سبک زندگی

جواب فعالیت های درس ۱۷ مطالعات نهم ⚡️ فرهنگ

پاسخ سوال های صفحه ۱۱۴ ، ۱۱۵ ، ۱۱۷ و ۱۱۸ مطالعات اجتماعی پایه نهم ، جواب فعالیت های درس 17 فرهنگ فصل نهم مطالعات پایه ۹ ام

پاسخ فعالیت های درس ۱۷ مطالعات نهم : در این نوشته به جواب فعالیت های درس هفدهم 17 مطالعات اجتماعی پایه نهم در صفحات ۱۱۴ ، ۱۱۵ ، ۱۱۷ و ۱۱۸ مربوط به درس هفده فرهنگ در بخش آموزش و پرورش ماگرتا پرداخته ایم.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۱۶ مطالعات اجتماعی نهم

گام به گام درس ۱۷ مطالعات نهم
گام به گام درس ۱۷ مطالعات نهم

پاسخ فعالیت درس ۱۷ مطالعات نهم

در جواب فعالیت درس 17 مطالعات اجتماعی نهم داریم :

جواب فعالیت صفحه ۱۱۴ مطالعات اجتماعی نهم

1- فرهنگ چیست؟ شما چه برداشتی از واژه فرهنگ دارید؟

مجموعه ای از آداب و رسوم و باورهای یک جامعه که نسل به نسل منتقل می شود.

برداشت خود را از واژهٔ فرهنگ بنویسید و به نوبت در کلاس بخوانید. معلم نکات مشترک را روی تخته بنویسد. پس از پایان درس، یک بار دیگر نوشتهٔ خودتان و نکات روی تخته را مرور کنید و بگویید برای تکمیل توضیح فرهنگ، چه نکات دیگری را اضافه می کنید.

فرهنگ آموختنی است – فرهنگ نوعی نگرش است – فرهنگ نشانه شخصیت است – فرهنگ آگاهی جامعه را بالا می برد و …

جواب فعالیت صفحه ۱۱۵ مطالعات اجتماعی نهم

2- اگر اعضای خانواده‌تان برای زیارت یا سیاحت به کشورهای همسایه یا سایر کشورها سفر کرده‌اند، بگویید در هنگام گفت‌وگو از خاطرات سفر به چه نکاتی دربارهٔ شیوهٔ زندگی مردم آن کشورها اشاره می‌کنند؟

بر عهده دانش آموز عزیز می باشد. از آنجایی که فرهنگ و آداب و رسوم کشورها با یکدیگر بسیار متفاوت است، مسلما مواردی مانند آداب غذا خوردن، مذهب، زبان، نوع معماری، آداب اجتماعی و انواع غذاها، ظاهر، صنایع دستی و … می تواند از مهمترین موارد باشد. در نظر گرفتن. قرار داده شده.

3- اگر دربارهٔ شیوهٔ زندگی یک جامعه در سایر مناطق جهان کتابی خوانده‌اید یا فیلمی دیده‌اید، نکته‌هایی از آن را برای هم کلاسی‌هایتان توضیح دهید. بر عهده دانش آموز عزیز است.

جواب فعالیت صفحه ۱۱۷ مطالعات نهم

4- فرض کنید کودکی از هر نوع ارتباط با آدم‌های دیگر محروم باشد و فقط نیازهای زیستی٭اش برطرف شود تا زنده بماند. به نظر شما این کودک چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟

این کودک هنگام صحبت با دیگران احوالپرسی نمی کند، خوب صحبت نمی کند، آداب غذا خوردن را نمی داند، به دیگران احترام نمی گذارد و عموماً فردی است که دیگران به دلیل اینکه مراحل اجتماعی را طی نکرده است با تعجب به رفتار او نگاه می کنند. در نتیجه آینده موفق نخواهد بود و همواره مورد سرزنش جامعه قرار خواهد گرفت.

5- با توجه به تصاویر بالا، معنای هریک از نمادها و رفتارهای نمادین را بیان کنید.
به ترتیب از چپ به راست: نماد مقاومت و پیروزی – نماد احترام سیاسی – نماد احترام نظامی

6- درباره نمادها و هنجارهای مربوط به سلام و احوالپرسی و تعارفات در چند منطقه کشور متفاوت پرس‌وجو کنید و نتیجه را در کلاس بیان کنید.

معمولا در ایران با دست دادن از یک دیگر احوالپرسی میکنند و برای گرم گرفتن همدیگر را بغل می نمایند.

جواب فعالیت صفحه ۱۱۸ مطالعات نهم

گفت‌وگو کنید
7- هر یک از هنجارهای زیر مبتنی بر کدام ارزش‌ها و عقاید است؟ توضیح دهید.
الف) برخی نانواها، شب‌های جمعه یک یا چند تنور نان خود را به صورت رایگان و صلواتی به مردم می‌دهند. ارزش اسلامی و اعتقادات دینی
ب) مردها در هنگام ورود به خانهٔ دیگران با صدای بلند «یا اللّٰه» می‌گویند. ارزش اجتماعی و عرفی و دینی
ج) افراد در موقع دیدن کودک «ماشاءاللّٰه» می‌گویند. عقیده اسلامی و عرفی
د) رزمندگان مسلمان هنگام پیروزی در نبرد «الله اکبر» می‌گویند.

8- همهٔ ارزش‌ها و هنجارها، مفید و خوب نیستند. برای مثال، ممکن است در یک گروه دوستان، یک مدل نامناسب لباس به هنجار تبدیل شود یا در بین عده‌ای، فال گیری رواج پیدا کند یا یک گروه عادت کنند تیم ورزشی رقیب را با نام‌های زشت خطاب کنند یا در بعضی خانواده‌ها خودنمایی و خرید اسباب و اثاثیهٔ گران قیمت متداول شود. آیا پیروی کورکورانه از همهٔ هنجارها درست است؟ ملاک تشخیص درست و مفید بودن ارزش‌ها و هنجارها چیست؟ 

خیر – وجود باورها، نمادها و ارزش ها در یک جامعه و حفظ یکپارچگی آن و عدم تخریب فرهنگ یک جامعه می تواند معیار مناسبی برای صحت ارزش ها و هنجارها باشد.

9- عوامل مختلفی می‌توانند نمادها، ارزش‌ها و هنجارهای یک جامعه را تغییر دهند و در فرهنگ آن جامعه تغییر و دگرگونی پدید آورند. دربارهٔ این عوامل و چگونگی تأثیر آنها بر فرهنگ گفت‌وگو کنید و مثال‌هایی بیاورید.

عواملمصداقتغییر در نمادها، ارز شها و هنجارها
پیشرفت‌های صنعتی و فناوریزندگی کاشانه نشینی (آپارتمان‌نشینی) پیشرفت وسایل حمل و نقل و افزایش مسافرتخانه‌های چند طبقه، فضای کمتر برای بازی بچه‌ها و…
رسانه‌های جمعیماهواره – استفاده از موبایلمدل مو، فرم لباس، کاهش روابط اجتماعی
نفوذ فرهنگی بیگانگان و کشورهای سلطه‌گرماهوارهقهرمانان فیلم‌

10- کاربرگه شماره (۱۳) را انجام دهید.

برای دیدن پاسخ کاربرگ شماره ۱۳ روی دکمه مربوطه زیر کلیک کنید یا بزنید.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های درس ۱۵ مطالعات نهم

⭐️ در آخر جواب فعالیت های درس ۱۷ مطالعات نهم در صفحات ۱۱۴ ، ۱۱۵ ، ۱۱۷ و ۱۱۸ به پایان رسید، اگر سوال یا مشکلی دارید از قسمت دیدگاه با ما یا سایر دانش آموزان بحث و گفتگو کنید و نظرات خود را بگذارید. تمام سوالات را کامل و صحیح پاسخ دادیم. میتوانید آن ها را هم خلاصه بنویسید. برای بهتر پیدا کردن ما در آخر عبارت جستجو شده خود در گوگل کلمه ماگرتا را بنویسید.😎🌹

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

1 دیدگاه

  1. ژوبرت گفت:

    اون کسی بود که بردن داشتن بعضی از حواس خود نمیتوانست بادریگران ارتباط درست برقرار کنه
    اما اون با کمک گرفتن از معلم خودش تونست
    یک نویسنده بشه و کتاب هایی را بنویسیه که هرگز تصوری از فکر های فرد نویسنده توی ذهنت نداشته بودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *