سبک زندگیسلامت

خواص درمانی زردچوبه | جادوی زردچوبه چه می کند ؟

زرد چوبه (زعفران هندی یا ادویه طلائی) گیاهی است که در آسیا و آمریکای مرکزی کاشت می‌شود. زردچوبه پودری است که از آسیاب کردن ریشه های این گیاه به دست می آید و به اشکال مختلف نظیر پودر زردچوبه ، عصاره زردچوبه ، مکمل غذایی زردچوبه به صورت کپسول و چای زردچوبه استفاده می شود.

ماده فعال موجود در زردچوبه کورکومین (Curcumin) نام دارد. خواص زردچوبه در واقع به علت وجود این ماده فعال شگفت‌انگیز است. خواص درمانی زردچوبه بسیار زیاد می باشد در ادامه در ماگرتا به خواص اعجاب انگیز این گیاه می پردازیم.

ضد التهابی قوی و طبیعی

التهابات در بدن نقش بسیار مهمی دارند و کمک می‌کنند بدن شما با مهاجمان خارجی مبارزه کنند و نقش مهم آنها ترمیم آسیب هاست. بدون التهاب عوامل بیماری‌زا به راحتی می‌توانند بر بدن شما چیره شوند و شما را از پا دربیاورند. اما علی‌رغم این که التهاب حاد و کوتاه‌مدت مفید است التهابات شدید در درجه پایین نقش بزرگی در بسیاری از بیماری‌های جدی ایفا می‌کنند.

التهاب مفصل یا آرتریت یکی دیگر از مشکلات رایجی می باشد که منجر به بیماری‌هایی نظیر آرتروز و روماتیسم مفصل می شود. کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند به درمان التهاب مفصل کمک کند.

این خواص زردچوبه را تحقیقات زیادی تایید کرده است؛ خصوصا تحقیقاتی که بر روی بیماران دارای آرتریت روماتویید یا روماتیسم مفصلی انجام شد، زردچوبه حتی از داروهای ضدالتهابی هم تاثیر بهتری نشان داد. نتایج تحقیقات دیگر نیز همگی بهبود علائم بیماری را نشان دادند و این موضوع بسیار امیدوار کننده می باشد.

التهاب

افزایش ظرفیت آنتی‌اکسیدان بدن

کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی‌اکسیدان قوی می باشه که توانایی خنثی سازی رادیکال های آزاد و فعال شدن آنتی اکسیدان ها را دارد که با این وجود هیچ شانسی برای رادیکال‌های آزاد نمی‌ماند زیرا زرد چوبه مستقیما جلوی آ‌ن‌ها را گرفته و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن را تحریک می‌کند تا در برابر آن‌ها از بدن دفاع کنند.

کمک به جلوگیری از ابتلا و حتی درمان سرطان

سرطان یک بیماری بسیار خطرناک است که به دلیل رشد سلولی غیر قابل کنترل رخ می‌دهد. سرطان دارای انواع مختلفی می باشد که نقاط مشترک زیادی دارند و به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها به مکمل‌های کورکومین پاسخ می‌دهند. کورکومین موجود در زردچوبه برای درمان سرطان مورد مطالعه قرار گفته است و محققان به این نتیجه رسیدند که این ماده بر رشد و تکثیر سلول‌ها تاثیر دارد.

این تحقیقات نشان داده‌اند که کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌های خونی در تومورهای سرطانی و تکثیر سرطان شود و آنها را متوقف سازد.

هر چند که تاثیر دوز زیاد کورکومین، در کنار ماده‌ای مانند پیپرین که به جذب آن کمک می‌کند، برای درمان سرطان در انسان‌ها نیازمند تحقیقات و مطالعات بیشتر در این زمینه است. با این حال شواهدی وجود دارد که این ماده می‌تواند از سرطان پیشگیری کند؛

در یک تحقیق ۳۰ روزه بر روی ۴۴ مرد که دارای ضایعه‌هایی در روده بزرگ بودند که گاها موجب سرطان می‌شود، به طور روزانه ۴ گرم کورکومین داده شد و نتیجه کاهش تعداد ضایعه‌های روده تا ۴۰ درصد را نشان داد. شاید روزی از خواص زردچوبه و درواقع کورکومین به صورت مشخص برای درمان سرطان استفاده شود.

در حال حاضر برای با اطمینان گفتن در این‌باره زود است اما نتایج تحقیقات بسیار امیدوار کننده است.

ما می توانیم ، من می توانم

جلوگیری و درمان آلزایمر

متاسفانه هنوز هیچ راه درمان قطعی برای آلزایمر کشف نشده است و در حال حاضر جلوگیری از پیدایش آن بیشترین اهمیت را دارد و خبر خوبی که داریم این است که زردچوبه توانایی جلوگیری از این بیماری را دارد. آن طور که مشخص است التهابات و اکسید شدن در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین زردچوبه خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدان قوی دارد.

به علاوه کلید بیماری آلزایمر رسوب کردن پروتئین‌هایی است که به آن پلاک‌های آمیلوئید می‌گویند. تحقیقات نشان داده است که کوکومین می‌تواند به از بین بردن این پلاک‌ها کمک کند؛ که البته تاثیر این ماده در کند کردن و حتی معکوس کردن پروسه بیماری آلزایمر در انسان‌ نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

توانایی در جلوگیری از پیری و بیماری‌های مربوط به آن

اگر توانایی پیشگیری از بیماری‌های قلبی، سرطان و آلزایمر را دارد، مشخصا خاصیت افزایش طول عمر هم دارد. به همین دلیل است که در کشورهای دیگر مکمل‌های غذایی کورکومین تا این اندازه محبوب شده‌اند.

از مهم ترین علل محبوبیت مکمل های غذایی کورکومین در کشورهای جهان خاصیت افزایش طول عمر در کنار توانایی پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان و آلزایمر می باشد. زرد چوبه می تواند دست اندازی بلند در مسیر جوانی به پیری باشد.

خوا‌ص زردچوبه برای پوست

در کنار خواص زردچوبه برای سلامت بدن و ذهن، خواص زردچوبه برای پوست شاید آن‌قدر عجیب به نظر نرسد. زرچوبه توانایی‌های زیادی در بهبود و پیشگیری مشکلات پوستی و افزایش زیبایی پوست دارد از جمله :

  • زردچوبه می‌تواند زخم را بهبود دهد. خاصیت ضدالتهابی زردچوبه می‌تواند التهابات زخم را کاهش و باعث زودتر جوش خوردن زخم شود. تحقیقات نشان داده است که این ادویه تاثیر مثبتی روی کلاژن‌ها و بافت پوست دارد.
  • ماسک زردچوبه برای پوست درخشانی به همراه می‌آورد که ممکن است به دلیل رادیکال‌های آزاد اکسید کننده پوست از بین رفته باشد. خواص زردچوبه و عسل در کنار هم بسیار مفید است و شما می‌توانید ماسک زردچوبه و عسل و ماست یونانی را در خانه تهیه کنید و برای ۱۵ دقیقه روی پوست خود بگذارید تا تاثیر آن را ببینید.
  • ماسک زردچوبه برای جوش صورت و آکنه مفید هم مفید است و با هدف گرفتن منافذ پوست باعث آرام شدن التهابات جوش شده و علاوه بر زودتر خوب شدن جوش صورت باعث می‌شود که جای آن هم روی پوست باقی نماند.
  • ماسک زردچوبه علائم پیری زودرس را هم از بین می‌برد و از آن جلوگیری می‌کند.
  • از سرطان پوست جلوگیری می‌کند.
  • برای درمان پوست چرب و کاهش چربی اضافه پوست از زردچوبه استفاده می‌کنند. پودر زردچوبه را به همراه آرد گندم و ماست و چند قطره آب لیمو مخلوط کنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و بعد پوست خود رابشویید.
  • زردچوبه برای پوست تیره که در اثر رادیکال‌های آزاد و افزایش سن تیره شده است مناسب است. ماسک زردچوبه برای روشن شدن پوست را می‌توان با پودر زردچوبه و عسل را به همراه آرد گندم ترکیب کرد. اگر پوست خشکی دارید می‌توانید به این ترکیب روغن بادام شیرین یا روغن زیتون اضافه کنید.
  • زردچوبه برای کاهش چین و چروک صورت هم مفید است. می‌توانید آرد برنج را با زردچوبه و شیر برای برطرف کردن خطوط روی پیشانی ‌و خط خنده باهم ترکیب کنید و اجازه دهید ماسک برای نیم ساعت روی صورت بماند.
  • برای پاک‌سازی و تمیز کردن از زردچوبه برای پوست استفاده کنید. با استفاده از همین ماسک می‌توانید از خواص ضدعفونی‌ کنندگی زردچوبه استفاده کنید و سلول‌های مرده پوست را پاک کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 1 =