سبک زندگیمهارت های زندگی

آموزش دوخت کوسن مربع ❤️ + وسایل دوختن کوسن مربعی زیبا

گاه به گام راهنمای دوخت کوسن مربعی شکل با کمک وسایل به صورت کامل .و مرحله به مرحله

کوسن مبل یکی از مواردی است که می‌تواند به دکوراسیون منزل شما نمای ویژه‌ای دهد و آن را زیباتر نماید. کوسن‌ها می‌توانند مبل‌ها را بپوشانند و جلوه‌ و زیبایی آن‌ها را بیش‌تر کنند. همچنین کوسن‌های مبل باعث افزایش راحتی مبلمان منزل شما می‌شود و نشستن روی مبلمان را دلپذیر‌تر می‌کند.

کوسن‌ مبل دارای طرح‌ها و نوع‌های مختلفی است که همین تنوع دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است و امکان می‌دهد که بتوانید با توجه به نوع مبل و دکوراسیون منزل یا محل کار خودتان، کوسن مبل موردنظر را انتخاب کنید.

یکی از انواع مختلف کوسن‌های مبل، کوسن مربعی است که هم دارای زیبایی بی‌نظیری می‌باشد و هم از نظر کاربردی بسیار راحت‌ است که باعث استفاده زیاد آن می‌شود.

شما برای تهیه کوسن مربعی دو راه دارید، یا می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های مبلمان بخرید و یا می‌توانید آن‌ها را خودتان بدوزید. دوختن کوسن مربعی مبل کاری آسان است و نیاز به زحمت بسیار زیادی ندارد و شما به راحتی می‌توانید کوسن مربعی مورد نظر مبل خودتان را در منزل بدوزید.

ما در این مقاله بخش مهارت های زندگی ماگرتا، آموزش کامل و صفر تا صدی دوخت کوسن مربعی را به شما می‌گوییم تا بتوانید به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن و با استفاده از مناسب‌ترین پارچه‌ها و ابزارها، کوسن مربعی مورد نظر خودتان را بدوزید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

آموزش دوخت کوسن مربعی شکل
آموزش دوخت کوسن مربعی شکل

همچنین بخوانید : بهترین روش‌ های صاف کردن دائمی مو

وسایل مورد نیاز برای دوخت کوسن مربعی

برای آماده کردن و دوختن هر چیزی نیاز به یکسری وسایل و ابزارها است و بدون این ابزارها به طور عملی، دوخت و آماده کردن آن چیز غیر ممکن است. کوسن مربعی نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای دوخت آن هم به یکسری وسایل نیاز است که در ادامه به معرفی و شرح مختصری از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب پارچه برای کوسن مربعی

انتخاب پارچه برای کوسن مربعی

یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین موارد مورد نیاز برای دوخت کوسن مربعی، پارچه است که نوع و کیفیت آن در دوام و راحتی کوسن مربعی دوخته‌شده شما اثر بسیار ویژه و قابل اهمیت می‌گذارد.

برای انتخاب پارچه کوسن مربعی باید بسیار دقت کنید تا بتوانید با توجه به نوع مبل، رنگ آن و کیفیت مورد نظر خودتان، پارچه کوسن مربعی مناسب منزل یا محل کار خودتان را بخرید. در ادامه به معرفی چند نمونه از پارچه‌های مناسب کوسن‌های مربعی می‌پردازیم تا به شما در خرید پارچه مناسب دوخت کوسن مربعی کمک کنیم.

پارچه نخی

به پارچه‌هایی که از الیاف پنبه تولید می‌شوند، پارچه نخی گفته می‌شود. الیاف پنبه در بین الیاف‌های طبیعی و مصنوعی دارای کاربرد بسیار بیشتری است.این نوع پارچه‌ها توانایی رد و بدل کردن راحت و سریع هوا را دارند که همین امر باعث می‌شود که پارچه‌های نخی خنک‌تر و دلپذیر‌تر باشند.

پارچه‌های نخی استفاده شده در کوسن مربعی گوله نمی‌شوند و به خاطر لطافت زیادی که دارند، برای هر پوستی مناسب هستند و باعث ایجاد حساسیت پوستی نیز نمی‌شوند.

در هنگام استفاده از این پارچه‌ها در کوسن مربعی باید دقت کنید که این نوع پارچه‌ها را با آب سرد بشویید و بهتر است که برای خشک‌شدن آن‌ها را در جلوی آفتاب پهن نکنید و جهت جلوگیری از چروک‌شدن، قبل از پهن‌کردن آن‌ها را دو یا سه بار به طور کامل بتکانید.

پارچه کتان

یکی از پارچه‌های مناسب برای دوخت کوسن مربعی، پارچه کتان است.این نوع پارچه از فیبر و الیاف ساقه گیاه کتان تولید می‌شودو به احتمال زیاد، شما حداقل یکبار از این نوع پارچه برای دوخت استفاده کرده‌اید.

پارچه کتان کوسن مربعی دارای استحکام و مقاومت بسیار خوبی در مقابل کشش است که باعث افزایش دوام و پایداری آن می‌شود. حشراتی مانند بید به پارچه کتان مورد استفاده در کوسن مربعی حمله نمی‌کنند و این نوع پارچه‌ها از این نوع حشرات در امان است.

پارچه‌های کتان در برابر حرارت مقاومت خوبی از خودشان به نمایش می‌گذارند و با افزایش حرارت تجزیه نمی‌شوند. آسان بودن تمیزی این نوع پارچه‌ها دیگر مزیت بزرگ و قابل توجه آن‌ها می‌باشد که باعث کاربرد بسیار پارچه‌های کتان در دوخت کوسن‌های مربعی گشته است.

در هنگام استفاده از پارچه کتان باید دقت کنید که نباید آن‌ها را در جلوی نور مستقیم آفتاب پهن کنید، زیرا باعث افزایش سرعت کهنه‌شدن آن‌ها می‌گردد. برای شستشوی این نوع پارچه بهتر است که از ماشین لباسشویی استفاده نمایید.

پارچه پشمی

این نوع پارچه‌ها از پشم حیوانات مختلف مانند بز و گوسفند تهیه می‌شوند و دارای ویژگی‌های بسیار مهم می‎‌باشد. پارچه‌های پشمی مناسب دوخت کوسن مربعی به خوبی گرما را در خودشان نگه‌داری می‌کنند، این ویژگی‌ برای کسانی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند، بسیار مهم است.استحکام و دوام پارچه‌ پشمی مورد استفاده در دوخت کوسن مربعی بسیار بالا است و به راحتی چروک نمی‌شود.

پارچه پشمی نسبت به آتش گرفتن بسیار مقاوم است و به راحتی آتش نمی‌گیرد. گرما و رطوبت باعث شل‌شدگی این نوع پارچه‌ها می‌شود و همچنین دارای لطافت و نرمی قابل توجهی هم نیستند. در هنگام استفاده از پارچه پشمی در کوسن مربعی باید دقت کنید که تنها این نوع پارچه کوسن مربعی را با استفاده از آب سرد یا ولرم بشویید و به هیچ عنوان از آب داغ برای تمیزی و شستشوی آن‌ها استفاده نکنید. همچنین نباید در هنگام خارج‌کردن پارچه از کوسن مربعی به آن فشار زیادی بیاورید و یا آن را بکشید.

پارچه مخمل

پارچه مخمل دارای ظاهر بسیار زیبایی است و برای استفاده در کوسن مربعی بسیار مناسب است.این نوع پارچه از الیاف طبیعی، مصنوعی و سلولزی تهیه می‌شود و دارای انواع مختلفی می‌باشد.

بهترین نوع آن مخمل ابریشمی است که دارای جنس بسیار با کیفیت و نرمی و لطافت ویژه‌ای می‌باشد که برای استفاده در وسایل با کاربرد بسیار زیاد مناسب نمی‌باشد. پارچه مخمل بهفشار و لمس‌کردن حساس است، در بلند مدت تخت می‌شود و پرز مو را به خودش جذب می‌کند.

بهتر است که برای شستشوی پارچه مخمل مورد استفاده در کوسن مربعی از دست استفاده کنید تا پارچه شما آسیب کم‌تری ببیند.در هنگام شستشو هرگز پارچه‌های مخمل را چنگ نزنید، برای تمیزی بیشتر آن‌ها را در آب خیس کنید و بعد فرآیند شستشوی پارچه‌های مخملی مورد استفاده در دوخت کوسن مربعی را شروع کنید.

متر مناسب برای دوخت کوسن مربع

یکی از وسایل دیگری که برای دوخت کوسن مربعی لازم است، متر خیاطی می‌باشد. شما برای اندازه‌گیری سایز پارچه و تنظیم مناسب آن نیاز به یک متر مناسب و کاربردی دارید. در قسمت چند نوع متر را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید به راحتی متر مناسب خودتان را انتخاب نمایید.

 • متر خیاطی پروانه
 • متر خیاطی مدل Mt102
 • متر خیاطی کد ZA
 • متر خیاطی کد dsde
 • متر خیاطی مدل PK-87
 • متر خیاطی تنسا
 • متر خیاطی کد KIy-6
 • متر خیاطی کد 5
 • متر خیاطی Batterfly کد 01
 • متر خیاطی مدل 1268
 • متر خیاطی مدل MS7
 • متر خیاطی مدل 5B
 • متر خیاطی مدل WR-77
 • متر خیاطی مدل 5034

قیچی مورد استفاده در دوخت کوسن مربع ساده

قیچی مورد استفاده در دوخت کوسن مربعی

قیچی خیاطی وسیله‌‌ای است که در هنگام دوخت کوسن مربعی و برش پارچه کوسن مربعی به کار شما بسیار می‌آید و کاربرد فراوانی برای شما دارد. قیچی‌های خیاطی نیز مانند پارچه‌ها و متر دارای انواع مختلف می‌باشند که هرکدام دارای کاربرد خاصی می‌باشد. در قسمت بعد سعی می‌کنیم، چند نوع قیچی خیاطی را به شما معرفی کنیم تا کار خرید قیچی خیاطی مناسب دوخت کوسن مربعی را برای شما راحت‌تر کنیم.

قیچی خیاطی ساده
این نوع قیچی خیاطی دارای دو حلقه است و صاف می‌باشد. به علت مشابه بودن دو حلقه این نوع قیچی خیاطی مورد استفاده در دوخت کوسن مربعی، به آن را اصطلاحا قیچی بدون پشت و رو نیز می‌گویند.

قیچی خیاطی برش ساده
از قیچی خیاطی برش ساده در مواقعی استفاده می‌شود که شما بخواهید، قسمتی از پارچه کوسن مربعی خودتان را به صورت موضعی و کوچک برش بزنید و یا زمانی که بخواهید یک دوخت را باز کنید به کار می‌آید.

قیچی خیاطی زیگزاگ
شما می‌توانید از این نوع قیچی برای جلوگیری از ریشه زدن پارچه کوسن مربعی و ریش ریش‌شدن سریع‌تر پارچه آن استفاده کنید.

قیچی خیاطی برش ضخیم
قیچی خیاطی برش ضخیم
دارای ظاهر صافی نیست، خمیدگی ظاهری در آن وجود دارد و این نوع قیچی خیاطی برای ایجاد برش‌های بزرگ در پارچه کوسن مربعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیچی خیاطی نخ‌چین دستی
به احتمال زیاد در هنگام دوخت کوسن مربعی یا هر چیز دیگری با نخ‌های اضافه‌ و مزاحم بر‌روی لباس یا کوسن مواجه شده‌اید و برای رفع‌کردن آن‌ها به زحمت‌ افتاده‌اید. اما دیگر نیاز نیست که نگران آن‌ها باشید، زیرا شما می‌توانید با استفاده از قیچی خیاطی نخ‌چین دستی از دست نخ‌های اضافه خلاص شوید.

دوخت کوسن مربع شکل با چرخ خیاطی

دوخت کوسن مربع شکلی با چرخ خیاطی

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای دوخت کوسن مربعی، چرخ خیاطی است که دارای انواع مختلفی می‌باشد. در ادامه چند چرخ خیاطی کاربردی و مناسب را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با مناسب‌ترین قیمت، بهترین چرخ خیاطی را بخرید.

