اخبارعلمی

جواب خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم

توضیح و حل سوال های خود را بیازمایید صفحه ی 3 و 4 فصل اول کتاب شیمی یازدهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین خودرابیازمایید صفحه ی 3 و 4 فصل اول قدر هدایای زمینی را بدانیم کتاب شیمی یازدهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: گام به گام عربی یازدهم

جواب خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم
جواب خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم تجربی و ریاضی

۱) شکل زیر فرایند کلی تولید دوچرخه را نشان می‌دهد.

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم
پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم

الف) درباره این فرایند گفت‌وگو کنید.

پاسخ: دوچرخه عمدتاً از دو قسمت بدنه فلزی و لاستیک تشکیل شده است. برای تولید بدنه فلزی، ابتدا سنگ آهن و سایر فلزات را از معادن استخراج می کنند. در کارخانه با فرآوری این سنگ‌های ارزشمند فلزدار، به فلزهای مورد نظر و در برخی از موارد ساخت آلیاژ‌های مورد نظر در ساخت بدنه فلزی استفاده می‌شود.

برای ساخت لاستیک ها مراحل انجام شده عبارتند از: استخراج نفت از چاه ها، انتقال نفت خام با استفاده از خطوط لوله یا تانکرهای نفتی به پالایشگاه، پالایش نفت خام به مواد ساده تر در برج تقطیر و در نهایت حلقه های لاستیک در کارخانه‌های خاص مربوط ساخته می‌شود.

همچنین دانش آموز به نکات زیر توجه داده شود:
۱) منشاء اجزای این دوچرخه از زمین است.
۲) بخشی از آن مواد نفتی و بخشی مواد معدنی است.
۳) مواد اولیه آن بطور خام قابل استفاده نیستند و باید فراوری شوند.

ب) آیا در فرایند تولید ورقه‌های فولادی و تایر دوچرخه، موادی دور ریخته می‌شوند؟

پاسخ: بله در هنگام تولید ورقه های فولادی مواد ناخالصی موجود در سنگ معدن و مقداری فلز هنگام برش کاری به پسماند تبدیل می‌شوند. همچنین هنگام تولید تایر، مواد اضافی جهت تمیزکاری و خوش ساخت شدن برش زده می‌شوند که آن ها هم بعنوان پسماند در می آیند.

پ) پس از چندین سال چه اتفاقی برای قطعه‌های دوچرخه می‌افتد؟

پاسخ: قسمت های فلزی در تماس با هوا و رطوبت زنگ می زنند و قسمت های لاستیکی و پلاستیکی فرسوده و کهنه می‌شوند و ممکن است در محیط رها و یا بازیافت شوند.

پاسخ دیگر: پس از گذر چند سال، بدنه فلزی در مجاورت رطوبت موجود در هوا، زنگ زده و پوسیده می‌شود. لاستیک‌ها نیز بر اثر استفاده سائیده و پوسیده شده و غیرقابل استفاده می‌گردد.

۲) شکل زیر نمایی از چرخه مواد را نشان می‌دهد. با توجه به آن به پرسش‌ها پاسخ دهید:

جواب خودرابیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم
جواب خودرابیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم

الف) آیا جمله «همه مواد طبیعی و مصنوعی از کره زمین به دست می‌آیند» درست است؟ توضیح دهید.

پاسخ: بله چون مواد طبیعی که مستقیما از کره زمین بدست می آیند مانند برخی فلزات و موادی مانند نفت و الماس و… و برخی نیز بطور غیرمستقیم از مواد طبیعی ساخته می‌شوند که منشا آن ها هم زمین است مانند: پلاستیک و لاستیک و…. همگی موادی هستند که از کره زمین به دست می آیند.

پاسخ دیگر: بله، خاستگاه همه مواد از کره زمین می‌باشد. مواد اولیه از سه بخش هواکره، آب‌کره و مهم‌تر از همه سنگ‌کره به دست می‌آیند.

ب) موادی که از طبیعت به دست می‌آوریم، به چه شکلی به طبیعت باز می‌گردند؟

پاسخ: به صورت پسماند و زباله و برخی به شکل ترکیب شده با اجزای هواکره

توضیح بیشتر: این مواد به مواد ساده‌تر تجزیه می‌شوند. برخی از این مواد برای محیط زیست و خاک نه تنها مضر نمی‌باشند، بلکه مفید هستند و به کود گیاهی تبدیل می‌شوند. اما برخی دیگر از مواد که از نفت به دست می‌آیند به سختی تجزیه می‌شوند و برای خاک مضر بوده و سبب از بین رفتن حاصلخیزی آن می‌شوند.

پ) آیا به تقریب جرم کل مواد در کره زمین ثابت می‌ماند؟ چرا؟

پاسخ: بله – زیرا هرچه که از آن استخراج می‌شود و بطور مستقیم یا غیر مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد در آخر بصورت پسماند به خاک و کره زمین بر می‌گردد و طبق قانون پایستگی جرم مقدار آن ثابت خواهد ماند.

پاسخ دیگر: بله، زیرا مطابق قانون پایستگی ماده، در واکنش‌های شیمیایی (به جز واکنش‌های هسته‌ای)، جرم کل مواد در قبل و بعد از انجام فرآیند ثابت باقی می‌ماند.

ت) برخی بر این باورند که: «هر چه میزان بهره‌برداری از منابع یک کشور بیشتر باشد، آن کشور توسعه یافته‌تر است.» این دیدگاه را در کلاس نقد کنید.

پاسخ: برای پاسخ به این پرسش به موارد زیر اشاره شود:
۱) وجود منابع نشانه ثروت ملی است.
۲) میزان بهره برداری به پیشرفت تکنولوژی و مدیریت منابع انسانی ارتباط دارد.
۳) امکان اقتصادی برای برداشت و بهره برداری، این منابع وجود دارد.
۴) سه مورد فوق در کنار برداشت اصولی و مناسب در راستای پیشرفت پایدار معنا دار است.

پاسخ دیگر: این دیدگاه دارای جنبه‌های مثبت و منفی می‌باشد:
جنبه مثبت وقتی اتفاق می‌افتد که مواد خام اولیه را به مواد با ارزش‌تر تبدیل کنند و به فروش برسانند که منجر به ورود ثروت به کشور می‌شود.
جنبه منفی هم از این جهت است که منابع اولیه هم روزی به اتمام می‌رسند و بهتر است که جایگزین‌های مناسب و پربازده برای منابع خام اولیه در نظر گرفته شود.

۳) نمودار زیر برآورد میزان تولید و مصرف نسبی برخی مواد را در جهان نشان می‌دهد.

پاسخ خودرابیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم
پاسخ خودرابیازمایید صفحه ۳ و ۴ شیمی یازدهم

با توجه به نمودار:

الف) در سال 2015 به تقریب چند میلیارد تن فلز در جهان استخراج و مصرف شده است؟

پاسخ: حدود 7 میلیارد تن

ب) پیش‌بینی می‌شود که در سال 2030 به تقریب در مجموع چند میلیارد تن از این مواد استخراج و مصرف شوند؟

پاسخ: به تقریب و در مجموع حدود 72 میلیارد تن از مجموع این مواد (سوخت‌های فسیلی، فلزها و مواد معدنی) استخراج و مصرف خواهد شد.

پ) درباره این جمله که: «زمین منبع عظیمی از هدایای ارزشمند و ضروری برای زندگی است» گفت‌وگو کنید.

پاسخ: چون سال به سال مقدار بسیار زیادی از منابع معدنی ، فلزی و فسیلی از زمین برای ساختمان سازی ، حمل و نقل و رفاه و….استخراج و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین با پیشرفت فن آوری و ساخت دستگاه و ابزارهای مدرن، نیاز و وابستگی به این منابع بیشتر می‌شود.

پاسخ دیگر: بشر به منظور ادامه‌ی حیات و زندگی، به ناچار از مواد اولیه موجود در زمین بهره گرفته تا با فرآوری آنها به مواد مناسب‌تر، در زمینه‌های مورد نیاز خویش از آنها استفاده نماید. بنابراین زمین منبع ارزشمندی از هدایای گوناگون خدادادی است.

همچنین بخوانید: گام به گام تاریخ معاصر ایران یازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه یازدهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول و دوم و سوم کتاب شیمی یازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های خودرابیازمایید صفحه ۳ و ۴ فصل اول شیمی یازدهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.