سبک زندگی

روش های چیدمان مبل استیل و راحتی کنار هم طبق آخرین مد دنیا

اصول و روش های چیدن مبل های راحتی و استیل در کنار یکدیگر در پذیرایی

چیدمان مبل استیل و راحتی کنار هم : افرادی که در خانه‌های بزرگ و مجلل زندگی می‌کنند این را خوب می دانند که یک دست مبل کفاف فضاهای بزرگ خانه شان را نمی دهد. از این رو بیشتر این افراد تمایل دارند در منازل خود از هر نوع دو مبل یعنی مبل استیل و مبل راحتی در کنار هم استفاده کنند.

معمولا صاحبان این منازل برای چیدمان این نوع ترکیب مبلمان دچار سردرگمی شده و طبیعی هم است که با قواعد آن به خوبی آشنایی نداشته باشند. بیشتر این افراد حتی نمی دانند که چطور این دو دست مبلمان را کنار هم قرار دهند که جلوه بهتری در دکوراسیون آنها داشته باشد.

نحوه قرار دادن مبل های استیل و راحتی کنار هم

اگر قصد داشته باشید در یک محیط خانگی از دو سرویس مبلی که از نظر سبک و طرح با یکدیگر متفاوت هستند استفاده نمایید، بهتر است قسمتی که به طور روزمره از آن استفاده می کنید را به عنوان فضای نشیمن در نظر گرفته و یک قسمتی را به مهمانی های خاص و نشست های رسمی تر اختصاص دهید. با این کار می توانید چیدمان مبلمان را به طرز بهتری مدیریت نمایید.

ما در این مقاله از بخش دکوراسیون ماگرتا قصد داریم به بررسی چیدمان مبل استیل و راحتی در کنار یکدیگر پرداخته و قواعد این ترکیب جذاب و لوکس را با هم مرور کنیم.

مبل های استیل چه ویژگی های خاصی دارند؟

در حال حاضر مبل ها مدل های گوناگونی دارند که هر کدام برای استفاده از فضایی خاص مناسب است. برای مثال مبل های استیل یکی از این مدل ها به حساب آمده که با نام مبل های سلطنتی هم شناخته شده و در فضاهای لوکس و بزرگ قرار می گیرند.

در این قسمت سعی بر این داریم که ویژگی های خاص و منحصر به فرد مبل های استیل یا سلطنتی را شرح دهیم. اگر بخواهیم مهم ترین ویژگی یک مبل استیل یا سلطنتی را بیان کنیم، می توان استفاده از چوب های با کیفیت در این نوع مبل ها را گفت. این مورد اصلی ترین مشخصه یک مبل استیل و سلطنتی است که به مبلمان روح تازه ای می بخشد.

همانطور که میدانید اصلی ترین قسمت در ساخت مبل های استیل یا سلطنتی چوبی است که برای مبل انتخاب می شود. بنابراین در مبل های استیل چوب باید بالاترین سطح از کیفیت خود را داشته باشد. علاوه بر این، مبلمان استیل یا همان سلطنتی دارای نقش و نگارهای فراوانی هستند که آن ها را از مبلمان راحتی سوا می کند.

این نقش و نگار ها با کمک هنر معرق کاری یا منبت کاری بر روی چوب ها حک شده و معمولا اولین چیزی است که نظر بازدید کننده به آن جلب می شود. در این بین شایان ذکر است که برای حک کردن این نقش و نگارها چوب مبل باید ضربه های فراوانی را تحمل کند و اگر چوب را بی کیفیت انتخاب کرده باشید، توان تحمل ضربه های معرق کار را ندارد و شکسته می شود. به همین علت معمولا مبل های استیل از مبلمان راحتی گران تر است و علت این گرانی چوب و منبت کاری های روی آن است.

همچنین جنس پارچه مبلمان سلطنتی نیز باید هم تراز با چوب آن باشد. پس اگر چوب خوب و باکیفیتی در مبلمان استیل استفاده شده باشد، طبیعی است پارچه آن نیز جنس مرغوب و اصلی داشته باشد.

مبل های راحتی چه ویژگی هایی خاصی دارند؟

همان طور که می دانید موضوع مورد بحث ما در این مقاله چیدمان مبل استیل و راحتی در کنار هم است و برای این که بیشتر و بهتر با چیدمان مبل استیل و راحتی در کنار هم آشنا شویم لازم است ویژگی های هر دو مبل را بدانید. در قسمت قبلی ویژگی های مبل استیل یا همان سلطنتی را شرح دادیم و برای آن که بهتر بتوانیم در رابطه با چیدمان مبل استیل و راحتی در کنار هم مطالب را شرح دهیم، لازم است که با ویژگی های مهم مبل های راحتی هم آشنا شوید.

مبل استیل و راحتی کنار هم
مبل استیل و راحتی کنار هم

مبل راحتی یکی از مدل های محبوب و پر استفاده از مبلمان است که در بسیاری از مکان های خانه به کار گرفته می شود. در ساخت مبل های راحتی معمولا یا از چوب استفاده نمی شود و یا اگر هم چوب مورد استفاده قرار بگیرد کیفیت آن اهمیت چندانی ندارد. چرا که این چوب زیر پوشش نرم و تشک های مبل پوشانده شده و دیده نخواهد شد. بنابراین چوب در ساخت مبل های راحتی اهمیت بالایی نداشته و چیزی که اهمیت دارد راحتی آن است.

همان طور که از نام مبل راحتی پیداست، این نوع مبل برای نشستن و حتی خوابیدن مناسب است و نباید به آن به چشم یک مبل لوکس و دکوری نگاه کنید. در ساخت مبل های راحتی می توان از انواع فوم های سرد یا گرم استفاده کرد که هر یک از این فوم ها ویژگی های خاص خود را دارند.

یک نکته بسیار مهم که در خرید و استفاده از مبل راحتی وجود دارد این است که برای داشتن یک مبل راحتی با کیفیت، مبلی را انتخاب کنید که از فوم سرد در ساخت آن استفاده شده باشد. چرا که فوم های سرد از ماندگاری و نرمی بیشتری برخوردار بوده و برای نشستن و فشارهای این چنینی استحکام بهتری هم دارند.

علاوه براین، یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد مبل های راحتی را می توان در تنوع بالای مدل های آن دانست. به طوری که مدل های گوناگونی مبل های راحتی باعث می شود برای تمام فضاها، حتی فضاهایی با اندازه کوچک، بتوان از آن ها استفاده کرد.

شما متناسب با فضایی که در اختیار دارید می توانید مبل راحتی مناسبی را انتخاب نمایید و از این نظر هیچ دغدغه ای نداشته باشید. مبل های راحتی مدرن در فضاهای کوچک به خوبی جای گرفته و در خانه های امروزی که اغلب از هال کوچکی برخوردار هستند، تضمین کننده راحتی شما خواهد بود.

برای چیدن مبل های استیل یا سلطنتی در کنار مبل راحتی باید فضای بزرگی در اختیار داشته باشید تا بتوانید این مبل ها را به بهترین شکل ممکن بچینید. همین موضوع باعث می شود که افراد کمی بتوانند از مبل های استیل یا سلطنتی در کنار مبل راحتی استفاده نمایند.

این در حالی است که مبل های راحتی به تنهایی به محیط کوچکی نیاز داشته و برعکس مبلمان استیل و سلطنتی در هر فضایی جای می گیرد. از این رو واضح است مبل های راحتی بهترین انتخاب برای آپارتمان های نقلی و کوچک به حساب می آیند. مبلمان استیل هم اندازه بزرگ تری دارند و هم به اندازه مبل راحتی برای نشستن و خوابیدن مناسب نیستند.

به همین علت شما می توانید با یک انتخاب هوشمندانه و حرفه ای از فضای کوچکی که در اختیار دارید بهترین استفاده ممکن را برده و سرویس مبلمان راحتی خود را در آن فضا به زیبا ترین شکل بچینید.

تعداد نفرات مبلمان استیل و راحتی

بیشتر مبل های راحتی و مبل های استیل در مدل های پنج، هفت و نه نفره در بازار این محصول در دسترس هستند و افرادی که قصد خرید مبلمان راحتی یا سلطنتی دارند با توجه به فضایی که در دست شان است و هدفی که برای طراحی دکوراسیون خانه شان دنبال می‌کنند، مبلمان راحتی و استیل را با تعداد نفرات مشخص و مورد نظر خود خریداری می‌کنند.

چینش مبل استیل و راحتی کنار هم در خانه ایرانی
چینش مبل استیل و راحتی کنار هم در خانه ایرانی

مبل های راحتی و سرویس های استیل 7 نفره معمولا از اجزایی شامل یک کاناپه سه نفره به همراه یک کاناپه دو نفره تشکیل می شوند که در همه ست های مختلف این دو قطعه وجود داشته و مشترک است. مبلمان راحتی هم با توجه به اشکال مختلفی که دارد در گروه های یاد شده تقسیم بندی می شود.

پس اگر شما قصد دارید از چیدمان مبل استیل و راحتی کنار هم استفاده کنید، می توان دو سرویس پنج نفره استیل و راحتی خریداری کرده و به شکل هوشمندانه ای آن ها را در کنار هم قرار دهید. البته بسیاری از فروشگاه ها مبلمان ترکیبی راحتی/استیل را به فروش می رسانند اما اگر خودتان قصد دارید این ساختار را ایجاد کنید، بهتر است دو دست مبل 5 نفره یا یک دست 3 نفره راحتی و تعدادی مبل تکی یا دو نفره استیل خریداری کنید.

چیدمان مبل استیل و راحتی کنار هم

همان طور که مشخص است بیشتر مبل های راحتی به شکل های مختلف از جمله دایره ای، گرد و نیم دایره در کنار هم قرار گرفته و از این نظر چیدمان های متفاوتی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. مبلمان استیل و سلطنتی اما برعکس عمل کرده و چون ظاهر رسمی تر و ساده تری دارند، ساختارهای زیادی هم برای آن ها تعریف نشده و بایستی طبق یک اصول خاص در کنار هم قرار بگیرند.

بعضی از افراد برای این که دو ست از مبلمان راحتی و استیل را در منزل خود در کنار هم داشته باشند، سعی می‌کند آنها را به نحوی خریداری کنند که از نظر رنگ و جنس روکش مبلمان تا حدودی هماهنگی و هارمونی داشته تا اشخاصی که با آن روبرو می شوند تصور کنند این دو سرویس در واقع یک سرویس است. وقتی دو سبک راحتی و سلطنتی با یکدیگر به درستی تلفیق و ترکیب می‌شود، احساس بسیار خاص و جذابی در منزل به وجود آمده که مربوط به ایده خلاقانه شماست.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به سبک های تلفیقی و خلاقانه علاقه مند هستید، می توانید در سالن پذیرایی منزل خود از مبل استیل و راحتی در کنار هم استفاده کرده و دو فضای متفاوت به وجود بیاورید. به قولی ترکیب راحتی و لوکس بودن همیشه زیبا بوده و چون این دو سبک از نظر ظاهر و کاربرد کاملا در مقابل هم هستند، تضاد بسیار دلنشینی را ایجاد می کنند.

نکات مهم در چیدمان مبل های استیل و راحتی در کنار هم

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چیدن مبل استیل و مبل راحتی در کنار هم امکان پذیر بوده و برای این که بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود، باید دقت بالایی را صرف کنید. در این قسمت از ماگرتا سعی بر این داریم که نکات مهم در این رابطه را به طور کامل شرح داده و این موضوع را شفاف سازی کنیم.

مبل های گرد راحتی
مبل های گرد راحتی

همان طور که گفته شد مبل های راحتی انواع متنوعی دارند که این مدل ها را می توان در چندین گروه دسته بندی و تقسیم کرد. مبل های راحتی گرد و دایره ای، مبل های راحتی L مانند، مبل های راحتی مستطیلی، مبل های راحتی کاناپه ای و … از جمله این دسته بندی ها هستند.

این موارد از انواع مختلف مبل راحتی به حساب آمده و چیدن هر یک از آن ها در کنار مبل های استیل قواعد خاص خود را دارد. برای مثال اگر می خواهید از مبل های دایره ای در کنار مبل استیل استفاده کنید یک حالت و اگر می خواهید از مبل های مستطیلی استفاده کنید حالتی دیگر را باید در نظر بگیرید.

همچنین به این نکته خیلی مهم و کاربردی توجه داشته باشید که مبل های راحتی و استیل را می توانید به دو صورت در کنار هم بچینید؛ در شکل اول مبل های استیل و راحتی را مقابل هم قرار داده و یک طرف خانه مبل راحتی و طرف دیگر مبل استیل قرار می گیرد. در حالت دیگر مبل های استیل و راحتی را در یک فضا استفاده کرده و آن ها را با فاصله ای نزدیک در کنار هم قرار می دهید.

چیدمان مبل راحتی مستطیلی در کنار مبلمان استیل

در بند بالاتر گفتیم که یکی از انواع مختلف مبل های راحتی را مبل های مستطیلی تشکیل می دهد. برای چیدن این نوع مبل های پرفروش و محبوب در کنار مبل های استیل و سلطنتی می توانید به این صورت عمل کنید که مبل راحتی خود را به شکل مربع مقابل تلویزیون قرار داده و در فضای باقی مانده مبل های استیل خود را به شکلی قرار دهید که مزاحم بخش های مختلف خانه نباشد.

در این بین حتما به این نکته توجه داشته باشید که این طرح برای کسانی که فضای پذیرایی بزرگی دارند، انتخاب بسیار خوبی به حساب آمده و می تواند فضا را رسمی تر و دلنشین تر کند.

چیدمان مبل راحتی گرد در کنار مبلمان استیل

بجز مبلمان مستطیلی، مبلمان گرد نیز سبک دیگر مبلمان راحتی در خانه است که آن هم طرفداران زیادی دارد. چیدمان مبل های راحتی گرد و مبل های استیل در کنار هم یکی از تضادهای زیباست که در خانه خود می توانید ایجاد کنید.

در این حالت می بایست مبل های گرد را در قسمتی از پذیرایی مانند روبه روی شومینه قرار داده تا این حالت کمک کند فضایی دلنشین تر برای گپ و گفت های دوستانه داشته باشید. قرار دادن مبلمان راحتی در قسمت های گرم و دنج خانه برای ایجاد فضایی صمیمی جهت صحبت کردن ایده بسیار خوبی است که البته زیبایی خاصی هم برای دکوراسیون دارد.

پس از چینش مبلمان راحتی، می توانید مبل استیل و کلاسیک را در قسمت بالای خانه قرار دهید تا مهمانان ویژه شما در آن قسمت پذیرایی شوند.

پیشنهاد می کنیم که در هنگام چیدمان مبل راحتی و استیل در کنار یکدیگر طرح های مختلفی را امتحان کرده تا به بهترین نتیجه برسید. چرا که ممکن است طرحی خاص را دیده باشید اما آن طرح برای پذیرایی شما مناسب نباشد. بنابراین طرح ها و چیدمان های گوناگون را حتما امتحان کنید تا به نتیجه دلخواه و دلنشین خود برسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. معصومه گفت:

    خیلی عالی بود واقعا مخصوصا نوع چینشش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *