ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد از خدا جوییم توفیق ادب بی ادب محروم شد از لطف رب

متن انشاء با موضوع شعر از خدا جوییم توفیق ادب، بی ادب محروم شد از لطف رب

انشا در مورد از خدا جوییم توفیق ادب بی ادب محروم شد از لطف رب : خداوند موجودی زیباتر و کامل تر از انسان برای جانشینی خود در زمین نیافت، حال بر انسان واجب است که این وظیفه را خوب و درست انجام دهد و از همه انسانها انتظار می رود که بهترین اخلاق و رفتار را داشته باشند. با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد از محبت خار ها گل می شود

انشا در مورد از خدا جوییم توفیق ادب بی ادب محروم شد از لطف رب

انشا اول درباره از خدا جوییم توفیق ادب

مقدمه: خداوند بهترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی را همراه با تفکر و قدرت عقل در وجود انسان قرار داده است تا بتواند نمونه کاملی از رفتار و اخلاق و کردار باشد. طوری رفتار کند که اگر خواست به کسی مشاوره ای بدهد، به خود ببالد و بگوید چون من باشید یا مانند من رفتار کنید. نوع سخن گفتن، حفظ حرمت دیگران، حفظ حقوق افراد جامعه و هزاران رفتار مناسب که فقط مخصوص انسانهاست. فضایل اخلاقی و رفتاری که از میان تعالیم پیامبران و قران و کتاب و حدیث برخاسته و هر انسانی می تواند خوب بخواند و بیاموزد.

بدنه: شاید توفیق ادب خواستن معانی متفاوتی داشته باشد، اما توفیق ادب می تواند توفیق بندگی هم باشد. اما همان انسانی که برگزیده خدا در زمین است باید آراسته به اخلاق و رفتار و کردار خدایی باشد تا بتواند توفیق بندگی بیابد.

تلاش در جهت کسب فضایل اخلاقی پسندیده، تحصیل مدارج عالی کمال، حفظ حقوق فردی و اجتماعی دیگران، راستگویی، عدم قضاوت در مورد دیگران، انجام فرایض دینی فردی، احساس مسئولیت فردی و جمعی، حساس بودن به سرنوشت مردم، تلاش در جهت رفع مشکلات مردم، نوع دوستی و هم دردی با دردمندان، تلاش و کار برای معیشت، داشتن الگوی رفتاری پسندیده مانند پیامبر و امامان، تعهد به کار در هر مرتبه و مرحله، انجام امور شغلی به بهترین نحو از جمله موارد اخلاقی است که توفیق بندگی را زیاد می کند. اگر فردی در خصوص کسب موارد یاد شده کوتاهی کند، در زندگی فردی و اجتماعی خویش دچار بحران خواهد شد.

نتیجه گیری: هر انسانی برای یافتن توفیق ادب و بندگی باید بسیاری از رفتارهایش را کنترل کرده و در کسب فضایل اخلاقی خوب و انسانی بکوشد. در حق الناس تلاش کند. مردم را آزار ندهد. زبانش زهر آلود نباشد و نمونه کامل یک انسان باشد.

انشاء دوم با موضوع از خدا جوییم توفیق ادب، بی ادب محروم شد از لطف رب

مقدمه: خداوند برای جلوه نور جمال پرفروغش انسان را خلق کرد و جانشین خودش در زمین قرار داد و به او مقام خلیفه خدا در روی زمین داد تا توفیق بندگی و ادب یابد. زمانی که خدا گل انسان را با دست می سرشت و فرشتگان می دیدند و تماشاگر بودند در روح خودش بر گل دمید و عرض کرد این جسم و روح پاک جانشین من در زمین خواهد شد.

فرشتگان مانع شدند و گفتند روی زمین خون به پا می کند. اما خداوند نپذیرفت. ای انسان پاک و بنده خاص خدا بر تو واجب است که رفتارت خدایی باشد و کرده‌هایت آسمانی پس بکوش در کسب فضایل و تعالیم دین را آویزه گوش کن تا بنده ناب و خالص خدا شوی.

بدنه: ادب در بندگی اطاعت محض است و مطلق، ای انسان و محبوب خدا که تو را برای زیارت جمال زیبای خودش خلق کرده در پی راه پیامبران و بزرگان و طبق دستورات دین مبین حرکت کن. راستگو باشد و مردم دوست، خوش اخلاق باشد و خوش برخورد، با مردم تندخو نباش و گشاده رویی کن. در پی آرامش و آسایش خلق خدا قدم بردار و در غمشان شریک باش.

از درد دیگران ناخرسند شو از شادی شان شاد، عبادت خدای را نه از جهت نیاز که از روی بندگی و عشق به جای آور که خدا خود آگاه ترین به خواسته های تو است. ای بنده خدا جز خدا یاری و معبودی نیست که دستت بگیرد. به سوی او بشتاب و از او یاری بخواهد. در انجام امور روزانه خودت کوتاهی نکن و معیشت را فراموش نکن. در میان جامعه و جمع عارف باش و عشق به خدا، بندگانش و مردم پایین دست را سرلوحه کارت قرار بده. شکرگزاری و سپاس گزاری از خدا و تشکر از بندگانش را خوب به جای آور تا رستگار شوی.

نتیجه گیری: ادب بنده به بندگی و عشق و نوع دوستی است. خدمت به خلق را فراموش نکن و برای درد مردم هم درد باش و تکیه گاهشان باش. از دردشان درد بکش و از شادی شان شاداب باش که به گفته همه ادیان و آموزه های دینی همه انسانها برابرند مگر در تقوی و رستگاری. خدایی شو تا توفیق ادب یابی.

همچنین بخوانید:
انشا درباره گذر رودخانه
و
انشا در مورد خدا

✅ به پایان انشا در مورد از خدا جوییم توفیق ادب، بی ادب محروم شد از لطف رب رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.