سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۱۶ مطالعات اجتماعی نهم 🧐 صفحه ۱۰۶، ۱۰۹ و ۱۱۱

پاسخ فعالیت های درس 16 مطالعات نهم و فعالیت های درس شانزدهم و سوالات مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی

پاسخ فعالیت های درس ۱۶ مطالعات اجتماعی نهم بخش ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شامل سه فعالیت در صفحه های 106 ، 109 و 111 در مورد انقلاب و مسیر آن می باشد که جواب آن ها را می توانید در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا مشاهده نمایید.

مطلب پیشنهادی : جواب کاربرگ شماره ۱۶ مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت های درس ۱۶ مطالعات نهم

جواب فعالیت های فعالیت صفحه ۱۰۶ و ۱۰۹ درس شانزدهم مطالعات نهم

۱. با مطالعه متن :

الف) نمودار روند تاسیس حکومت جمهوری اسلامی را تکمیل کنید.

حواب فعالیت های درس 16 مطالعات نهم

به ترتیب از راست به چپ : تعیین هیئت دولت، انتخابات مجلس، انتخابات ریاست جمهوری، تدوین و تصویب قانون اساسی و همه پرسی تعیین نظام سیاسی.

ب) با توجه به نمودار، نقش مردم را تاسیس نظام جمهوری اسلامی توضیح دهید.

برای اولین بار در تاریخ مردم یک سرزمین توانستند بدون دخالت افراد بیگانه نظام سیاسی کشور خود را با رای گیری مشخص کنند. مردم ایران توانستند قانون اساسی را تصویب کنند و احکام الهی را وارد امور کشور کنند.

۲. با راهنمای دبیر خود همفکری کنید و بگویید که انقلاب اسلامی با وجود ترور گسترده شخصیت های نظام جمهوری اسلامی، چرا و چگونه به حرکت خود ادامه داده است؟

زیرا رهبر اصلی این انقلاب مردم بودند و تنها به یک شخص خاص وابسته نبود که با ترور آن شخص مردم دست از خواسته خود بکشند. در واقع اگر تروری ام صورت می گرفت انگیزه انقلابیون را کم نمی کرد و باعث می شد آن ها باور و اعتقاد بیشتری به مسیری که انتخاب کرده اند داشته باشند.

تمامی این موارد باعث شد مردم با نهایت وجود خود رهبر انقلاب و اسلام را تا زمان رسیدن به هدف خود یاری کنند. (مربوط به جواب فعالیت های درس ۱۶ مطالعات نهم)

۳. با مطالعه متن و مراجعه به دانسته های قبلی خود، درباره حمایت گسترده مردم از انقلاب اسلامی در سال های پس از پیروزی چند دلیل بیاورید.

۱- مشارکت سیاسی در همه انتخابات ۲- پیشرفت های اقتصادی در همه زمینه ها مانند علمی و نظامی ۳- توجه ویژه به عمران و آبادانی کشور ۴- مبارزه با ابر قدرت ها و زور گویان ۵- داشتن استقلال فکری، سیاسی و اقتصادی.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۱۱ مطالعات نهم

۴. کشور عزیز ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه های متعددی دارای دستاوردها و پیشرفت های چشمگیری بوده است.

در کلاس به چند گروه تقسیم شوید و هر گروه درباره دستاوردها و پیشرفت های ایران در یکی از زمینه ها (مانند: صنعت، کشاورزی، مهندسی و رباتیک، ساخت تجهیزات پزشکی و دارویی، ورزش، المپیاد های علمی جهانی، فناوریهای زیستی، فناوریهای فضایی، فناوریهای نانو، صنایع نظامی یا غیر از اینها) گزارشی تهیه و آن را در کلاس ارائه دهد.

فناوری نانو یکی از آن دسته فناوری هایی است که پیش از انقلاب اصلا در سطح دنیا مطرح نبود، در حال حاضر این فناوری هنوز در ابتدای راه خودش می باشد اما خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران امروزه پنجمین (سال ۲۰۲۱) کشور پیشرو دنیا در زمینه تولیدات فناوری نانو است.

فناوری نانو باعث وجود تحولاتی عمیق چه در جهان و چه در کشورمان ایران شده است، این علم با توجه به زمینه های کاربرد نانو از قبیل تولید و انباشت دارو، تشخیص بیماری‌ها، سم‌زدایی از آب، افزایش بهره‌وری در کشاورزی و سالم سازی هوا در آینده آثار این دستاورد ها در زندگی ما قابل مشاهده خواهد بود.

هم اکنون ۳۳۰ نوع محصول در حوزه فناوری نانو ایران تولید شده است و تعداد ثبت اختراعات نانو ما نیز تا پایان سال‌۲۰۱۸، مجموعاً ۲۳۹‌ مورد بوده است که در پتنت آمریکا و اروپا منتشر شده است.

خوشبختانه هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد استانداردهای بین المللی تدوین شده با مسئولیت کشورها، بعد از کشورهای ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن و انگلستان، در رتبه پنجم جهان قرار دارد.

✅ در این مطلب فعالیت های درس ۱۶ مطالعات اجتماعی نهم را بررسی کرده و آن ها را پاسخ دادیم، اگر مشکل یا سوالی دارید از طریق بخش دیدگاه با ما در ارتباط باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =