سبک زندگی

حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید؟

پاسخ به سوال حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید درسهایی از قرآن

در ادامه به جواب سوال حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید در ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی : بر اساس آیه ۲۶۱ سوره بقره، پاداش انفاق تا چند برابر می شود؟
و
قرآن، راه رسیدن به نیکی را چه می داند؟

حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید

حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید

پاسخ به سوال حضرت علی علیه السلام کدام لباس را برای غلامش قنبر خرید درسهایی از قرآن :

۱) گران تر از لباس خودش
۲) ارزان تر از لباس خودش
۳) هم قیمت لباس خودش

جواب صحیح گزینه (۱) یعنی گران تر از لباس خودش می باشد.

امام علی علیه السلام از مرد جوان خواست که دو دست لباس برایش بیاورد. مرد جوان به امام و غلام نگاه کرد و بعد دو لباس متفاوت آورد. امام دستی به لباس زد و قیمتش را پرسید. مردجوان روی یکی از لباس ها دست گذاشت و گفت:«این لباس، سه درهم است.»بعد دستش را از لباس اولی برداشت و روی لباس دومی گذاشت و گفت: «این یکی هم دو درهم است.»

امام بی آن که چانه بزند و از او تخفیف بخواهد، پنج درهم را پرداخت. مرد جوان خوشحال پول ها را گرفت و لباس ها را تا کرد و به غلام داد.

غلام خوشحال بود. با خودش گفت: «عجب لباس های زیبایی! حتما آن دو درهمی برای من است و سه درهمی برای امامم. عیبی ندارد. اصلا این لباس هم برایم زیادی است.»

از بازار که بیرون آمدند، امام فرمود: «این لباس سه درهمی برای تو و این دو درهمی برای من.»

غلام یکه خورد. با دستپاچگی گفت: «نه!نه! شما امام این امت هستید. بهتر است پیراهن سه درهمی را شما بپوشید.» بعد عرق پیشانی اش را که از روی شرم سرازیر بود، با دستارش پاک کرد و گفت: «اصلا خوب نیست که این پیراهن را من بپوشم.»

امام قبول نکرد. غلام تعجب کرد. خواست دوباره حرفش را تکرار کند و پیراهن سه درهمی را قبول نکند که امام علیه السلام فرمود:«درعوض تو جوانی. باید لباس خوبی بپوشی. من که پیرم. پیرتر از آن که لباس گران بپوشم.» امام لباس ارزان را برای خود برداشت. غمی غریب در دل قنبر نشست. غلام به چهره امام نگاه کرد که پیر و شکسته بود. اما دلش جوان و سرحال بود. آهی کشید و گفت: «نه سرورم! من قبول نمی کنم.»

امام به یاد حرف پیامبر صلی الله علیه وآله افتاد و به غلام گفت: من از پیامبر صلی الله علیه و آله شنیدم که فرمود: «به غلامانتان از آن غذایی که می خورید، بخورانید و از آن لباسی که می پوشید، به آن ها بپوشانید.» بعد آهی کشید و صورتش غرق مهربانی شد و فرمود: «من که از خدا خجالت می کشم پیراهن نو بپوشم و ارزان را تو بپوشی.»

لباسی برای قنبر نقلی از سایت حوزه.نت

همچنین بخوانید : آیه ۷۷ سوره نساء، به چه امری تأکید دارد؟
و
بر اساس قرآن، اولویت انفاق با چه کسانی است؟

مخاطبان عزیز اگر سوالی درباره سایر درسهایی از قرآن دارید آن را از قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخ آن را برای شما در سایت قرار دهند.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *