ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه + انشا و بازآفرینی

گسترش و باز آفرینی حکایت وسط دعوا نرخ تعیین میکنه به همراه متن انشاء

ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه، اشاره به کسی دارد در شرایط و موقعیت های بحرانی نیز به فکر سو استفاده و رسیدن به منافع خودش است. برای مشاهده مفهوم کامل، بازآفرینی و اصطلاح انگلیسی آن با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد

معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه

مفهوم ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه

این ضرب المثل با ضرب المثل معروف ”از آب گل آلود ماهی می گیرد” هم قرابت معنایی دارد؛ چرا که هر دوی این مثل ها به مفهوم سوء استفاده سودجویان از شرایط بحرانی و ناگوار اشاره دارند.

زمانی که دو نفر با هم دعوا و بحث می کنند و یکی از آنها به جای حل کردن دعوا فقط به فکر این است که همه چیز را به نفع خود برگرداند و چیزی از این دعوا عایدش شود، این ضرب المثل شامل حالش می شود. برای درک مفهوم این ضرب المثل بیایید یک مثال با هم ببینیم:

فرض کنید دو یا چند نفر بر سر یک موضوع مالی دعوایشان شده و بحثشان بالا گرفته است و دیگر هیچ کس به موضوعات حاشیه ای توجه نمی کند و صرفا به دنبال راه حلی برای حل مشکل هستند. اما این وسط فردی می آید و می گوید: راستی دویست تومان هم به من بدهکاری! اینجاست که به او می گویند: توام که وسط دعوا نرخ تعیین میکنی!!!

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه!

افرادی در اجتماع حضور دارند که به حدی دچار فقر شخصیتی هستند که حتی در مواقع بحرانی هم فقط و فقط به فکر سوء استفاده از شرایط به نفع خودشان و حتی به قیمت آسیب رساندن به دیگران هستند. در یک کلام اینگونه بگوییم که یک سری از آدم ها هستند که از هر فرصتی به نفع خود استفاده می کنند. این افراد اصطلاحا منفعت طلب و سودجو نامیده می شوند.

اینگونه گفته میشود که انسان فرصت طلب فرزند حوادث است و همیشه به دنبال افراد قدرتمند می باشد. لذا انسان سودجو و فُرصت طلب همواره در پی طراحی و به کار بردن دسیسه و توطئه ها بوده و به مدل های مختلف تظاهر می کند.

انشا با موضوع وسط دعوا نرخ تعیین میکنه

چنانچه موضوع انشا با عنوان ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه، مطرح شد بهتر است این مطالب را نیز در نظر بگیرید. این ضرب المثل در واقع به این مسئله اشاره دارد که شخص مورد نظر در موقعیت های پر تنش و آشفته، نهایت سوء استفاده را می کند. حتی گاهی در رابطه با شخصی به کار برده می شود که شرایط را آشفته تر می سازد تا خودش به هدف و منفعت خویش دست یابد، بدون در نظر گرفتن موقعیت و صلاح دیگران.

در این دوره و زمانه، این ضرب المثل شامل افراد احتکار کننده و گران فروش نیز می شود؛ کالا ها را احتکار می کنند و سپس که کالا کم و تقاضا زیاد شد، آن را گران تر به مردم می فروشند و فقط به فکر منافع خود هستند!

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل
Don’t change horses in midstream

همچنین بخوانید:‌
معنی ضرب المثل دشمن نتوان کوچک و بیچاره شمرد
و
معنی دل که پاک است زبان بی باک است

☑️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه رسیدیم، اگر شما نیز نظری در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *