سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۲۴ مطالعات اجتماعی نهم 🕵️ اقتصاد و بهره وری

پاسخ سوال های صفحه 162 و 164 مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس اقتصاد و بهره وری فصل آخر مطالعات پایه ۹

پاسخ فعالیت های درس ۲۴ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس بیست و چهارم مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات ۱۶۲ و ۱۶۴ مربوط به درس 24 اقتصاد و بهره وری در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۲۳ مطالعات نهم

فعالیت های درس ۲۴ مطالعات اجتماعی پایه نهم

پاسخ فعالیت های درس بیست و چهارم مطالعات نهم

در جواب فعالیت صفحه 162 مطالعات نهم داریم :

۱- به چند گروه تقسیم شوید. محصولی مانند نان را در نظر بگیرید. هر گروه یکی از مراحل را انتخاب کند: مرحله اول تولید (کشت گندم، برداشت گندم، تولید آرد، پختن نان) مرحله دوم توزیع یا فروش نان و مرحله سوم مصرف نان. هر گروه بگوید که چه راه‌ هایی برای بالا بردن بهره‌ وری در آن مرحله وجود دارد.

در مرحله اول مواردی مانند کشاورزی مکانیزه با استفاده از روشهای صحیح و با آبیاری قطره ای و برداشت توسط کمباین و در تولید با استفاده از کارخانه های صنعتی و در پخت نان برای آموزش نانوایان با روش صحیح پخت نان قابل ذکر است. در مرحله دوم با آموزش رسانه ها می توان به مردم اطلاع داد که به اندازه مصرف خود خرید کنند. در مرحله دوم ، روش های صحیح ذخیره سازی نان ، مانند قرار دادن آن در فریزر و نگهداری نان در کیسه های پلاستیکی ، می تواند به بهره وری کمک کند.

۲- به نظر شما، اگر میزان هزینه‌های تولید (نهاده‌ها) را افزایش دهیم و به همان اندازه میزان تولید افزایش یابد، باز هم می‌توانیم ادعا کنیم بهره‌وری اتفاق افتاده است؟

خیر ، زیرا بهره وری زمانی اتفاق می افتد که کیفیت نیز افزایش یابد و در مرحله فرآیند بهره وری انجام شود ، یعنی روش های تولید و توزیع نیز باید بهبود یابد.

۳- آیا در محل زندگی شما مراکز خریدی وجود دارند که بتوان گفت موجب عرضهٔ بهتر کالا یا خدمات شده‌اند و بهره‌وری در توزیع را بالا برده‌اند؟ دربارهٔ آنها توضیح دهید.

این بسته به موقعیت دانش آموزان متفاوت است ، اما فروشگاه های زنجیره ای یکی از مهمترین مراکزی است که منجر به بهره وری شده است زیرا کالاهای زیادی را می توان در آنها تهیه کرد و یا مزارع میوه و تره بار توسط شهرداری هایی که فاصله تولید دارند تولید کرد. و باعث کاهش مصرف شده است و مردم به جای مراجعه به چندین مغازه ، به یک مکان مراجعه می کنند و مایحتاج روزانه یا ماهانه خود را تهیه می کنند.

4ــ چه کارهایی میتوان انجام داد تا هزینه های آب، برق و گاز مدرسه شما (در عین تأمین نیازهای لازم دانش آموزان) کاهش
یابد. در این باره همفکری کنید و پیشنهادهای برتر و قابل اجرای خودتان را به مدیر مدرسه تحویل دهید.

در زمستان از درزگیرهای پنجره برای صرفه جویی در مصرف گاز استفاده کنید ، از لامپ های خورشیدی قابل شارژ برای جلوگیری از مصرف زیاد برق استفاده کنید ، از شیرهای چشمی برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده کنید.

درس اقتصاد و بهره وری مطالعات پایه نهم

جواب فعالیت صفحه ۱۶۴ مطالعات نهم

در پاسخ به سوال ها در صفحه 164 درس ۲۴ مطالعات بیست و چهارم پایه نهم داریم:

۵- مسعود و پسر عمویش با هم به مسافرت رفته و در مهمان‌سرایی اقامت داشتند. یک روز برای گردش در شهر از مهمان سرا بیرون رفتند. هنوز چند قدمی بیشتر از آن جا دور نشده بودند که مسعود گفت: «فراموش کردم لامپ‌ها و کولر (خنک کن) اتاق را خاموش کنم. باید برگردم و این کار را انجام دهم.» ولی پسر عمویش گفت: «لازم نیست. ما برای اقامتمان و چیزهایی که مصرف می‌کنیم به صاحب مهمان‌سرا پول می‌دهیم .» شما کدام نظر را درست می‌دانید؟ چرا؟ 

نظر مسعود ، اگرچه آنها هزینه هتل را می پردازند ، اما انرژی یک کشور هدر می رود ، خواه مسعود یا پسر عموی او یا صاحب هتل ، ولخرجی در مصرف مانع بهره وری می شود و باعث خسارت می شود و هزینه زیادی دارد. هزینه تولید و توزیع برق و همچنین تعمیر و نگهداری تجهیزات بسیار زیاد است ، اگر با بهره وری مناسب حتی بتوان برق نیز صادر کرد و درآمد بیشتری برای کشور ایجاد کرد.

۶- کاربرگه شماره (۱۸) را با همفکری یکدیگر در کلاس انجام دهید.

پاسخ کاربرگه شماره 18 پایه نهم روی دکمه زیر کلیک کنید :

۷- همفکری کنید و بگویید شما دانش آموزان از چه راه هایی می توانید به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور کمک کنید.
دست کم سه راه پیشنهاد کنید.

  • حفظ نظم و امنیت داخلی جامعه.
  • برگزاری آن امور اجتماعی که مدیر خاصی ندارند.
  • برآوردن نیازهای علمی و معنوی مردم یا به عبارتی آموزش آنها.
  • تناسب و تعادل کلیه فعالیتهای اقتصادی و مادی افراد جامعه.
  • دفاع شایسته جامعه در برابر دشمنان خارجی آن.
  • کالاهای داخلی بخرید

در آخر جواب فعالیت های درس ۲۴ مطالعات نهم در صفحات ۱۶۲ و ۱۶۴ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =