سبک زندگیسلامت

قرص دمیترون ۴ چیست ؟ عوارض و نحوه مصرف در بارداری

قرص دمیترون در چه مواردی مصرف می شود ؟

قرص دمیترون (Demitron) به منظور جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ ایجاد شده در جراحی ، شیمی درمانی سرطان یا درمان تولید شده است و برای مصرف آن نیاز به نسخه پزشک می باشد.

قرص دمیترون چیست ؟

 نام‌های دیگرZofran – Zofran ODT – Zuplenz – ondansetron
 موارد مصرف پیشگیری از تهوع و استفراغ
 عوارضیبوست، اسهال ، تب، سردرد، درد در ناحیه شکم و معده، سوزش، خارش، گیجی، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، احساس سرما، خستگی و ضعف غیر معمول
 تداخل داروییداروهای ضدافسردگی، آپومورفین، آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضدویروس، داروهای درمان سرطان، مالاریا و ایدز

نحوه مصرف قرص دمیترون ۴ 1. قرص را در بسته بندی خود نگه دارید .
 2.  قرص را از طریق فویل فشار ندهید زیرا ممکن است به قرص آسیب بزنید.
 3.  برای باز کردن قرص و قرار دادن آن در دهان سعی کنید از دست های خشک استفاده کنید. 
 4. بعد از گذاشتن قرص در دهان بگذارید کم کم در دهان حل شود و دقت کنید که کامل آن را قورت ندهید. قرص دمیترون را می توان با غذا یا بدون آن مصرف کرد.

قرص دمیترون را می‌توان با غذا یا بدون آن مصرف کرد.
اگر یک نوبت از دارو فراموش شد و تهوع و استفراغی وجود نداشت ، این نوبت از دارو را مصرف نکرده و بقیه را طبق دستور قبلی مصرف کنید
در صورتیکه تهوع و استفراغ وجود داشت، هر چه سریع‌تر نوبت فراموش شده را مصرف نمایید.
اگر رانندگی می‌کنید یا کاری که نیاز به هشیاری کامل دارد انجام می‌دهید مراقب باشید زیرا این دارو ممکن است حواس شما را مختل سازد.


مصرف در بارداری و شیردهی

 • مصرف دمیترون  دارو در دوران بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند ولی بهتر است با نظر پزشک باشد .
 •  قرص دمیترون به جنین آسیب نمی رساند اما برای اطمینان از صحت علائم بارداری با پزشک مشورت نمایید.
 •  اگرچه یکی از موارد استفاده از قرص دمیترون رفع تهوع دوران باداری است اما با این وجود باردار بودن خود را به پزشک اطلاع دهید.

عوارض قرص دمیترون

 •  سطح بالای سروتونین در بدن : تحریک، توهم، تب، سرعت قلب، رفلکس بیش از حد، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش کردن.
 •  ضربان قلب سریع یا تپش
 •  یبوست شدید ، درد معده یا نفخ
 •  خواب آلودگی
 •  زردی (زرد شدن پوست یا چشم ها)
 •  سردرد  با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، خستگی، ضربان قلب سریع یا تپش قلب
 •  تاری دید یا از دست دادن موقت بینایی (از چند دقیقه تا چند ساعت)

[su_label type=”black”]اگر هر کدام از علائم آلرژیک زیر را به قرص دمیترون دارید، به اورژانس زنگ بزنید[/su_label]

 •  تورم چهره
 •  تنفس دشوار
 •  بثورات
 •  کهیر
 •  تب
 • لرز

موارد منع مصرف قرص دمیترون

 • مصرف کنندگان داروی آپومورفین حساسیت دارویی مخصوصا داشتن حساسیت دارویی به داروهای پالونوسترون (palonosetron)، دولاسترون (dolasetron)، گرانیسترون (granisetron)
 • مبتلایان به نارسایی قلبی وجود انسداد در دستگاه گوارش افرادی که در سابقه پزشکی خود یا خانواده شان
 • مبتلایان به بیماری های کبدی پایین و بالا بودن سطح پتاسیم و منیزیم خون داشتن ضربان قلب پایین
 • سندرم طولانی QT

مقدار مصرفی قرص دمیترون

اگر شاهد تغییر رنگ آمپول دمیترون بودید، یا رسوباتی در آن مشاهده کردید، آن را دور انداخته و مصرف نکنید .مصرف بعد از رادیو تراپی

رادیوتراپی تنها دوز بالای شکم: ۸ میلی گرم خوراکی ۱ تا ۲ ساعت قبل از رادیوتراپی، با دوزهای بعدی هر ۸ ساعت بعد از اولین دوز برای ۱ تا ۲ روز پس از اتمام پرتودرمانی

رادیوتراپی روزانه ی شکم: ۸ میلی گرم خوراکی ۱ تا ۲ ساعت قبل از رادیوتراپی، با دوزهای بعدی هر ۸ ساعت بعد از اولین دوز برای هر روز رادیوتراپی داده می شود.

دوز توصیه شده: ۸ میلی گرم خوراکی ۳ بار در روز

کل تجمع بدن: ۸ میلی گرم خوراکی ۱ تا ۲ ساعت قبل از هر بخش از پرتودرمانی در هر روزدهانی

شیمی درمانی سرطانی ۲۴ میلی گرم قرص دمیترون ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان مادری ۸ میلی گرم قرص دمیترون دو بار در روز، اولین دوز ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی و دوز بعدی ۸ ساعت بعد تجویز می شود. سپس ۸ میلی گرم این دارو ۲ بار در روز (هر ۱۲ ساعت) ۱ تا ۲ روز پس از اتمام شیمی درمانی

تزریقی

 ۰٫۱۵ میلی گرم بر کیلوگرم IV با دوز اول (تزریق بیش از ۱۵ دقیقه) ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی ایموتوژنیک و دوزهای بعد ۴ و ۸ ساعت پس از اولین دوز دریافت می شود. حداکثر دوز: ۱۶ میلیگرم در هر دوز

استفاده شده در : پیشگیری از تهوع و استفراغ قبل از شیمی درمانی همراه با دوره های ابتدایی و تکرار شيمی درمانی

مصرف روزانه بزرگسالان برای تهوع یا استفراغ

دهانی : ۱۶ میلی گرم خوراکی ۱ ساعت قبل از خواب

تزریقی : ۴ میلی گرم (بدون تجزیه) بلافاصله قبل از خواب یا بعد از عمل (و داشتن تهوع و / یا استفراغ در عرض ۲ ساعت بعد از عمل)

کودکان دچار تهوع و استفراغ شیمی درمانی

۴ تا ۱۱ سال : ۴ میلی گرم خوراکی ۳ بار در روز، با دوز اول تجویز ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی، و دوز بعدی ۴ و ۸ ساعت پس از اولین دوز؛ سپس ۴ میلی گرم ان  ۳ بار در روز (هر ۸ ساعت) ۱ تا ۲ روز پس از اتمام شیمی درمانی.

۱۲ سال و بالاتر : ۸ میلی گرم خوراکی دو بار در روز، با اولین دوز ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی و دوز بعدی ۸ ساعت بعد تجویز می شود. سپس ۸ میلی گرم آن ۲ بار در روز (هر ۱۲ ساعت) ۱ تا ۲ روز پس از اتمام شیمی درمانی.

۶ ماه تا ۱۸ سال :  ۰٫۱۵ میلی گرم  با اولین دوز (تزریق بیش از ۱۵ دقیقه) ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی  و پس از آن بعد از ۴ و ۸ ساعت پس از اولین دوز
حداکثر دوز ۱۶ میلی گرم (در هر دوز)

مصرف روزانه کودکان برای تهوع یا استفراغ پس از عمل

۱ ماه تا ۱۲ سال و افرادی که کمتر از ۴۰ کیلوگرم وزن دارند : ۱میلی گرم بیش از ۲ تا ۵ دقیقه بلافاصله قبل / بعد از خواب یا بعد از عمل (تهوع و / یا استفراغ که در مدت کوتاهی پس از جراحی اتفاق می افتد)

۴۰ کیلوگرم و بیشتر :۴ میلی گرم در ۲ تا ۵ دقیقه بلافاصله قبل / پس ازخواب و یا بعد از عمل (تهوع و / یا استفراغ رخ می دهد و یا در مدت کوتاهی پس از عمل جراحی)

هشدارهای مهم قبل از مصرف قرص دمیترون

اولین دوز معمولا قبل از شروع عمل جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی می باشد. دستورالعمل دکتر خود را جدی بگیرید و طبق آن عمل کنید. قرص دمیترون را با یک لیوان آب بنوشید.

دارو مایع را با دوز سرنگ، یا با یک قاشق مخصوص یا فنجان دارویی، تهیه کنید. محل نگهداری دارو  بایداز رطوبت، گرما و نور به دور باشد و همچنین دارو را در محلی مناسب قرار دهید.

هشدار سندرم سروتونین

سندرم سروتونین
سندرم سروتونین

این سندرم وقتی رخ می دهد که سروتونین در بدن افزایش می یابد. سطح بالای سروتونین می تواند موجب تحریک، توهم (مشاهده یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)،  هایپرترمی (تب) ، ریجیدیتی عضلانی، تغییر وضعیت هوشیاری، آتاکسی، اسهال، لرز و تعریق، گیجی، تشنج  و افزایش ضربان قلب شود.

اگر هر کدام از این علائم را دارید، پزشک خود را مطلع سازید. این وضعیت می تواند در اثر استفاده اندانسترون به تنهایی ایجاد شود. با این حال، احتمال دارد مصرف این دارو با دارو های دیگر سطح سروتونین را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر شرایط زیر را داشتید از مصرف اندانسترون خودداری کنید:

 • اگر از آپومرفین استفاده می کنید
 • اگر به اندانسترون یا سایر داروهای مشابه همچون گرانیسترون ، دولاسترون و پالونوسترون حساسیت دارید از مصرف این دارو خودداری کنید.

سوالات متداول

آیا این دارو باعث خواب آلودگی می شود؟

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی / سرگیجه شود. اگر چنین نشانه هایی را متوجه شوید، لطفا با دکتر خود مشورت کنید. آیا این دارو حاوی استامینوفن / آسپرین / پنی سیلین می باشد؟ این دارو به تنهایی یک ترکیب شیمیایی است و شامل استامینوفن، آسپرین یا پنی سیلین نمی شود.

آیا می توانم این دارو را با امپرازول مصرف کنم؟

این دارو یک داروی ضد عفونی است که به کاهش تهوع و استفراغ کمک می کند. هنگام مصرف امپرازول با این دارو هیچ اثری مضر دیده نمیشود. بنابراین، این دو دارو را می توان با هم مصرف کرد.

آیا می توانم این دارو را برای تهوع / استفراغ / آنفولانزای معده / مسمومیت غذایی / اسهال / درد مصرف کنم؟

در صورت تجویز پزشک، این دارو می تواند برای حالت تهوع، استفراغ مصرف شود. اما برای درمان مسمومیت غذایی، درد و یا آنفولانزای معده استفاده نمی شود.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.