سبک زندگی

تحقیق درباره چگونه بر استرس خود در زندگی غلبه کنیم

مقاله درباره راهکاری های غلبه بر استرس در زندگی خود با توضیح کامل

چگونه بر استرس خود در زندگی غلبه کنیم؟ هنگامی که دچار استرس می‌شویم قادر به انجام هیچ کاری نیستیم و مدیریت و کنترل محیط از دست ما خارج خواهد شد، در این زمان شما باید از فکر کردن به مسائل استرس‌زا اجتناب کنید و اقدام به مدیریت استرس کنید، در حقیقت استرس به هر میزانی که باشد قابل مدیریت کردن است.

در این نوشتار از آموزش و پرورش ماگرتا می‌خواهیم چند راهکار برای غلبه به استرس را بیان کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تحقیق درباره چگونه بر استرس خود در زندگی غلبه کنیم

استرس چیست؟

استرس احساس تنش جسمی یا عاطفی است که می‌تواند ناشی از افکار یا وقوع اتفاقی باشد و به بروز نا امیدی و عصبانیت منجر شود. استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که ترشح این هورمون سبب افزایش هوشیاری مغز و افزایش نبض و تنش عضلات می‌شود. این واکنش‌ها در کوتاه مدت مفید هستند؛ زیرا باعث می‌شود تا شما شرایط ایجاد کننده استرس را مدیریت کنید.

۸ ‌راهکار برای غلبه بر استرس

در این قسمت می‌خواهیم چند روش برای غلبه استرس را به صورت کامل توضیح دهیم با ما همراه باشید.

۱- تنفس عمیق
تنفس عمیق یکی از راه‌های کنترل استرس است، هنگامی که شما دچار استرس شدید می‌توانید سه نفس عمیق بکشید این کار یکی از ساده‌ترین و قدرتمند ترین روش‌های کاهش استرس است.

۲- خواب کافی در شبانه روز
استرس‌های طولانی مدت باعث اختلال در خواب می‌شوند و از آنجاکه خواب بر همه‌ی جنبه‌های سلامت انسان تاثیر می‌گذارد، سعی کنید در طول شبانه و روز خواب کافی داشته باشید و در هنگام خواب ذهن خود را از افکار استرس زا تهی کنید.

۳- خوردن غذاهای مفید و آرام بخش
هنگامی که دچار استرس می‌شویم بسیاری از ما به دنبال خوردن قهوه، غذاهای حاضری هستیم تا بتوانیم آرامش خود را بدست آوریم. در هنگام استرس ما باید به سراغ خوردن غذاهای مفید و آرام بخش برویم؛ زیرا خوردن این غذاها انرژی بدن ما را تامین می‌کند و از بدن ما در حین استرس محافظت خواهد کرد.

۴- مدیریت انرژی خود
شما در طول شبانه و روز با موقعیت‌هایی روبه رو می‌شوید که باعث افزایش یا کاهش انرژی شما خواهند شد. روابط مثبت و سالم، محیط‌های سازنده باعث افزایش انرژی شما می‌شود و در مقابل روابط منفی، تفکر منفی، بدگویی و محیط‌های منفی باعث کاهش انرژی شما می‌شود. شما باید سعی کنید انتخاب‌های مثبتی داشته باشد تا بتوانید استرس خود را تسکین دهید.

۵- حرف‌های مثبت بزنید
کلمات قدرت فوق العاده ای دارند، پس در حین استرس سعی کنید از کلمات مثبت استفاده کنید مانند:

  • من به آرامش خواهم رسید.
  • من استرس را از وجودم خالی خواهم کرد.
  • من ذهنم را از استرس پاک می‌کنم.

تاکید بر جملات بالا باعث می‌شود تا استرس از شما دور شود.

۶- عبادت و مراقبه
اگر شما در طول روز ۲۰ دقیقه به عبادت و مراقبه بپردازید این کار باعث کاهش استرس و بهبود سلامت روان شما می‌شود. یکی از بهترین کارها در حین استرس سکوت و آرام بودن است، شما در حین استرس نیاز نیست کار خاصی انجام دهید همین که ساکن بمانید و به سکوت و مراقبه بپردازد استرس از شما دور خواهد شد.

۷- ورزش
ورزش باعث افزایش میزان اندورفین که حامل‌های عصبی احساس خوب در مغز هستند می‌شود. ورزش سبب بهتر شدن خلق، افزایش آرامش و انرژی و بهتر خوابیدن می‌شود. برای کنترل استرس می‌توانید یک تایمی از روز خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.

۸- خنده بهترین دوا است
خندیدن یکی از راه‌های آزاد کردن اندورفین در بدن ما است سعی کنید یک زمانی با دوستان خود دور هم جمع شوید و به بگو و بخند مشغول شوید. هنگامی که دچار استرس می‌شوید خندیدن باعث می‌شود تا به سرعت انرژی‌های منفی از شما دور شود.

دانلود فایل پی دی اف
تحقیق درباره چگونه بر استرس خود در زندگی غلبه کنیم

همچنین بخوانید:
تحقیق در مورد چند حیوان که به خواب زمستانی ‌می روند
و
تحقیق در مورد چرا باید پیشرفت موشکی را ادامه دهیم

امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی باشد شما می‌توانید نظرات خود درباره مقاله چگونه بر استرس خود در زندگی غلبه کنیم را برای ما کامنت کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.