سبک زندگی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۷ ریاضی ششم ☑️ اندازه گیری و محاسبات تقریبی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۷ ریاضی ششم : در این قسمت از فصل 7 به بررسی پاسخ فعالیت صفحه 137 که مربوط به اندازه گیری و تقریب می باشد، می پردازیم. در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مشابه : جواب تمرین صفحه ۱۳۶ ریاضی ششم

حل فعالیت صفحه ۱۳۷ ریاضی ششم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۱۳۷ ریاضی ششم

در فعالیت صفحه 137 ریاضی ششم گفته شده است که :‌ هر یک از ابزارهای اندازه گیری تا حدی می توانند مقدار دقیق چیزی را که اندازه می گیرند نشان دهند. برای مثال دقت خط کشی که فقط واحد سانتی متر دارد یک سانتی متر است. اما دقت خط کشی که واحد میلی متر را نیز دارد یک میلی متر است.اگر شما بخواهید جرمتان را اندازه بگیرید، روی وزنه معمولا نشانه های کیلوگرم را می خوانید و اگر عقربه‌ی شمارش مثلا کمی بیشتر از 63 باشد آن را به جای مثلا 63/4، 63 کیلوگرم می می خوانید. پس جرم شما تقریب زده می شود و به صورت یک مقدار تقریبی بیان می شود. اما اختلاف این مقدار تقریبی با مقدار واقعی کمتر از 1 (کیلوگرم) است. می گوییم ترازو جرم اشخاص و اشیا را با تقریب کمتر از 1 کیلوگرم نشان می دهد.

حال اگر بخواهیم جرم یک بسته زعفران را حساب کنیم، این کار را با کدام یک از ترازوهای زیر انجام میدهیم؟

ترازویی که جرم اشخاص را اندازه می گیرد.
ترازوی خواربار فروشی که جرم اجسام تا 10 کیلوگرم را نشان میدهد.
☑️ ترازویی که جرم های تا حداکثر 100 گرم را نشان می دهد و دقت آن تا 0/1 گرم است.

برای هر نوع اندازه گیری، با توجه به موضوع و اهمیت آن از ابزار مناسب استفاده می کنیم تا تقریب مورد نظر حاصل شود.

مانند نمونه در مثال های زیر میزان تقریب را پیشنهاد کنید؛اندازه گیری جرم یک انسان : با تقریب کمتر از 1 کیلوگرم
اندازه گیری تب یک کودک بیمار : با تقریب کمتر از 1 درجه سانتی گراد
اندازه گیری جرم یک قطعه فلزی گرانبها : با تقریب کمتر از 1 گرم

نکته ای ارزشمند : اگر می خواهید بهترین پاسخ ها برای هر درسی را در گوگل پیدا کنید، کافیست در انتهای جملاتی که سرچ می کند عبارت ماگرتا را نیز اضافه کنید. البته توجه داشته باشید که این مطالب کمک درسی می باشند.

✅ شما چه نتیجه ای از فعالیت صفحه ۱۳۷ ریاضی ششم گرفتید؟ یافته های خود را از طریق بخش نظرات با سایر دانش آموزان به اشتراک گذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.