سبک زندگیمد و زیبایی

رازهای کانتورینگ صورت به روش حرفه ای ها

کانتورینگ چیست ؟ کانتورینگ در معنای متعادل سازی فیس میباشد بدین شکل که با به کار گیری از خطوط تیره و پر‌نور عیب ها و نواقص شکل را پنهان می کنند.

کانتورینگ صورت (متعادل سازی چهره) یکی از روش‌های جدید برای آرایش و گریم چهره می‌ باشد که به وسیله آن نقاط ضعف صورت مخفی می شود.

کانتورینگ صورت چیست ؟

در آرایش سعی کانتورینگ می‌شود به وسیله رنگ‌های تیره و روشن تغییرات ویژه‌ای در فرم صورت ایجاد شود که با به وجود آوردن خطای دید قسمت‌های زیبای صورت مشخص‌تر و عیوب آن پنهان خواهند شد. همچنین می‌توانید قسمت‌هایی از چهره که تمایل به برجسته‌تر شدن آن‌ها را دارید، با رنگ‌های روشن هایلایت کنید و یا قسمت‌هایی از چهره که تمایل به دیده شدن آن‌ها ندارید را با رنگ‌های تیره مخفی یا محو کنید.

به چه چیزهایی برای کانتورینگ صورت نیاز داریم؟

 •  کرم پودر مایع
 •  پرایمر
 •  اسفنج آرایشی
 •  کانسیلر
 •  پنکیک
 •  هایلایتر

انواع صورت برای کانتورینگ

صورت بیضی شکل

یکی از زیباترین حالت های صورت، شکل بیضوی آن است که برای لاغرتر نشان دادن چنین چهره هایی تنها نیاز به هایلایت کردن وسط پیشانی، روی چانه و زیر چشم هاست.

صورت قلبی شکل

صورت قلبی شکل، صورتی است که از بالا پهن تر است و هر چه به قسمت پایین تر و چانه نزدیک می شویم، باریک تر می شود. در این حالت ما باید پهنی قسمت های بالایی را با باریکی چانه هماهنگ کنیم و بخش هایی از پیشانی و کناره های صورت را با کانتور کردن کوچک تر کنیم.

انواع صورت ها
انواع صورت ها

صورت کشیده

در صورتهای کشیده ، قسمتهای بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم میخورد بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها رو تیره کرده و قسمتهای بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت بزنید.بهترین جای رژ گونه روی استخوانهای گونه میباشد

صورت گرد

برای اینگونه صورتها باید نواحی فک ، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر و نواحی چانه، پیشانی ، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید. بهترین فضا برای استفاده از رژ گونه در این نوع صورت زیر استخوان گونه میباشد.

صورت مربعی

صورت های مربعی دارای زوایای بسیاری هستند و باید فک و شقیقه ها را تیره کرده و قسمت وسط بینی ،وسط گونه ها و چانه را هایلایت بزنید.رژگونه بهتر است دوطرف استخوانهای گونه زده شود.

نکات مهم برای کانتورینگ صورت

 • ابتدا باید فرم چهره خود را از لحاظ گرد بودن، بیضی بودن، گوشه دار بودن و … تشخیص دهید.
 • سر حد کرم پودرهای روشنتر و تیره تر را طوری در هم بیامیزید که خط جدا کننده میان آنها مشخص نباشد.
 • برای باریک کردن ظاهری دماغ تان، کمی پودر کم رنگ به اندازه ی یک درجه کم رنگ تر از پوستتان با استفاده از یک براش آرایشی کوچک به مرکز بینی خود اضافه کنید تا این بخش از بینی را در مرکز توجه قرار داده و سپس، با استفاده از پودر برنز کننده که چند درجه تیره تر از رنگ پوست شما است،
 • بعد از استفاده از سایه چشم ، رنگ سفیدِ شیری یا رنگ شامپاینی را درست در زیر ابرو و در طول انحنای چشم استفاده کنید. این کار باعث می شود که توجه به قسمت بالایی جمع شده و این حس را بوجود می آورد که ابروی شما رو به بالا است.
 • برای کاهش ظاهر چانه های چاله دار یا باریک کردن صورت های پُر تر، مقدار کمی برنز کننده در قسمت زیر گونه و در طول خط فک استفاده کنید تا سایه ای ایجاد شود که توجه را از زیر چانه دور می کند.

روش انجام کانتورینگ صورت

 کانتورینگ برای شکل های مختلف صورت اعم از قلبی، بیضی، گرد، مربعی و الماسی شکل  آشنا خواهید شد که می توانید در آرایش صورت روزانه از آن استفاده کنید.

کانتورینگ صورت های کشیده و بیضی

هایلایت

مثل همیشه، صورت تان را با زدن مرطوب کننده و کرم پودر آماده کنید. با هایلایتر روی پیشانی یک نیم دایره یا آرک کشیده و آن را به سمت پایین و روی تیغه بینی بکشید. همچنین چانه، گوشه های بیرونی دهان، زیر چشم ها، و گونه ها را هم هایلایت کنید.

کانتور

برای کانتورینگ از یک رنگ خنثی استفاده کنید. از قسمت گوشه یا نوک براش برای کانتور کردن زیر گونه ها استفاده کنید. سپس کناره های پیشانی، دو طرف تیغه بینی و قسمت فک را کانتور کنید.

محو کردن

از گوشه داخلی چشم شروع کنید. رنگ هایلایت را از داخل به سمت بیرون و رنگ کانتور یا تیره را از بیرون به سمت داخل پخش کنید.

تثبیت کردن

از یک پودر تثبیت کننده برای ماندگار کردن آرایش تان استفاده کنید. از وسط صورت شروع کرده و با استفاده از یک براش، پودر را به آرامی روی قسمت های مختلف صورت زده و بدون اینکه آرایش زیر کارتان را به هم بریزید، رنگ ها را پخش کنید.

کانتورینگ صورت های قلبی شکل

اولین گام، آماده سازی پوست و زدن یک لایه نازک کرم پودر به عنوان زیر سازی کارتان است.

هایلایت

با استفاده از هایلایترهای کرمی ناحیه فک، پل بینی، زیر چشم ها، روی گونه ها، گوشه لب ها، و وسط پیشانی را هایلایت کنید.

کانتور

حالا که مناطق مختلف صورت تان را مشخص کرده اید، می توانید کانتور کردن را شروع کنید. رنگی که استفاده می کنید حتما می بایست مناسب ایجاد سایه بوده و بیش از حد گرم یا نارنجی نباشد. با استفاده از یک براش، کانتورینگ را از خط رویش موها شروع کرده و به سمت شقیقه بروید تا با این کار پیشانی تان را باریک تر نشان دهید.

برای کانتورینگ گونه ها، از شکل استخوان بندی طبیعی گونه ها پیروی کرده و از بالای گوش شروع کنید و به سمت گوشه لب بروید. کمی هم دو طرف بینی را تیره کنید تا بینی تان ظاهری لاغرتر و خوش فرم تر داشته باشد.

محو کردن

وقتی کار کشیدن خطوط کانتورینگ و هایلایت روی همه قسمت های صورت را انجام دادید، وقت محو کردن رنگ ها می رسد؛ این مرحله، قسمتی از کار است که ممکن است تاحدودی دشوار باشد. از یک براش کوچک و کرکی مخصوص کانتورینگ استفاده کنید.

با ضربات کوچک به پیشانی شروع کرده و هایلایتر را پخش کنید؛ این کار را در قسمت های دیگر هم تکرار کنید. از یک براش بزرگ مخصوص کانتورینگ برای نواحی کانتور شده استفاده کنید. از قسمت پیشانی شروع کنید و کمی رنگ را به سمت پایین هدایت کرده و آن را کاملا محو کنید. هنگام محو کردن رنگ بر روی گونه ها، برای اینکه ظاهر کار لطیف و طبیعی شود، بهتر است حرکات دست تان به سمت بالا باشد. سعی کنید تمام رنگ ها را به خوبی با هم ترکیب کنید.

تثبیت کردن

با استفاده از یک پودر تثبیت کننده آرایش و یک براش، به آرامی قلم مو را روی پوست تان فشار داده و بچرخانید. این کار باعث می شود مواد آرایشی شما ماندگاری بیشتری داشته باشند. می توانید از کمی رژگونه یا برنزه کننده برای رنگ و لعاب و گرما بخشیدن به ظاهر خود استفاده کنید.

کانتورینگ صورت های مربعی

در صورت‌های مربعی شکل طول و عرض صورت یکی است، اما کناره‌های صورت دارای زاویه‌های شکسته است، با تکنیک کانتورینگ میتوانید زاویه‌های صورت را بپوشانید و فرم صورت تان را بیضی نشان دهید.

 1. دو طرف پیشانی کانتور میشود
 2. زیر استخوان گونه‌ها باید تیره شود
 3. فک و چانه را کانتور کنید

در ابتدا کل صورت تان را با کرم پودری که همیشه استفاده میکنید به خوبی پوشش دهید و بعد با کرم کانتورینگی که دو یا سه درجه از پوست تان تیره‌تر است مناطقی که در بالا گفته شد را تیره کنید.

مثلث زیر چشم‌ها را که تا بالای استخوان گونه آمده است را با کانسیلر هایلایت کنید، سه گوش بین ابرو‌ها نیز باید هایلایت شوند سپس رژگونه‌ای به رنگ دلخواه مانند تصویر بالا بزنید. کانتورینگ صورت شما تمام شد آرایش چشم و لب را هر طور که دوست دارید انجام دهید.

کانتورینگ صورت گرد

1- برای کانتور کردن صورت گرد اولین کاری که باید انجام بدهید این است که با یک فرچه کانسیلر قسمت های مختلف چهره را مشخص کنید به این صورت که وسط پیشانی یک x بکشید, زیر چشم ها دو شکل v مانند بکشید, وسط لب پایینی و روی بینی را هایلایت کنید.

2- خط فک صورت را مشخص کنید, کانتور کردن زیر خط فک باعث میشود صورت گرد تان بهتر دیده شود اگر از هایلایت تیره تر روی خط فک استفاده کنید صورت تان لاغر تر به نظر میرسد. اگر صورت تان چاق است و دوست دارید لاغر تر دیده شود میتوانید با کرمی که از رنگ پوست تان تیره تر است از وسط گونه تا گوش را با این کرم بپوشانید با این ترفند صورت لاغر تری خواهید داشت.

3- برای اینکه به صورت تان جلوه و عمق ببخشید باید از کرم برنز استفاده کنید, برنزری انتخاب کنید که سه درجه از رنگ پوست تان تیره تر باشد و مانند عکس زیر از آن استفاده کنید.

4- مرحله آخر زمان بیک کردن صورت است, بیک کردن یعنی پاشیدن پودرهای روشن روی صورت که باعث میشود کانتورینگ متناسب و ایده آلی داشته باشد. با پودرهای روشن و اسفنج های آرایشی قسمت های تو خالی صورت را پر کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *