ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی + مفهوم و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی: این ضرب المثل از جمله ضرب المثل‌های پرکاربردی است که معمولا در زمان تعارف کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت فردی بخاطر چیزی به فرد دیگری تعارف می‌کند در حالی که می‌داند تعارف او بی فایده بوده و مورد قبول فرد دیگر نخواهد بود.

در این حالت او با زرنگی خود قصد دارد تا خود را شیرین کرده و تعارف الکی کرده باشد. این نوع تعارف به‌هیچ‌ وجه از ته قلب نبوده و در حقیقت تظاهر به بخشندگی و… می‌باشند. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل زبان در دهان پاسبان سر است

معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی

مفهوم ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی

مفهوم این ضرب المثل به این شکل است زمانی که فردی تعارفات الکی به کسی می‌کند در حالی که اطلاع دارد او تعارف را قبول نخواهد کرد؛ در این حالت تعارف از ته دل فرد گفته نشده و در واقع دروغ است.

فرض کنید به عنوان مهمان به خانه فامیل خود رفته‌اید و شب قصد برگشت دارید. صاحب خانه با اینکه می‌داند شما به هیچ وجه تعارف او را قبول نمی‌کنید، برای شیرین کردن خود تعارف الکی می‌کند و به شما می‌گوید که خسته هستید پس شب را نزد ما بمانید. این تعارف از سر عادت بر زبان او بوده و از سر همین عادت گفته شده است.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی

امام حسن مجتبی (ع) یک نواده بنام شاه عبدالعظیم حسنی دارد و جزو یکی از نوادگان خوب امام به شمار می‌رود. مرقد شاه عبدالاعظیم حسینی در شهر ری در چند کیلومتری شهر جنوب تهران است که سالانه هزاران هزار زیارت کننده از جای جای کشور دارد.

زمانی که مردم شهر تهران برای زیارت ایشان به شهر ری سفر می‌کردند، مردم ری برای اینکه تعارف الکی برای ماندن آن‌ها در شهر کنند، به آن‌ها تعارف می‌کردند که بفرمایید شب را در منزل ما مانده و صبح به سوی منزل خود حرکت کنید استفاده می‌کردند.

مردم شهر ری می‌دانستند راهشان نزدیک است، پس به هیچ وجه تعارف آن‌ها را قبول نمی‌کردند. به همین منظور به آن‌ها تعارف می‌کردند تا شب را بمانند. آن‌ها مطمئن بودند که پاسخ‌های این چنینی از مردم تهرانی خواهند شنید: ممنون از لطف و محبت شما! راه نزدیک است و ما شب برمی‌گردیم و به شما زحمتی نمی‌دهیم.

از آن پس هر وقت فردی تعارف الکی می‌کرد، برای اینکه مردم به آن‌ بفهمانند که از الکی‌ بودن تعارف اطلاع دارند، از ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی استفاده می‌کردند و در این نوع حالات به افراد می‌گویند که تعارف عبدالعظیمی نکن.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی

برخی افراد به بیان تعارفات الکی عادت کرده‌اند و هیچ کدام از تعارف‌های آن‌ها راست و از صمیم قلبشان نیست. باید بدانید که این کار صحیح نبوده و ممکن است حتی یک ‌بار تعارف الکی شما تبدیل به واقعیت شده و نتیجه عکسی داشته باشد. پس بهتر است تظاهر به انجام کاری نکنید و بلکه با قلبتان پیش روید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی

Courtesy of Shah Abdul Azimi

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
و
معنی ضرب المثل پیراهن عثمان کردن

به پایان معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.