 • چرخ خیاطی کاچیران مدل نیولایف
 • چرخ خیاطی ژانومه مدل JH512
 • چرخ خیاطی کاچیران مدل الیزابت 410
 • چرخ خیاطی ژانومه 4000
 • چرخ خیاطی مارشال S835
 • چرخ خیاطی کاچیران الیزابت 310
 • چرخ خیاطی ژانومه مدل JH1412
 • چرخ خیاطی جانتک 8400
 • چرخ خیاطی مارشال 840 Max S

صابون خیاطی مورد نیاز برای دوخت کوسن مربعی

صابون خیاطی برای علامت‌گذاری بر روی پارچه کوسن مربعی استفاده می‌شود و یکی از لوازم و ابزارهای مورد نیاز برای انجام این کار است. شما در هنگام خیاطی باید حتما از این وسیله استفاده کنید و بدون آن درست و دقیق خیاطی کنید.

در قسمت قبل در مورد ابزارها و وسایل مورد نیاز برای دوخت کوسن مربعی صحبت کردیم تا شما بتوانید، قبل از اقدام به دوخت این نوع از کوسن، ابزارهای مورد نیاز آن را نیز تهیه نمایید و از این نظر مشکلی نداشته باشید.

مراحل و گام‌های لازم برای دوخت کوسن مربعی

در این قسمت در مورد گام‌ها و مراحل لازم برای دوخت کوسن مربعی شیک و مجلسی صحبت می‌کنیم تا بتوانید به راحتی و با استفاده از این مراحل، کوسن مربعی مبل خودتان را آماده‌سازی کنید و از آن جهت زیبا‌سازی دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار خودتان بهره کافی ببرید.

گام اول: کشیدن الگو کوسن مربعی ساده

اولین قدم برای دوخت کوسن مربعی ساده یا شکل‌دار، رسم الگوی کوسن مربعی است. برای درست کردن الگوی کوسن مربعی کافی است که کاغذ الگوی خودتان را بر روی سطح صاف قرار دهید و سپس یک مربع با اندازه‌های دلخواه خودتان را بر روی آن رسم کنید.

در هنگام رسم مربع توجه کنید که حتما یک سانتی‌متر برای جای دوخت پارچه کوسن مربعی قرار دهید و در انتها الگوی خودتان را با استفاده از قیچی خیاطی برش دهید. در هنگام برش دقت کنید که به هیچ عنوان از قیچی کاغذ استفاده نکنید، زیرا باعث کنده‌شدن الگوی برش کوسن مربعی شما می‌گردد.

گام دوم: اندازه‌گیری و برش پارچه کوسن مربعی

قدم بعدی برای دوخت کوسن مربعی مبل، اندازه‌گیری، تعیین سایز کوسن مربعی و برش پارچه کوسن است. اندازه و سایز کوسن مربعی به فرم و شکل مبل موجود در منزل یا محل کارتان بستگی دارد و براساس همین معیار و الگوی کشیده‌شده کوسن مربعی شما مشخص می‌گردد. قبل از برش حتما پارچه‌های کوسن مربعی خودتان را اتو کنید و با یک سوزن به یک نقطه متصل کنید تا صاف بمانند.

برای برش کوسن مربعی از الگوی کشیده‌شده مرحله قبل استفاده کنید و با گذاشتن الگوی بر روی پارچه آن را برش بزنید. به طور معمول قسمت رویی دارای یک سانت پارچه بیشتر در قسمت طولی و عرض است و قسمت پنبه‌خور یا زیرین نیازمند یک سانت پارچه اضافه در قسمت طولی می‌باشد.

به عنوان مثال شما برای دوخت قسمت رویی کوسن مربعی 20*20 نیاز به پارچه با ابعاد 21*21 دارید و برای قسمت زیرین یا پنبه‌خور آن نیاز به پارچه کوسن با ابعاد 21*20 خواهید داشت.

گام سوم: عرض قسمت پشتی یا پنبه‌خور کوسن مربعی را تا بزنید

در این مرحله باید پارچه زیرین خودتان را به دو قسمت مساوی تقسم‌بندی کنید و آن‌ها را در دو طرف مجزا قرار دهید. برای حفظ تمیزی لبه‌های پارچه‌های کوسن مربعی لازم است که 4 سانت از لبه‌ی پشت هر طرف پارچه کوسن مربعی را تا بزنید و در انتها هر دو طرف را به هم بدوزید.

گام چهارم: قطعه‌های پشتی و رویی کوسن مربعی خودتان را به هم متصل کنید

برای اتصال قسمت رویی و پشتی کوسن مربعی مبل خودتان باید ابتدا دو سمت رویی را به سمت بالا قرار دهید و قسمت زیرین را باید از طرف پشت، بر روی قسمت جلویی بگذارید. بعد از این مرحله لازم است که گوشه‌های این دو قسمت را با یکدیگر تراز کنید و در انتها با استفاده از یک سنجاق آن‌ها را به هم متصل نمایید.

گام پنجم: قسمت‌های سنجاق زده را به خوبی به هم بدوزید

بعد از مرحله قبل، نوبت این است که قسمت‌های سنجاق‌زده پارچه کوسن مربعی را به هم بدوزید. در هنگام دوخت دقت کنید که حتما لبه‌های بیرونی پارچه به صورت مستقیم و به اندازه حداقل سه سانتی‌متر دوخته شود تا دوخت پارچه کوسن مربعی شما در آینده به راحتی باز و شکافته نشود.

گام ششم: گوشه‌های پارچه کوسن مربعی خودتان را ببرید

بعد از دوخت طرفین، لازم است که گوشه‌های پارچه کوسن خودتان را ببرید تا بتوانید یک کوسن مربعی کامل و شیک داشته باشید. در هنگام برش گوشه‌ها دقت کنید که خیلی نزدیک به دوخت کوسن نباشد، زیرا می‌تواند باعث شکافته شدن کوسن مربعی مبل شما شود.

گام هفتم: کوسن مربعی خودتان را پر کنید

پر کردن کوسن مرحله ما قبل پایانی آماده‌سازی یک کوسن مربعی ساده یا طرح‌دار است. برای انجام این کار، قیچی پارچه کوسن را بردارید و گوشه‌های بریده شده را به سمت بیرون فشار دهید تا فضای لازم برای پرکردن الیاف باز شود.

سپس الیاف را از طریق همین فضا وارد کوسن مربعی خودتان بکنید. بعد از قرار دادن الیاف در کوسن، سعی کنید تا  الیاف را باز کنید. اگر الیاف به صورت فشرده در کوسن قرار بگیرید، باعث ناراحتی و اذیت‌شدن فردی می‌شود که از آن استفاده می‌نماید.

گام هشتم: شکاف کوسن خودتان را بدوزید

در مرحله آخر لازم است که شکاف گوشه‌های کوسن خودتان را بدوزید تا هم از خارج شدن الیاف جلوگیری شود و هم اینکه دوخت کوسن مربعی شما در کوتاه مدت پاره و شکافته نشود.

دوخت کوسن مربعی خودتان را شروع کنید

دوخت کوسن مربعی خودتان را شروع کنید

کوسن مربعی مخملی یا ساده هم می‌تواند باعث زیبا‌تر شدن دکوراسیون منزل شود و هم می‌تواند افزایش راحتی و آسایش را به همراه داشته باشد. برای تهیه کوسن مربعی شما دو راه دارید، راه اول خرید آن است و راه دوم آماده‌سازی و دوخت آن در منزل است. فرآیند دوخت کوسن مربعی شکل بسیار آسان است و شما می‌توانید به راحتی آن را انجام دهید. به همین دلیل و برای آشنایی شما با این فرآیند، ما در این مقاله سایت ماگرتا، در مورد ابزارها مورد نیاز دوخت کوسن مربعی و فرآیند کامل آن صحبت کردیم تا بتوانید با یکبار مطالعه، برای همیشه روش دوخت کوسن مربعی را یاد بگیرید. در قسمت نظرات به ما بگویید که از چه نوع پارچه‌ای برای کوسن مربعی استفاده می‌کنید؟

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.