سبک زندگی

تحقیق در مورد چند حیوان که به خواب زمستانی ‌می روند

مقاله درباره حیوان هایی که به خواب زمستانی ‌می روند با توضیحات جامع و کامل

تحقیق درباره حیواناتی که به خواب زمستانی می روند: با سرد شدن هوا، غذا برای جانوران کمیاب می‌شود به همین خاطر حیوانات مجبور به ترک محل زندگی خود می‌شوند و به مکان‌های گرم‌تر مهاجرت می‌کنند.

از طرفی برخی از حیوانات ترجیح می دهند به جای مهاجرت، به خواب زمستانی فرو بروند. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد ورزش شنا

تحقیق در مورد چند حیوان که به خواب زمستانی ‌می روند

در مورد چند حیوان که به خواب زمستانی می روند تحقیق کنید

اما خواب زمستانی چیست؟ خواب زمستانی، آن قدرها که فکر می‌کنید ساده نیست. علی خصوص اگر چشم‌های خود را باز کنید و متوجه شوید که مادر چندین بچه هم شده‌اید! زمانی که یک حیوان به خواب زمستانی فرو می‌رود، اکسیژن مورد نیاز بدنش، ۲ درصد حالت طبیعی کاهش می‌باشد، همچنین ضربان قلب او که ۳۰۰ بار در دقیقه است، تبدیل به ۳-۴ بار دقیقه خواهد شد. در واقع خواب زمستانی شبیه به سکته مغزی است، با این تعریف شاید دلتان نخواهد هرگز به این خواب طولانی بروید.

همانطور که در داستان‌ها شنیده‌اید، خرس‌ها، یکی از حیواناتی است که به خواب زمستانی ‌می‌روند. اما چهار نوع از آن‌ها، به خواب زمستانی سبک فرو ‌می‌روند، این چهار نوع خرس عبارتند از

 • خرس قهوه‌ای
 • خرس آسیایی
 • خرس قطبی
 • خرس سیاه آمریکایی

در فصل زمستان، دما و سوخت و ساز بدن این خرس‌ها کاهش می‌یابد و به خواب زمستانی سبک فرو ‌می‌روند. اما این نوع از خرس‌ها می‌توانند به راحتی از خواب بیدار شوند. بخصوص اگر در طول خواب، کودکی هم به دنیا آمده باشد. در این صورت مادر به محض اینکه احساس خطر کند، بیدار می‌شود و از کودک و خود، دفاع می‌کند.

چند حیوان که به خواب زمستانی واقعی ‌می‌روند

انواع زیادی از حیوانات جنگلی وجود دارند که می‌توانند در زمستان، به خواب زمستانی طولانی فرو بروند. این حیوانات به خصوص پستانداران، باید به روش‌های مختلف بدن خود را هر چند هفته یکبار گرم کنند تا در این مدت یخ نزنند. حیواناتی که به خواب زمستانی فرو ‌می‌روند عبارتند از:

 • خارپشت اروپایی
 • سنجاب زمینی
 • نوعی قورباغه جنگلی
 • برخی از خفاش‌ها
 • مار‌ها
 • حلزون‌ها
 • لاک پشت‌ها

در ادامه روش هایی را که هر حیوان برای گرم کردن خود استفاده می کند شرح خواهیم داد.

سنجاب‌ها

سنجاب‌ها از طریق کاهش غلظت پروتئین خونی خود، موجب تسهیل یخ زدگی می‌شوند. این حیوانات قبل از شروع زمستان، لایه‌ای ضخیم از بافت چربی قهوه‌ای را، در بدن خود ذخیره می‌کنند. در این بافت، واکنش متابولیک رخ می‌دهد، این امر باعث آزاد شدن انرژی شده و در نتیجه، قلب می‌تواند شش و مغز سنجاب را گرم کند. این حیوانات می‌توانند از طریق لرزاندن خود، دما بدن را به حالت طبیعی برگردانند. البته این حالت، تنها در نصف روز دوام می‌آورد.

مارموت

مارموت نوعی سنجاب زمینی است که گاهی اوقات در بین خواب زمستانی، ۱۲ -۱۵ ساعت بیدار می‌شود. البته در این ساعات، کاملاً هوشیار نیستند. این چند ساعت بیداری به بدن مارموت کمک می‌کند تا خون در بدنشان به جریان در بیاید و فعالیت مغزشان به حالت طبیعی برسد. بعد از گذشت این زمان، سطح هوشیاری مارموت‌ها مجدداً به مرگ مغزی نزدیک می‌شود.

جانوران در طول خواب زمستانی خواب می‌بینند؟

شاید برایتان سؤال باشد، که آیا حیوانات در خواب زمستانی، خواب می‌بینند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر! دمای بدن حیوانات در خواب زمستانی به قدری سرد است که امکان تولید جریان الکتریکی مربوط به خواب وجود ندارد. البته بر اساس تحقیقات انجام شده، می‌توان ادعا کرد که یک استثنا وجود دارد. لمور کوتوله دم کلفت، می‌تواند در بازه زمانی زیادی، در مرحله‌ای از خواب که به آن ” حرکت تند چشم‌ها ” می‌گویند باقی بماند. معمولاً در این مرحله از خواب، ذهن فعال و بدن خواب می‌باشد. با این وجود، لمور کوتوله می‌تواند رویا ببیند.

☑️ به پایان تحقیق در مورد حیواناتی که به خواب زمستانی می روند رسیدیم، اگر دیدگاهی داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات پیشنهادی:‌
تحقیق در مورد چرا باید پیشرفت موشکی را ادامه دهیم
تحقیق در مورد مزایا و معایب بازی های رایانه ای
تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه می شود

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *