سرگرمیفیلم و بازی

نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why ؛ پایان خوش یا …؟

نقد، تحلیل و بررسی فصل 4 سریال اینترنتی 13 دلیل برای اینکه ، Thirteen Reasons Why

نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why ؛ سریال ” سیزده دلیل برای اینکه ” چهار فصل پرماجرا را پشت سر گذاشت. سریالی که در فصل اول به عنوان یک داستان نوجوانانه در رابطه با زورگویی، فرهنگ تجاوز و خودکشی شروع شد، در فصل دوم به یک درام حقوقی تبدیل شد، در فصل سوم به یک معمای قتل پرداخت و در آخر در فصل چهارم با یک ماجرای روان پریشی و روانشناختی پایان یافت که به تازگی از شبکه اینترنتی نتفلیکس منتشر شده است. در ادامه برای خواندن نقد فصل 4 سریال 13 Reasons Why با بخش فیلم و بازی ماگرتا همراه باشید.

همچنین بخوانید: معرفی و بررسی سریال دیدن ، See – جدیدترین سریال اپل TV+

توجه: ادامه این مقاله حاوی اسپول بخش هایی از داستان این فصل از سریال می باشد

نقد فصل 4 سریال 13 Reasons Why
نقد فصل 4 سریال 13 Reasons Why

نقد فصل چهارم سریال سیزده دلیل برای اینکه

این فصل با صحنه‌هایی از یک مراسم تدفین آغاز می‌شود، چه کسی در این فصل خواهد مرد؟ و چگونه خواهند مرد؟ با تشکر از کلی و دوستانش که تمرکزشان بر روی پوشاندن پرونده قتل بازیکن فوتبال و متجاوز برایس واکر – قتلی که به دروغ روی یک بازیکن فوتبالیست گذاشته شد، مونتی که به راحتی در زندان کشته شد و نمی‌تواند بی گناهی ادعا کند. اما این دو شخصیت تحت ارواحی در ذهن برخی از شخصیت های داستان ظاهر می شوند.

شخیصت های دبیرستان لیبرتی که بر روی قتل برایس واکر سرپوش گذاشته بودند در سال آخر و فارغ التحصیلی خود هستند و در حالی آن ها درحالی که آماده رفتن به دانشگاه می شدند، کماکان در صدد این هستند که کسی از این ماجرا مطلع نشود. اما مشکل همین جاست که مشکلات دو سال گذشته آنقدر زیاد است که باید آنها را مدیریت و حل کنند.

نقد فصل چهارم سریال سیزده دلیل برای اینکه
نقد فصل چهارم سریال سیزده دلیل برای اینکه

در فصل چهارم سریال 13 Reasons Why تمرکز اصلی داستان به طور کامل بر روی بازیگران و شخصیت های اصلی داستان است، به طوری که سریال قصد دارد تا خط داستانی همه آنها را به نوعی به پایان برساند. همچنین چند شخصیت جدید نیز در این فصل از سریال اضافه می شوند که هدف آنها اضافه کردن چیزی به داستان سریال است، اما واقعا بدون انجام کار بسیار مهمی از داستان سریال محو می شوند.

در فصل چهارم این سریال بعد از هانا بیکر (راوی فصل اول و دوم) و آنی آچولا (راوی فصل سوم) بالاخره کلی جنسن راوی اصلی داستان شده است و این فصل از دید او بازگو می شود و باید ماجرای این فصل را از زبان او بشنویم.

قطعا شنیدن داستان از دیدگاه و زبان کلی بهتر از آنی است، اما داستان گاهی گیج کننده می‌شود. به طوری که نمی توانیم تصمیم بگیریم که چه چیزی واقعیه و چه چیزی واقعی نیست! چون کلی به عنوان شخصیت اصلی داستان از اختلال روانی و اضطرابی رنج می برد و اکثر و مواقع خودش هم قادر به تشخیص واقعیت نمی شود و توهم می زند.

نقد و بررسی فصل 4 سریال سیزده دلیل برای اینکه
نقد و بررسی فصل 4 سریال سیزده دلیل برای اینکه

با این وجود، شکی نیست که مینت موهبت بزرگی برای این سریال است. او شما را مجبور می‌کند تا با شخصیتش همذات پنداری کنید. نقش‌آفرینی عالی او است که شما را مجبور می‌کند این فصل پایانی اجباری را تحمل کنید.

برایان یورکی سازنده این سریال، بر خلاف سه فصل گذشته 3 قسمت از فصل چهارم کم کرده و به بینندگان 9 اپیزود خسته کننده و یک اپیزود طولانی با مدت زمان یک ساعت و 38 دقیقه داده است. طبق روال فصول گذشته این سریال به طور ایده آل باید سریع و ناراحت کننده می بود، اما به دلایلی نامشخص بیش از حد طولانی و خسته کننده به نظر می رسد.

تنها کار مثبتی که این فصل از سریال 13 Reasons Why می کند این است که از شما بیننده سریال می خواهد درباره سلامت روانی رو به نابودی (زوال) نوجوانان و اهمیت به آن از همان مراحل اولیه فصل صحبت کنید. همچنین فصل چهارم این سریال تلاش دارد تا صحبت در مورد تمایلات جنسی را تا حد ممکن عادی کند تا نوجوانان بتوانند براحتی تمایلات خود را بروز دهند.

نقد فصل 4 سریال 13 دلیل برای اینکه
نقد فصل 4 سریال 13 دلیل برای اینکه

سریال 13 Reasons Why همیشه از نظر نمایشی فرم به خصوصی داشته است و در فصل چهارم و پایانی هم این مورد را به نحو احسنت انجام داده است. این سریال خلاف نژاد پرستی است و هرگز قصد ندارد برتری سفیدپوستان را نشان دهد و قبول داشته باشید.

به طوری که اگر به یاد داشته باشید در فصل گذشته جسیکا دیویس به همراه تونی پادیلا به طور آشکار تبعیض مردم و مقامات سیاه پوست (رنگین پوست) را زیر سوال می برند. همچنین در اپیزود هشتم فصل چهارم زمانی که جسیکا بقیه دانش آموزان را برای جلوگیری و ایستادگی در برابر سوءاستفاده از قدرت مدرسه رهبری می کند که این آشوب بین دانش آموزان و ماموران پلیس خشمگین شما را یاد اعتراضات امروزی در آمریکا می اندازد.

اما یکی دیگر از نقاط قوت این فصل از سریال موسیقی متن بی نظیر و عالی آن است، افرادی نظیر التون جان تا بیچ هاوس تا ومپایر ویکند تا سنت وینسنت موسیقی متن آن را بر عهده داشتند و اثری فوق العاده را ایجاد کردند، به طوری که فصل پایانی سریال “سیزده دلیل برای اینکه” دارای ترکیب موسیقیایی بسیار خوبی است.

نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why
نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why

سریال 13 Reasons Why بهترین کاری که در این فصل انجام داده این است که موضوعات غم انگیز و ناراحت کننده را وارد صحبت ها و مکالمات روزمره افراد کرده است. به طوری که می توان از این دیدگاه فصل پایانی این سریال را تحسین و تمجید کرد.

اما از دیدگاه ما این فصل از این سریال از نظر داستانی کاملا راکد و ایستا است. خب در واقع فصل نهایی این سریال المان و چیز جدیدی که بسیار بزرگ باشد را به داستان اضافه نمی کند و به نوعی در این فصل شاهد مواردی نیستیم که در سه فصل گذشته مشابه آنها را مشاهده نکرده باشیم.

در انتهای نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why باید بگوییم که شاید نتوانیم این فصل را پایانی خوشایند و مطلوب بدانیم، اما با تماشای آن به واقعیت اختلال اضطراب و استرسی که امروز مشکل مهمی در میان نوجوانان و جوانان می باشد، پی خواهید برد.

نظر شما درباره فصل چهارم و پایانی سریال 13 Reasons Why چیست؟ آیا از پایان داستان این سریال رضایت داشتید؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 6 =