ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل روی طنابش ارزن پهن کرده

مفهوم و داستان حکایت قدیمی روی طنابش ارزن پهن کرده

همانطور که می دانید ضرب المثل ها اصولا برای نیش و کنایه زدن به کسی به کار می رود. ضرب المثل روی طنابش ارزن پهن کرده هم از این قائله مستثنا نیست. برای مشاهده مفاهیم کامل این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چارپایی کتابی چند

معنی ضرب المثل روی طنابش ارزن پهن کرده

معنی و زمان کاربرد المثل روی طنابش ارزن پهن کرده

این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که زندگی‌اش را بدون هیچ نگهبان و تضمینی نگه داشته، به عبارتی وقتی کسی دلیل غیر منطقی برای انجام ندادن کاری می آورد، می گویند که روی طنابش ارزن پهن کرده است. در متن زیر داستانی درباره این ضرب المثل می خوانیم تا درک بیشتری از آن داشته باشید.

اصطلاح انگلیسی این ضرب المثل
Spread millet on his rope

داستان حکایت روی طنابش ارزن پهن کرده

در یکی از روز های گرم و تابستانی فردی به نام ملانصرالدین در خانه‌اش لم داده بود و در همین هنگام در خانه ملا زده شد. ملا اصلا دلش نمی خواست در را در آن هوای گرم اتاق باز کند و می خواست استراحت کند ولی مجبور شد بلند شود و در را باز کند. همسایه‌اش پشت در بود.

همسایه گفت : سلام ببخشید که مزاحمتان شدم. ملا با بی میلی و اهم جواب سلامش را داد.

همسایه در ادامه گفت : راستش همسرم لباس زیادی شسته است ولی ما یک طناب بیشتر نداریم که لباس های شسته را روی آن پهن کنیم. شما طناب دارید که به من قرض دهید؟ ملا با دلخوری و غرغر کنان به خانه برگشت و بعد از یکی دو دقیقه باز گشت. او گفت : ببخشید همسایه! متاسفانه روی طنابمان ارزن پهن کردیم تا خشک شود. اگر طناب را باز کنم ارزن ها می ریزد زمین.

همسایه ملا خیلی از این برخورد و دلیل ملا ناراحت شد و گفت : مرد حسابی! این چه حرفی است که می زنی؟ مگر می شود که دانه های ارزن را روی طناب پهن کرد؟ آن ها خیلی ریز هستند! ملا گفت : اگر تو آدم حسابی باشی، بیشتر از این اصرار نمی کنی و می فهمی که با این دلیلم دلم نمی خواهد طنابم را به تو قرض دهم و از آن به بعد هر وقت کسی برای انجام ندادن کاری بهانه های غیرمنطقی بیاورد می گویند: روی طنابش ارزن پهن کرده است.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه
و
معنی ضرب المثل دشمن نتوان کوچک و بیچاره شمرد

☑️ به پایان معنی ضرب المثل روی طنابش ارزن پهن کرده رسیدیم، اگر شما نیز نظری در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.