیلی کم سوست»
  • چراغ در رهگذر باد نهان
  • چراغ زیر دامن دارد
  • چراغش سیلی خور باد شده است
  • دیدی که فراق شد فراقم
  • سیلی خور باد شد چراغم

تاریخچه ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتویی ندارد

این ضرب المثل از دیباچه گلستان سعدی گرفته شده است. در بخشی از این اثر فوق‌العاده سعدی این عبارت به کار رفته است.

« فکیف در نظر اعیان حضرت خداوندی عزّ نصرُه که مجمع اهل دل است و مرکز علمای متبحر اگر در سیاقت سخن دلبری کنم شوخی کرده باشم و بضاعت مزجاة به حضرت عزیز آورده و شبه در جوهریان جوی نیارد و چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد و مناره بلند بر دامن کوه الوند پست نماید».

معنی این بخش از دیباچه سعدی به شرح ذیل است.

چگونه در محضر پادشاه که خداوند یاری قرش بوده و محل جمع عاشقان و مرکز دانشمندان ماهر است، در سخن گفتن جسارت کنم؟ بی‌ادبی کرده‌ام و سرمایۀ اندک به درگاه آن پادشاه عزیز آورده‌ام.

جواهر تقلبی به بازار گوهر فروشان بی‌ارزش است و چراغ در برابر خورشید، نوری ندارد. مناره بلند در مقابل کوه الوند، کوتاه به نظر می‌رسد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل

در زبان انگلیسی هم همچنین مفهومی وجود دارد که در چنین مواقع به کار می‌رود. اصطلاح انگلیسی ضرب المثل چراغ پیش خورشید پرتوی ندارد، جمله زیر است.

Milk the ram: به معنی شیر دوشیدن از گوسفند نر می‌باشد. این اصطلاح هنگام انجام کار بیهوده به کار می‌رود.

همچنین بخوانید:‌
معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست
و
معنی ضرب المثل با یک گل بهار نمی شود

در این نوشته معنی ضرب المثل چراغ پیش آفتاب پرتوی ندارد را مرور کردیم، اگر شما نیز دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.