سبک زندگی

جواب فعالیت صفحه ۹۷ ریاضی دهم

پاسخ سوال های فعالیت و کاردرکلاس صفحه 97 ریاضی دهم تجربی و ریاضی با تدریس کامل از فصل پنجم تابع

جواب فعالیت صفحه ۹۷ ریاضی دهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک از فصل پنجم تابع را با تدریس کامل در آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت و کاردرکلاس صفحه ۹۶ ریاضی دهم

جواب فعالیت صفحه ۹۷ ریاضی دهم

پاسخ فعالیت صفحه ۹۷ ریاضی دهم تجربی

نمودار زیر، دمای هوا را در چهار ساعت متفاوت در اردبیل نشان می‌دهد. رابطهٔ بین زمان و دما را به صورت نمودار پیکانی نمایش دهید و معلوم کنید که آیا این رابطه یک تابع است؟ جدول را هم کامل کنید.

گام به گام فعالیت های صفحه 97 ریاضی دهم از فصل پنجم تابع
گام به گام فعالیت های صفحه 97 ریاضی دهم از فصل پنجم تابع

اگر در نمودار بالا محور افقی را محور طول و محور عمودی را محور عرض در نظر بگیریم، مختصات هر یک از نقاط داده شده را می‌توان با یک «زوج» از اعداد به صورت زیر نمایش داد: (۴,۵) و (۵,۴) و (۶,۳) و (۷,۳)

ترتیب نوشتن اعداد در هر زوج مهم است. مثلا زوج های (۴,۵) و (۵,۴) برابر نیستند و دو نقطه متفاوت در نمودار را نشان می دهند. به همین دلیل به هر یک از زوج های بالا «زوج مرتب» می گوییم. اگر همه زوج های مرتب بالا را در مجموعه ای قرار دهیم، یک نمایش دیگر برای رابطه ارائه شده بین زمان و دما به دست می آید که به آن نمایش زوج مرتبی رابطه داده شده می گویند. برای نام گذاری این مجموعه جدید از حروفی مانند f و g استفاده می کنیم.

f={(۴,۵),(۵,۴),(۶,۳),(۷,۳)}

در هر زوج مرتب عضو اول را «مولفه اول» و عضو دوم را «مولفه دوم» می نامیم. به طور مثال در زوج مرتب (۳و۶)، مولفه اول ۶ و مولفه دوم ۳ است. مجموعه f یک تابع است. برای ساعت های دیگر موجود در نمودار دمایی را به زمان نسبت دهید و نمودار را به صورت زوج مرتب نمایش دهید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت صفحه ۹۵ ریاضی دهم

☑️ در این نوشته جواب فعالیت صفحه ۹۷ ریاضی دهم را برای رشته تجربی و ریاضی با توضیح کامل بررسی کردیم، اگر سوالی دارید آن را از بخش نظرات بپرسید. همچنین جهت مشاهده گام به گام سایر بخش های کتاب کافیست شماره صفحه آن را به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *