سبک زندگیمهارت های زندگی

ویژگی های یک فرد مغرور چیست ؟ و چگونه با افراد مغرور و خودخواه برخورد کنیم ؟

روش های بخورد با افراد خودشیفته و مغرور

مغرور بودن و خودخواهی از آن سری اخلاقیات است که هیچ کس از آن خوشش نمیاد. اگر شما هم با یک فرد مغرور و خودخواه طرفید، ما به شما یاد می دهیم چگونه با او برخورد کنید. با ماگرتا همراه باشید.

نحوه برخورد با افراد مغرور و خودخواه
افراد مغرور و خودخواه

همچنین بخوانید : بهترین روشهای شاد زیستن – چگونه در زندگی شاد باشیم؟

پیشنهاد تحریریه

ویژگی های یک فرد مغرور و خودخواه

1. آدم های خودخواه ترسی ندارند که خشم خود را بروز دهند یا به دیگران حمله کنند

آدم های خودخواه معمولاً عصبانیت خود را بروز می دهند و نسبتاً راحت وارد دعواهای شخصی می شوند. نیاز به هوش هیجانی بسیار زیادی است تا بتوانید از خودتان دفاع کنید بدون اینکه این شرایط را بدتر کنید، و بسیاری از افراد به قدری از این حمله ها شوکه می شوند که اصلاً نمی دانند چطور واکنش نشان دهند.

2. آدم های خودخواه نوعی چالش هستند

آدم های خودخواه معمولاً در تست های شخصیتی نمره پایینی در مورد خصلت «دوست داشتنی بودن» کسب می کنند. آن ها اهمیتی نمی دهند که با لج بازی خواسته خود را پیش ببرند و در مقابل پیشنهادهای دیگران مقاومت کنند، حتی با اینکه به شکلی «محترمانه» این کار را انجام می دهند. مقاومت خودخواهانه آن ها بقیه را خسته می کند.

3. آدم های خودخواه باور دارند که برتر از بقیه هستند (و از این موضوع لذت می برند)

حتی با اینکه آدم های خودخواه نمره پاینی در آزمون های شخصیتی برای خصلت «دوست داشتنی بودن» می گیرند، ولی در معیارهای مربوط به حس برتر بودن، و همچنین معیارهای مربوط به تسلط اجتماعی نمرات بالاتری کسب می کنند. احساسات آن ها در مورد اینکه در سطحی بالاتر از بقیه قرار دارند به شیوه های مختلف از آن ها حمایت می کند، مثلاً اعتماد به نفس بیشتری به آن ها می دهد تا ریسک انجام دهند یا حتی در نظر افراد جنس مخالف جذاب تر به نظر برسند.

نحوه برخورد با افراد مغرور و خودخواه
افراد مغرور و خودخواه

وجه مشترک در تمامی این مزیت ها چیست؟ ترساندن و ارعاب. هر خصلت به شکل های مختلف فرد خودخواه را شبیه به یک خرس وحشی می کند. خرس شاید بد بو و پر از کک و حشره باشد، ولی همچنین به شکل ترسناکی قدرتمند است. اگر به اندازه کافی شجاع، صبور و دارای اعتماد به نفس نباشید تا بتوانید با شرایط مواجه شوید، فرد خودخواه می تواند در مقابل شما غرش کند تا اینکه بالاخره عقب نشینی کنید. و به محض اینکه این کار را انجام دهید، فرد خودخواه خود را به عنوان فرد مسلط بر شرایط تثبیت کرده است. این افراد مسلط هستند که می توانند قدرت و تمام مزایایی که همراه با آن می آید را به دست بگیرند.

روش های برخورد با فرد مغرور و خودخواه

این را بدانید که آن ها برای هیچ کس احترام و توجه ای قائل نمی شوند

اولین پیشنهاد ما به شما این است که با خودتان رو راست باشید. قبول کنید که فرد خودمحور هرگز نیازهای شما را ترجیح نمی‌دهد. ممکن است شما او را بسیار دوست داشته باشید ولی مطمئن باشید که او هیچ توجه ای به شما ندارد. شما هم نمی توانید او را کاملا تغییر دهید، بلکه باید سعی کنید تا اخلاق بدش را بفهمد و آن را تغییر دهد. توجه داشته باشید تا خودش نخواهد هیچ کاری نمی کند، پس هیچ تغییری هم اتفاق نمی افتد. در ادامه روشهای برخورد با اینگونه افراد را بخوانید.

نحوه برخورد با افراد مغرور و خودخواه
نحوه برخورد با افراد مغرور و خودخواه

1. برای رابطه تان مرزهای مشخصی را تعیین کنید

نگذارید این افراد با شما بازی کنند و یا شما را بازیچه ی دست خودشان بپندارند. سعی کنید همیشه مرزی مشخص در رابطه ی خود با این افراد داشته باشید. آدم های خودخواه معمولاً فکر می کنند که لازم نیست از کسی اجازه بگیرند، یا اینکه ایرادی ندارد اگر مزاحم زمان و فضای فرد دیگری شوند. اگر در کار زشت او محکم و قاطع باشید، آن ها به سرعت می فهمند که نمی توانند به شما زور بگویند.

2. توجهی را که لایقش هستید را به خودتان داشته باشید

افراد متکبر، دزد احساسات هستند، توجه شما را می‌طلبند اما توجهی به شما نمی‌کنند. برای این‌که آزرده نشوید، به خودتان توجه کنید. مثلا به ظاهرتان اهمیت داده و جلوه خوبی داشته باشید. به این‌کار، برطرف کردن نیازهای خود می‌گویند، و راهیست عالی برای تقویت عزت‌نفس و ایمن شدن در برابر چنین دزدی! نادیده گرفتن نیازهای خودتان و تقدیم توجه و انرژی به یک فرد خودبین، عاقلانه نیست. و فقط زمینه را فراهم می‌کند تا از نظر احساسی تحلیل بروید و آزرده شوید.

3. اعتماد به نفس بالا داشته باشید

یکی از بهترین راه های برخورد با یک فرد متکبر، نشان دادن اعتماد به نفس بالای خودتان است. با یک شخص متکبر با دانستن اینکه خودتان قوی، شایسته و مطمئن هستید، رفتار کنید ؛زمانی که احساس میکنید آهنگ صدای شما بیشتر است، به احتمال زیاد به نظر میرسد کمتر به فرد متکبر اجازه داده می شود تا در مورد شما نظری بدهد اینکار شما را از آسیب پذیری جلوگیری می کند.

فرد متکبر ممکن است نتواند با شما ارتباط برقرار کند و به جای آن چیزهای بی رحمانه را به شما بیان کند ،از این به عنوان فرصت استفاده کنید با این حال شما می توانید از این مواجهه برای فرصتی برای بهبود مهارت گوش دادن، تحمل دیگران، و انعکاس تعامل با دیگران خود را بهبود دهید.

4. متعصب نباشید

در برخورد با این افراد، متعصبانه و سنگین رفتار نکنید و سعی کنید قدرت تحمل خود را بالا ببرید. صبر داشته باشید و به درستی جواب او را بدهید همچنین بدانید که اگر مثل خودش با او رفتار کنید به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید. یاد بگیرید رفتار افراد خودخواه را بی‌طرفانه و بدون غرض‌ورزی مشاهده و ارزیابی کنید.

5. به آنها یادآوری کنید که دنیا دور آنها نمی‌چرخد

یک شخص خودخواه ممکن است آن‌قدر درگیر خودش باشد که یادش برود به احساسات و افکار شما توجه کند. شاید به کمی یادآوری نیاز داشته باشد که دنیا حول آن‌ها نمی‌چرخد.

با او حرف بزنید و به او توضیح دهید بدون این‌که فکر کند درحال حمله به او هستید. برای مثال، به‌جای خشم و اوقات تلخی و جیغ زدن که ” تو هرگز به من گوش نمی‌دهی؛ تو همیشه همه‌چیز را برای خودت می‌خواهی” سعی کنید بگویید، ” من واقعا نیاز دارم با کسی درمورد چیزی که آزارم می‌دهد حرف بزنم. آیا مایلی به من گوش دهی؟

 6. اجازه ندهید که به فکر و روان شما وارد شوند

این می تواند بسیار ساده تر از انجام دادنش باشد بعضی از فرض ها را بپذیرید که فرد سعی ندارد نسبت به شما بی احترامی کند از این برخورد چه چیزی را می گیرید؟ آیا در یک داستان عمیق وجود دارد که باید آن را بدانید؟ آنچه شما می توانید برای جلوگیری از همه حرف ها و نا امیدی ها بکنید را انجام دهید و آن نظرات را نادیده بگیرید.

حداقل می توانید آن را مانند یک داستان خنده دار برای دوستانتان در آینده تعریف کنید این به شما کمک خواهد کرد تا از استرس هایی که بر سرتان فشار می آورد، خلاص شوید.

7. آنها را تشنه توجهی که تمنا دارند کنید

این یک استراتژی قدرتمند در رفتار با افراد خیلی خودخواه است که از توجه و مراعات دیگران سرباز می‌زنند. ترفند این روش این است که خوش‌رفتار باشید اما هرگز توجهی را که به‌دنبالش هستند به آنها ندهید. باید کلمات‌ و لحن‌تان را ملایم و خوشایند، و نظرات‌تان گنگ و مبهم باشد. مثلا، به‌جای این‌که بگویید،” آخی بیچاره، واقعا باتو این‌کار را کرد؟”، بگویید، ” بله خب، زندگی همین است دیگر”.

این جمله تا مدتی او را گیج و سردرگم کرده و تعادل از خارج می‌کند. یادتان باشد، توجه، اندوخته شماست. اگر این توجه را به آنها ندهید، به احتمال زیاد، ازشما فاصله خواهند گرفت.

8. آن ها را تشنه ی توجه خودتان کنید

یکی از راه های برخورد با افراد خیلی خودخواه این است که با آن ها خوش رفتار باشید، ولی چیزی که به دنبال آن هستند را به آن ها ندهید. مثلا اگر اتفاق بدی برایش افتاده به جای اینکه بگویید “ای وای ، چه بد” و کلی احساسات به خرج دهید فقط بگویید” آره خب ممکنه برای هر کسی پیش بیاد”.

9. به آنها شانسی دوباره بدهید

این شخص می تواند با وجود اخلاق های آشکار خودش، جذاب باشد، بنابراین ارزشش را دارد تا به آنها فرصتی داده شود، مخصوصا اگر شخص جدیدی است.گاهی اوقات افراد جدید عصبی هستند، بنابراین زمان و فرصتی را به آنها بدهید تا سعی کنند ماهیت و شخصیت واقعی خودشان را نشان دهند.

به آنها خوب گوش کنید و فرصت دهید که آزادانه صحبت کنند.آیا می توانید یک موضوعی برای مکالمه پیدا کنید تا بتوانید با آنها عمیق تر وارد صحبت شوید؟آیا آنها همچنان به سختی و غیرقابل تحمل صحبت می کنند یا با مهربانی و تمام و کمال صحبت می کنند؟از اینجا می توانید تصمیم بگیرید که این شخص واقعا چه کسی است و بر اساس آن عمل کنید.

10. رابطه تان را تمام کنید

اگر هر کاری می کنید درست نمی شود، شاید باید به رابطه تان را پایان دهید. از این افراد متنفر نباشید بلکه با آن ها همدردی کنید و توجه کنید که این افراد گذشته‌‌شان باعث شده است به روشی ناصحیح برای دفاع از خود روی بیاورند به همین دلیل به سختی تلاش می‌کنند تا بخشی از خودشان را که مورد علاقه‌شان نیست، پنهان نگه دارند. آن ها چون را درست مقابله با مشکلتشان را بلد نیستند سعی می کنند آن را پنهان سازند.

اگر نمی توانید به او کمک کنید، به او پیشنهاد یک مشاور بدهید و اگر مشکل جدی تر از این حرف هاست، امکان دارد کار او از خود خواهی گذشته و خود شیفته باشد. از او دوری کنید زیرا افراد خود شیفته فقط از اعتماد دیگران سو استفاده می کنند و باعث می شوند اعصاب شما خورد شود. زندگی کوتاه‌تر از این است که در باتلاق افراد خودشیفته گیر کنید و درگیر روابط سمی باشید که انرژی و شادابی‌تان را از شما می‌گیرند.

نظر شما درباره برخورد با اینگونه افراد مغرور، خودخواه و خودشیفته چیست؟ در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  من اصلا ویژگی های بالارو ندارم
  اما چون سریع با هر آدمی گرم نمیگیرم و برای روابطم حد و مرز تعیین میکنم همه بهم میگن مغروری
  مشکل از منه یا اطرافیانم مفهموم درستی از غرور نمیدونن؟

 2. دوست عزیز با تجربه 50 ساله ای که دارم می تونم به جرات بگم مهترین اندوخته هر فردی تمامیت شخصیتش هست پس توصیه می کنم اجازه ندید به هیچ قیمتی مورد تحقیر وآزار قرار بگیرید حتی به قیمت از دست دادن کسی که دوستش دارید ایشون هم باید برای نگه داشتن شما هزینه کنه

 3. سلام راستش من یک دوست گستاخ و خود خواه دارم که واقعا دوستش دارم و حتی حاضرم جونم رو هم بهش بدم اما اون علاوه بر این ویژگی های بد قدر نشناس هستش متوجه نمی شه که این حرفی که می زنه چقدر می تونه ازار دهنده باشه . اما من نمی تونم رفتار تندی داشته باشم یا مثل خودش رفتار کنم . خوب من توی محیطی بزرگ شدم که بهم از گل نازک تر نگفتن و این رفتار ها رو عار می دونن و خوب من بلد نیستم که دربرابر آدم های خود خواه چه جور رفتار کنم . اگر می شه لطفا من رو راهنمایی کنیم .ناگفته نماند که ایشون دوست مدرسه ایم هستن و کار من سخت تر هستش

  1. سلام ، در همین مقاله به راه های برخورد با چنین افرادی نیز اشاره کردیم که توصیه می کنیم به مواردی که اشاره شده عمل کنید ، ولی در کل نوع رفتار با افراد مغرور باید به نوعی باشه که طرف مقابل از رفتارهای زننده خودش نسبت به دیگران آگاه بشه ، پس باید کمی بی اعتنایی و سرد مزاج شدن نسبت به دوستتون و مواردی در همین قبیل می تونید باعث تغییر رویه دوست خود شوید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =