سبک زندگی

مهمترین دلایل و تاثیرات خواندن داستان و یا قصه برای کودکان

قصه خواندن و یا قصه‌گویی چه تاثیری بر روی رفتارهای کودکان دارد؟ آیا تعریف کردن قصه برای کودکان کار آسانی است؟

دغدغه خیلی از والدین این است که چرا باید برای فرزندمان قصه بگوییم؟ آیا قصه گفتن بر روی کودک تاثیرگذار است؟ داستان‌هایی که در زمان کودکی ما برایمان تعریف کردند، یا به صورت نمایش و کارتون از تلویزیون پخش می‌شد را به یاد آورید. چه تصویری از آنها برایتان باقی مانده است؟ حال به دنیای کودکی خود برگردید، چه احساسی از داستان‌ها دارید، شادی، ناراحتی، خشم و یا اندوه.

همانطور که می‌دانید کتاب چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان بسیار مفید خواهد بود. زیرا شخصیت افراد از طریق خواندن کتاب و تجربیاتی که در زندگی به دست می‌آورند، شکل میگیرد.

اما از چه زمانی برای کودکان می‌توانیم کتاب قصه بخوانیم؟

از وقتیکه کودکان متوجه حرف‌ها و صحبت‌های روزانه شما می‌شوند، زمان مناسبی است که برای آنها کتاب بخوانید. اما مهم است که چگونه آنها را با کتاب آشنا کنید و همچنین آنها را به کتاب و کتابخوانی علاقه مند کنید.

زمان‌هایی است که شما می‌خواهید تایم خود را به کودک خود اختصاص دهید. معمولا کودک را به پارک و یا شهربازی و یا رستوران مورد علاقه او می‌برید.

تاثیرات خواندن قصه برای کودکان
تاثیرات خواندن قصه برای کودکان

اما ما می‌خواهیم به شما پیشنهاد دهیم که آنها را به کتاب فروشی و یا شهر کتاب که وسعت بیشتری نسبت به کتاب فروشی دارند، ببرید و او را به سمت کتاب کودکان هدایت کرده و با گردشی کوچک در میان کتاب‌ها، آنها را به نگاه کردن و خواندن کتاب‌ها تشویق کنید.

قدرت کتاب خوانی در کودکان

همچنین کتاب خواندن ابزاری قدرتمند است، که می‌تواند در رشد کودک تاثیر معکوس بگذارد. اگر از کتاب‌هایی که مناسب کودک خود نیست استفاده کنید و یا از محتواهای نامناسب استفاده کنید، نه تنها تاثیر مثبت ندارد، بلکه تاثیرات مخربی نیز بر روی ذهن و روان کودک نیز خواهد گذاشت.

گاهی کودکان حال و حوصله کتاب خوانی و یا نشستن در یک مکان برای خواندن کتاب را ندارند، شما می‌توانید برای از بین بردن این مشکل، از کتاب‌های صوتی استفاده کنید.

قصه خواندن و یا قصه گویی چه تاثیری بر روی رفتارهای کودکان دارد؟

قصه گویی و یا خواندن کتاب داستان برای کودکان، بهترین راه برای نزدیک شدن به آنها است. بسیاری از ناهنجاری‌های کودکان را از طریق قصه گویی درمان می‌کنند.

گاهی ممکن است داستان و یا کتابی را برای کودک تعریف کنید، یکی از شخصیت‌های داستان ممکن است مورد علاقه کودک شما واقع شود. در آن زمان می‌توانید تشخیص دهید که آیا کودک شما دارای ناهنجاری است یا خیر. از طریق این روش می‌توانید با شخصیت کودک خود بیشتر آشنا شوید.

قصه خواندن و یا قصه‌گویی

شاید پیش خودتان فکر کنید که چگونه یک کودکی که پرخاشگری دارد و یا کودکی که خجالتی است را می‌توان از طریق کتاب‌های داستان تشخیص داد؟ زمانی که کودک داستانی را می‎شنود، حسی را تجربه می‌کند و آن حس را از خود بروز می‌دهد. ممکن است به هنگام خواندن کتاب، کودک شما عصبانی شود و یا از شما خجالت بکشد و یا خود را در گوشه‌ایی قایم کند، این رفتارها می‌تواند نشان دهنده رفتارهای مخرب کودک باشد.

آیا تعریف کردن قصه برای کودکان کار آسانی است؟

قصه‌گویی و یا تعریف کردن داستان برای کودکان اصلا آسان نیست. زیرا آرام کردن کودک و تعریف قصه می‌تواند برای والدین بسیار سخت باشد. اما بهترین زمان برای تعریف قصه زمانی است که کودک از هرگونه فعالیتی دست کشیده و خسته در گوشه‌ایی نشسته و یا زمان خواب او نزدیک است.

شما می‌توانید از این فرصت طلایی استفاده کنید و برای کودک خود قصه بخوانید. قصه‌های شیرین فارسی که بیانگر فرهنگ و تمدن ایرانی است، می‌تواند بسیار مناسب کودکان باشد. داستان‌هایی که از حافظ، سعدی، یا اشعار زیبای مصطفی رحماندوست و یا بسیاری از نویسندگانی که در ایران و برای کودکان ما داستان می‌نویسند را برای آنها بیان کنید.

فواید قصه گویی

باعث تقویت حافظه می‌شود

زمانیکه برای کودکان قصه و یا داستانی را تعریف می‌کنید، کودک در دنیای خودش تصویرسازی می‌کند. تصاویر، حیوانات و کل داستانی که برایش تعریف می‌شود را در دنیای رنگارنگ کودکانه خود می‌بیند.

استرس را دور می‌کند

کودکانی که بسیار استرسی بوده و دائما در حال جنب و جوش هستند، زمانیکه برایشان داستانی را تعریف می‌کنید، بعد از مدتی متوجه می‌شوید که کودک با آرامش و بسیار آسوده در کنار شما نشسته و به داستان گوش می‌کند.

قوه تخیل را تحریک می‌کند

هنگام تعریف داستان ممکن است که کودک از شما سوالاتی در مورد داستان بپرسد. حتما به سوالات کودک به دقت گوش فرا دهید. بدون هرگونه حاشیه‌ایی به سوالات کودک پاسخ دهید.

کودک به شما نزدیک‌تر می‌شود

خیلی از والدین این دغدغه را دارند که نمی‌توانند با فرزندشان ارتباط بگیرند. شما زمانیکه قصه‌ایی را برای کودک تعریف می‌کنید، در حقیقت زمانی را فقط و فقط برای او اختصاص می‌دهید. این موضوع باعث می‌شود که کودک احساس کند اکنون شما فقط به او توجه می‌کنید، به همین دلیل به سمت شما کشیده شده و به شما نزدیکتر می‌شود.

فواید قصه گویی

هنگام خواندن کتاب داستان به چه نکاتی دقت کنید

محتوای مناسب

هنگامی که کتابی را برای کودک خود انتخاب می‌کنید تا برایش داستانی را تعریف کنید، از قبل به محتوای کتاب نگاه کنید. محتوای کتاب اگر بار منفی مانند غم و یا اندوه را به کودک انتقال دهد، می‌تواند بسیار برای روحیه و آینده کودک تخریب کننده باشد.

تصاویر و عکس‌های مناسب

هرگز از کتاب‌هایی که دارای تصاویر خشن مانند بریدن سر و یا تصاویری که می‌توانند غم، خشم و یا اندوه را به کودک انتقال دهد، استفاده نکنید.

از تصاویر رنگارنگ استفاده کنید

برخی از کتاب‌ها هستند که تصاویر سیاه و سفید دارند، هرگز برای کودک از کتاب‌های کهنه و یا کتاب‌هایی که تصاویر سیاه و یا سفید دارند، تهیه نکنید و یا برایشان از این کتاب‌ها داستان نگویید.

سخن نهایی

قصه‌گویی و داستان کودکانه برای کودک خیلی مهم است، تا جایی که همین داستان‌ها می‌توانند شخصیت یک کودک را شکل دهند. از کتاب‌ها با محتویات مناسب سن کودک استفاده کنید. از کتاب‌هایی که پیام‌های مخرب و منفی را به کودک القا می‌کنند، هرگز استفاده نکنید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *