سبک زندگی

جواب سوال های گفت و گوی کلاسی درس اول کار و فناوری ششم

پاسخ و حل سوالات گفت و گوی کلاسی صفحه ۳ درس اول کتاب کاروفناوری کلاس ششم ابتدایی

جواب سوال های گفت و گوی کلاسی صفحه 3 درس اول کار و فناوری ششم ؛ در این نوشته با جواب و پاسخ سوالات گفت و گوی کلاسی صفحه ۳ درس اول کتاب کاروفناوری پایه ششم دبستان آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: پاسخ فعالیت های کاروفناوری ششم درس ششم

جواب سوال های گفت و گوی کلاسی صفحه 3 درس اول کار و فناوری ششم
جواب سوال های گفت و گوی کلاسی صفحه 3 درس اول کار و فناوری ششم

پاسخ سوال های گفت و گوی کلاسی صفحه ۳ درس اول کار و فناوری ششم

در دو گفت و گوی کلاسی صفحه 3 درس اول کاروفناوری ششم ابتدایی سوالاتی مطرح شده است که در زیر به پاسخ آنها پرداخته ایم.الف) در مورد کاربردهای رایانه و مکان های استفاده از آن، در کلاس با دوستان خود گفت و گو کنید.

پاسخ: رایانه ها بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها شده اند و در همه ی بخش های زندگی انسان، مثل اقتصاد و بانکداری، فرهنگ، درمان، آموزش، تفریح و بازی، طراحی، سیاست، ارتباطات و … نقش ایفا می کنند. به جرأت می توان گفت تمامی صنایع با کمک رایانه و نرم افزارهای رایانه ای رشد چشمگیری کرده اند. رایانه آمد تا کارهای نشدنی را برای ما شدنی کند. دستگاه های پیشرفته ای که در جهان ابداع شده اند، همه در ارتباط با رایانه به این سطح از کیفیت رسیده اند. در واقع، رایانه ها در حال تبدیل شدن به عضوی از اعضای خانواده ی ما هستند.

ب) در مورد کاربرد هر یک از لوازم زیر در کلاس گفت و گو کنید.

پاسخ:

صفحه نمایش: از ابزارهای خروجی محسوب میشود که داده ها و اطلاعات را نمایش می دهد و کاربر می تواند آنها را مشاهده نماید.

موشواره یا موس: از ابزارهای ورودی است و به کمک آن می توانیم به رایانه بگوییم چه کار کند.

صفحه کلید: از ابزارهای ورودی است و به کمک آن می توانیم اطلاعات خود را وارد کامپیوتر کنیم و به رایانه بگوییم که برای ما چه کاری انجام دهد.

چاپگر: از ابزارهای خروجی است و می تواند اطلاعات را بر روی کاغذ یا چیزهای دیگری، مثل پارچه، مقوا، بنر چاپ کند.

الف) در مورد نام و تفاوت هر یک از حافظه های زیر در کلاس گفت و گو کنید.

پاسخ:

فلش مموری: حافظه های جانبی که قابل حمل هستند و می توانند بخشی از اطلاعات را در خود ذخیره کنند.
ظرفیت ذخیره سازی آنها متفاوت است، آنها دارای ظرفیت رایج ۴ و ۸ و ۱۶ و ۲۳ گیگابایت هستند. اندازه ی کوچک، اتصال از طریق درگاه USB به رایانه، قابلیت ویرایش و ذخیره سازی مجدد اطلاعات از قابلیت ها و مزیت های آن است.

لوح فشرده (دیسک ها): DVD برگرفته از عبارت (Digital Video Disc) است. برای ذخیره ی اطلاعات صوتی و تصویری ایده آل است. امروزه بیشتر پخش کننده های خانگی به این سیستم مجهز هستند. یک دی وی دی دارای ظرفیت بالایی است (تقریبا معادل با ۷ سی دی). دیسک های استاندارد آن معمولا با ظرفیت ۴/۷ گیگابایت و ۱۷ گیگابایت عرضه می شوند. بلوری (Blu-ray) پیشرفته ترین نوع دیسک برای ذخیره ی اطلاعات است. از نظر ظاهر فرق چندانی با دی وی دی ندارد و تفاوت آن در دقت بالا و حجم ذخیره اطلاعات و تصویر است، زیرا از نوع خاصی از لیزرها برای خواندن اطلاعات استفاده می کند. در این نوع فناوری با استفاده از لیزر آبی (فرابنفش) اطلاعات را در لایه های دیسک قرار می دهند. از این نوع دیسک ها برای ذخیره ی فیلم با کیفیت بالا استفاده می شود.

حافظه های قابل حمل (هارد اکسترنال): حافظه هایی هستند با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات با حجم های بالا از مرتبه ی ترابایت که صدها برابر ظرفیت ذخیره سازی فلش مموری های معمولی است. از آنجایی که در ساختمان آنها از قطعات مکانیکی استفاده شده است، ممکن است بر اثر ضربه، آسیب ببیند.ب) به نظر شما لوح فشرده چه کاربردهایی دارد؟

پاسخ: Compact Disk) CD) یا به عبارتی لوح فشرده، برای ذخیره کردن اطلاعات به کار می رود. از آنجایی که اطلاعات روی آنها قابل تغییر و ویرایش نیستند، به ویروس های کامپیوتری آلوده نمی شوند و می توان از آنها برای جابجایی اطلاعات به صورت امن استفاده کرد.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس هفتم کار و فناوری ششم

توجه: شما دانش آموز پایه ششم ابتدایی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به پاسخ سوالات درس های کار و فناوری ششم ، در انتهای عنوان خود ، عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب و پاسخ سوال های گفت و گوی کلاسی درس اول کتاب کار و فناوری ششم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.