سبک زندگی

جواب درس نهم دینی یازدهم ❤️ عصر غیبت

گام به گام پاسخ نامه و حل پرسش های تدبر در قران ، تفکر در حدیث و اندیشه و تحقیق صفحه 112 ، 114 ، 115 ، 117 و 120 درس 9 نهم دین و زندگی یازدهم

جواب درس نهم دینی یازدهم ؛ در این مطلب با پاسخ و جواب سوالات تدبر در قرآن صفحه ۱۱۲ و ۱۱۴ و ۱۱۵ ، تفکر در حدیث صفحه ۱۱۷ و اندیشه و تحقیق صفحه ۱۲۰ درس ۹ نهم عصر غیبت کتاب دین و زندگی یازدهم رشته انسانی ، تجربی ، ریاضی و فنی حرفه ای متوسطه دوم آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس هشتم دینی یازدهم

جواب در نهم دینی یازدهم
جواب در نهم دینی یازدهم

جواب تدبر در قرآن صفحه 112 درس 9 دینی یازدهم

خداوند در قرآن کریم، علت از دست دادن نعمت‌ها را این گونه بیان کرده است:

ذِٰلکَ بِاَنَّ اللّٰهَ لَم يَکُ مُغَیِّرًا نِعمَةً اَنعَمَها عَلیٰ قَومٍ حَتّیٰ يُغَِیّروا ما باَنفُسِهِم وَ اَنَّ اللّٰهَ سَمیعٌ عَلیمٌ
«خداوند نعمتی را که به قومی ارزانی کرده است، تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنها، خود وضع خود را تغییر دهند. همانا که خداوند شنوا و داناست».

با تفکر در این آیه، عبارت‌های زیر را کامل کنید:

۱) اگر مردم نعمتی را که خدا به آنها داده است درست استفاده نکنند، تا وقتی خداوند نعمتی را شامل حال برخی می کند و آنها در بهره گیری از آن کوتاهی می کنند، خداوند آن نعمت را به گونه ای که خود متوجه نشوند، از آنها دریغ می دارد.

۲) زمینه ساز هلاکت یا عزت و سربلندی یک جامعه عدم تغییر انسان ها به لحاظ تفکر و نگرش نسبت به نعمت های الهی و ایجاد تغییر و تحول در انسان ها نسبت به نعمت هایی که به انسان ها عطا می شود.

پاسخ تدبر در قرآن صفحه 114 و 115 درس نهم دینی یازدهم

قرآن کریم، در برخی از آیات دربارهٔ آیندهٔ زندگی انسان‌ها در زمین سخن گفته و وعده‌هایی داده است.

وَعَدَ اللّٰهُ الَّذینَ آمَنوا مِنکُم وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَستَخلِفَنَّهُم فِی الاَرضِ کَمَا استَخلَفَ الَّذینَ مِن قَبلِهِم وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُم دینَهُمُ الَّذِی ارتَضیٰ لَهُم وَ لَیُبَدِّلَنَّهُم مِن بَعدِ خَوفِهِم اَمنًا یَعبُدونَنی لا یُشرِکونَ بی شَیئًا…
خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند، وعده داده است که آنان را جانشین در زمین قرار دهد، همان طور که قبل از آنان کسانی را جانشین قرار داد، و دینشان را که برای آنان پسندیده مستقر سازد و بیم و ترسشان را به امنیت مبدل سازد. [به گونه‌ای که دیگر] مرا بپرستند و به من شرک نورزند.

وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ وَ نَجعَلَهُم اَئِمَّةً وَ نَجعَلَهُمُ الوارِثینَ
ما می‌خواهیم بر مستضعفان زمین، منت نهیم و آنان را پیشوایان [مردم] قرار دهیم و آنان را وارثان [زمین] قرار دهیم.

وَ لَقَد کَتَبنا فِی الزَّبورِ مِن بَعدِ الذِّکرِ اَنَّ الاَرضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحونَ
به راستی در زبور، پس از ذکر (تورات) نوشته‌ایم که زمین را بندگان شایسته من به ارث می‌برند.

در این آیات بیندیشید و بگویید چه آینده‌ای برای هریک از موارد زیر بیان شده است؟

۱- مؤمنین صالح: آنها جانشین در زمین هستند

۲- مستضعفین: پیشوایان مردم هستند

۳- بندگان شایسته‌: زمین را به ارث می برند

۴- دین حق: برای صالحین مستقر شده است و در جهان استقرار پیدا می‌کند

جواب تفکر در حدیث صفحه 117 درس نهم دین و زندگی یازدهم

با توجه به توضیحات قبل، با تفکر در این حدیث بگویید ما چگونه می‌توانیم امام زمان خویش را بشناسیم؟

پیامبر اکرم (ص)؛
مَن ماتَ وَ لَم یَعرِف اِمامَ زَمانِهٰ
هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناسد،
ماتَ میتَةً جاهِلِیَّةً به مرگ جاهلی مرده است.

پاسخ: منظور از ندیدن امام زمان خود این است که سعادت افراد بر روی زمین به دست اهل بیت است و با رهنمودهای آنها مشکلات و پریشان احوالی مردم بر طرف می شود و حکومت حق و عدالت برپا می شود و ندیدن یکی از امامن عصر به معنای از دست دادم سعادت بشری می باشد.

جواب سوالات اندیشه و تحقیق صفحه 1120 درس نهم دینی یازدهم

۱) از دیدگاه قرآن کریم، آینده تاریخ از آن چه کسانی است؟

پاسخ: کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند و به طور کلی مومنین صالح و مستضعفین وارث زمین خواهند شد.

۲) معتقد بودن به انتظار، چه تأثیرهایی بر شخصیت فرد منتظر دارد؟

پاسخ: چون انتظار امام زمان (عج) بر اساس شور و عشق و علاقه است، در فرد منتظر تأثیراتی دارد: برای مثال: ۱- سعی و تلاش در جلب رضایت امام دارد ۲- امام را الگو خودش قرار می دهد و صفات مورد علاقه او را در خود ایجاد می کند ۳- فرد را فعال و بانشاط می کند و امید به آینده ای زیبا را در او افزایش می دهد.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس هفتم دینی یازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه یازدهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب دین و زندگی (2) رشته ریاضی و تجربی پایه یازدهم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب درس 9 نهم عصر غیبت کتاب دینی یازدهم متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 🤗

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *