سبک زندگی

جواب فعالیت صفحه ۱۲ ریاضی نهم

گام به گام سوال های فعالیت صفحه 12 ریاضی نهم و حل سوال های تفاضل مجموعه ها فصل اول

پاسخ سوال های صفحه 12 و حل پرسش های فعالیت صفحه ۱۲ ریاضی نهم از فصل اول درس سوم اجتماع، اشتراک و تفاضل مجموعه ها را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا با راه حل کامل برای شما دانش آموز ریاضی دوست آماده کرده ایم.

فعالیت صفحه ۱۲ ریاضی نهم با جواب کامل

۱- دو مجموعه {a,b,c,d,e} = A ⋃ B و {b,e} = A ⋂ B را در نظر بگیرید. از دانش آموزان یک کلاس خواسته شده است که با توجه به این دو مجموعه، مجموعه A و B را با نمودار ون نمایش دهند. پاسخ چهار دانش آموز این کلاس را در زیر می بینید:

الف) درباره درستی یا نادرستی پاسخ این دانش آموزان بحث کنید و برای درستی یا نادرستی آنها دلیل بیاورید.

گام به گام فعالیت صفحه 12 ریاضی نهم
گام به گام فعالیت صفحه 12 ریاضی نهم

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت صفحه ۱۱ ریاضی نهم

در شکل های بالا پاسخ زهرا نادرست می باشد زیرا اشتراک و اجتماع مجموعه A و B در نمودار ون زهرا با چیزی که در صورت سوال پرسیده شده است یکی نیست.

ب) آیا شما هم می توانید جواب درست دیگری به این سوال بدهید؟ پاسخ خود را با پاسخ هم کلاسی های خود مقایسه کنید.

با توجه به اینکه {b,e} = A ⋂ B است، دو عضو b و e است را در قسمت مشترک قرار می دهیم سپس ۳ عضو دیگر یعنی a و c و d را داریم که هر کدام می توانند در ناحیه ۱ یا ۲ نمودار ون قرار بگیرند. پس برای هر کدام ۲ حالت داریم بنابراین در مجموع ۸=۲×۲×۲ حالت داریم.

۲- با توجه به اولین فعالیت این درس و ورزشگاران دو تیم والیبال و فوتبال مجموعه ای تشکیل دهید که هر عضو آن تیم والیبال باشد، ولی عضو تیم فوتبال نباشد (فقط در تیم والیبال بازی کند). این مجموعه را «V منهای F» می نامیم و با نماد V – F نمایش می دهیم:

{حسین – فرشید – سامان – احسان} = V – F

{کیوان – سبحان – حسین – محمد} = F – V

✅ برای نوشتن اعضای مجموعه F – V ابتدا همه اعضای مجموعه F را می نویسیم سپس اعضای مشترک را حذف می کنیم.

همچنین بخوانید: جواب کاردرکلاس و تمرین صفحه ۱۰ ریاضی نهم

به پایان سوالات فعالیت صفحه ۱۲ ریاضی نهم متوسطه رسیدیم، اگر سوالی دارید آن را از قسمت دیدگاه بنویسید. همچنین جهت مشاهده پاسخ سایر تمرین ها کافیست شماره صفحه آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.