ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست

مفهوم و داستان حکایت هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست

ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست برای پیدا کردن دوست خوب و تلاش برای حفظ رابطه با آن به کار می‌رود. برای آشنایی بیشتر با معنی، مفهوم و داستان این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه

معنی ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست

مفهوم ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوب است، الا دوست

مفهوم ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوب است، الا دوست، در مورد آگاه کردن افراد در مورد دوستی‌های قدیمی است. این ضرب المثل به این معنا است که دوست و یار قدیمی، بسیار ارزشمند است و باید برای حفظ آن تلاش کنید. دوستان صمیمی و کهنه بزرگترین دارایی های ما در این دنیا هستند و نباید آن ها را آزرده خاطر و دلشکسته کنیم زیرا آن ها بعد از پدر و مادر تنها کسانی هستند که فقط خوبی ما را می خواهند.

داستان ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوب است الا دوست

در زمان‌های قدیم دو دوست با یکدیگر زندگی می­کردند و به اصطلاح نان و نمک خورده بودند. روزی این دو نفر تصمیم می‌گیرند که با هم معاملاتی انجام بدهند. این دو نفر معامله‌های زیادی انجام دادند. همانطور که می‌دانید در هر معامله‌ای امکان ضرر و شکست وجود دارد. از قضا، این دو نفر در یکی از این معاملات، ضرر زیادی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها این زبان را از چشم دیگری می‌بینند. از این رو بین این دو، اختلاف به وجود آمد. این دو نفر دیگر مانند گذشته با هم دوست نبودند. گاهی اوقات دلشان برای یکدیگر تنگ می‌شد، اما هیچ کدام پا پیش نمی‌گذاشت تا آشتی کنند.

یکی از روزها، یکی از این دو نفر تصمیم می‌گیرد روی غرور خود پا بگذارد و با دیگری آشتی کند. از این رو تصمیم می­گیرد با دوست خود در این رابطه صحبت کند و تمام کدورت‌ها را کنار بگذارد. یا اینکه برای همیشه با وی قطع رابطه کند. پس شاگرد خود را فرستاد تا دوستش را به دکان او بیاورد.

دوست دیگر تاجر، زمانی که خبر دار شد که دوستش می‌خواهد او را ببیند، تمام مدارک را جمع کرد تا در هنگام بحث، آن‌ها را رو کند و متهم نشود. به محض ورود این فرد به دکان، این دو دوست، شروع به جر و بحث کردن کردند تا اینکه دعوا بسیار شدت گرفت.

دکان‌داران با این خیال که این دو، دوست صمیمی هستند، هیچ مداخله‌ای نکردند. اما مردم هرچه قدر صبر کردند، دعوا این دو نفر تمام نشد و همینطور صدایشان بالاتر هم می‌رفت. بالاخره تصمیم گرفتند برای آن‌ها دو استکان چای ببرند. شاگرد تاجر، ابتدا به دوستی که مهمان بود و سپس به ارباب خود، چای تعارف کرد. ولی دعوای آن‌ها همچنان ادامه داشت.

این دو نفر در یک لحظه آرام شدند. صاحب دکان سریعاً به دوستش گفت: بفرمایید، چای تازه دم است که با دارچین تهیه شده است. این دو نفر به هم دیگر نگاه کردند و لبخند زند. صاحب دکان به استکان‌ها نگاه کرد و گفت: تا بحال چند لیوان چای با هم خورده‌ایم؟

دوستش پاسخ داد: نمی‌دانم. هزار بار. شاید هم خیلی بیشتر! صاحب مغازه گفت: اگر پول این چایی‌ها را حساب کنیم، بیشتر از سود و ضرر‌ هایمان خواهد شد. در ضمن، مگر این ضرر و سود‌ها چقدر ارزش دارد که به خاطر آن دوستی قدیمی‌مان را خراب کنیم؟ دوست تاجر، یا این حرف‌ها تحت تأثیر قرار گرفت و روی رفیق خود را بوسید. در نتیجه این دو مرد دوباره با هم رفیق شدند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست

در زبان انگلیسی هم اصطلاحی با این مفهوم وجود دارد که مردم آن کشور از آن استفاده می‌کنند. این اصطلاح به شرح ذیل می‌باشد.

Old friends and old wine and old gold are best
به دوست تازه و خانه کهنه اعتماد نکن.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل با دوستان بساز و بر دشمنان بتاز
و
معنی ضرب المثل دشمن دانا بلندت میکند

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل هر چیزی تازه‌اش خوبه الا دوست را مرور کردیم، اگر شما نیز دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.