ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پسر کو ندارد نشان از پدر

معنی و مفهوم حکایت پسر کو ندارد نشان از پدر به همراه شعر کامل حکایت

معنی ضرب المثل پسر کو ندارد نشان از پدر چیست؟ این حکایت درباره مسیر حرکتی فرزند پسر در راه پدر می باشد که تفاسیر کامل آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل کبوتر با کبوتر باز با باز کند پرواز

معنی ضرب المثل پسر کو ندارد نشان از پدر

معنی حکایت پسر کو ندارد نشان از پدر

این ضرب المثل برگرفته از شعر فردوسی می باشد و زمانی به کار می رود که یک فرزند پسر، رفتار و منشی شبیه به پدرش نداشته باشد. در واقع این حکایت می گوید چنین شخصی بیگانه است و پسر آن پدر نیست. همچنین گاهی هم این حکایت در معنای بازخواست و سرزنش برخی پسران به کار می رود.

پسر كو ندارد نشان از پدر
تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

این ضرب المثل را می توان در دو حالت منفی و مثبت به کار برد، به این صورت که گاهی وقت ها پسری را می بینیم که ادامه دهنده آیین پدرش است و تمام ویژگی های رفتاری مثبت او را دارد این اینگونه مواقع فقط باید مصرع اول این شعر را به کار ببریم، اما اگر پسری اینگونه نباشد باید هر دو مصرع را به کار ببریم.

البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که از این حکایت می توان به صورت طعنه آمیز نیز استفاده کرد، مثلا اگر پدر خلافکار باشد و پسر هم از او تبعیت کرده باشد در این موارد هم با طعنه این مثل را استفاده می کنند. پس حتما قبل از به کار بردن این ضرب المثل شرایط را بسنجید.

فهم ضرب المثل پسر کو ندارد نشان از پدر

در این ضرب المثل نشان پدر به معنای رفتار و منش مناسب آن در زندگی است و به معنای صورت و ظاهر نیست. یعنی اگر پدر خصوصیات اخلاقی مثبت واضحی داشت، مثلاً خیلی سخاوتمند بود، پسر باید از این رفتار پدر پیروی کند. در بیشتر موارد، پسر از دین پدر پیروی می کند، مگر در موارد استثنایی، مانند پسر نوح.

همچنین مشاهده کنید
معنی مثل برو کار می کن مگو چیست
و
معنی ضرب المثل نابرده رنج گنج میسر نمیشود

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل پسر کو ندارد نشان از پدر دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.