ترفندفناوری
موضوعات داغ

چگونه رمز پویا دریافت کنیم؟ آموزش فعال سازی رمز یکبار مصرف بانک ها

روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف ( رمز پویا ) تمامی بانک ها + تصویری

نحوه دریافت رمز پویا همه بانک های مختلف : طبق اعلام بانک مرکزی استفاده از رمز دوم یک‌ بار مصرف از ابتدای دی ماه اجباری می‌شود ؛ برای دریافت رمز پویای هر بانک از چه اپلیکیشنی باید استفاده کنیم و نحوه‌ی فعال‌ سازی هر بانک چگونه است ؟

از اول دی ماه به منظور انجام خریدهای اینترنتی رمز دوم ثابت باید کنار گذاشته شده و به جای آن از رمز دوم پویا یا یک‌ بار مصرف استفاده شود. اجرای این قانون از سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار داشت اما از آن جایی که زیرساخت‌های بانکی برای اجرای این طرح در دسترس نبود، این روش تا اول دی ماه به تعویق افتاد.

بانک مرکزی هدف از اجرای طرح رمز یک‌بارمصرف پویا را جلوگیری از سهولت دسترسی مجرمان به اطلاعات حساب بانکی شهروندان در فضای وب و کاهش کلاهبرداری‌ های اینترنتی اعلام کرده که به دو روش پیامک و استفاده از اپیلیکیشن‌ های موبایل قابل استفاده است. در ادامه به توضیح بیشتر نحوه‌ی فعال سازی رمز دوم یک‌ بار مصرف برای هر بانک می‌پردازیم. با ترفند ماگرتا همراه باشید.

رمز پویا یکبار مصرف بانک ها
رمز پویا یکبار مصرف بانک ها

رمز دوم پویا یا یکبار مصرف چیست ؟

رمز پویا یا رمز یکبار مصرف (OPT: One Time Password) یک عدد ۷ رقمی است که شما می‌توانید آن را به مانند رمز دوم کنونی‌تان استفاده کنید. تنها تفاوت در این است که رمز یکبار مصرف، برای یک تراکنش قابل استفاده است و فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد.

یعنی اگر شما یک رمز دوم یکبار مصرف دریافت کردید و تا یک دقیقه بعد از آن استفاده نکردید، دیگر اعتبار ندارد و باید دوباره آن را دریافت کنید. همچنین اگر رمز دوم پویا را گرفتید و یک تراکنش انجام دادید، برای تراکنش بعدی، حتی اگر هنوز ۲ دقیقه هم نشده باشد، باز هم باید رمز دوم جدیدی دریافت کنید.

چرا رمز دوم یکبار مصرف؟
رمز دوم پویا یا یکبار مصرف، امنیت تراکنش‌های مالی در فضای اینترنت را افزایش می‌دهد. زیرا در حالت قبل، اگر یک سارق، می‌توانست شماره کارت، رمز دوم و CVV2 را به دست آورد، می‌توانست به همه موجودی حساب شما دسترسی داشت. اما با رمز دوم پویا، سارقان باید هم اطلاعات کارت شما را داشته باشند و هم سیم کارت را به دست بیاورند که طبیعتا دشوارتر است.

چگونه رمز دوم پویا یا یکبار مصرف بگیریم؟
برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف، سه روش کلی وجود دارد:
۱. دریافت رمز دوم یکبار مصرف با پیامک
۲. دریافت رمز دوم یکبار مصرف به وسیله کد USSD
۳. دریافت رمز دوم یکبار مصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها
هر بانک ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای ارائه رمز دوم به مشتریان خود استفاده کند.
در اینجا ما روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف یا پویا از بانک‌های مختلف را به صورت گام به گام آموزش می‌دهیم.

فهرست بانک (روی بانک دلخواه کلیک کنید ) :

قطع رمز ایستا

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اقدامات انجام شده در مورد قطع رمز دوم ایستا (رمز دوم فعلی کارت بانکی) از روز هشتم بهمن ماه، به اطلاع هموطنان می رساند ادامه روند قطع رمز دوم ایستا در بانک ها و موسسات اعتباری به شرح ذیل است:
بانک کشاورزی در روز سیزدهم بهمن ماه جاری

بانک های رفاه و سینا در روز چهاردهم بهمن ماه جاری

بانک های مسکن، ملت، دی و قوامین در روز پانزدهم بهمن ماه جاری

بانک های سامان، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران، پست بانک و موسسه اعتباری ملل در روز شانزدهم بهمن ماه جاری

قطع سرویس رمز دوم ایستا در سایر بانک ها نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

در پایان مجدد تاکید می شود مشتریان بانکی ظرف چند روز آینده نسبت به فعال سازی «رمز دوم پویا» به ویژه از طریق روش دریافت پیامک با مراجعه به وب سایت بانک یا خودپرداز و یا شعبه اقدام لازم را انجام دهند.

آموزش گرفتن رمز یکبار مصرف بانک ملت

رمز پویا بانک ملت
رمز پویا بانک ملت

بانک ملت «سامانه‌ی رمزنگار ملت» را با محوریت استفاده از اپلیکیشن (نرم‌افزار موبایلی) و سرویس پیامک طراحی و پیاده‌سازی کرده است. مشتریان بانک ملت با استفاده از این سامانه امکان تولید رمز‌های پویا‌ و یک‌بار مصرف در تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم‌ انواع کارت‌های بانک ملت (به‌جز کارت‌های هدیه‌ی ملت) را پیدا می‌کنند.

رمزهای تولید شده در این اپلیکیشن تنها برای ۶۰ ثانیه معتبر بوده و پس از گذشت این زمان دیگر قابل استفاده نیستند. در این اپلیکیشن علاوه بر امکان استفاده از رمز پویای دوم در تراکنش‌های متکی به رمز دوم، امکان بهره‌مندی از دریافت رمز پویای اول جهت استفاده در ابزارهای مرتبط (نظیر خودپرداز، کارتخوان فروشگاهی) نیز وجود دارد.

مشتریان بانک ملت می‌توانند خدمات مربوط به سامانه‌ی اپلیکیشن و سامانه‌ی پیامکی را به‌صورت هم‌زمان فعال کرده و در صورت تمایل از هرکدام استفاده کنند.

بانک ملت سامانه «رمزنگار» را با دو روش پیامک و اپلیکیشن عرضه کرده است:
با اپلیکیشن رمز نگار
۱- اپلیکیشن رمز‌نگار را از سایت بانک ملت دریافت و نصب کنید.
۲- به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کرده و در بخش تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن) را انتخاب کنید.
۳- یک کد فعال سازی برای شما ارسال خواهد شد.
۴- پس از وارد کردن کد فعال سازی، یک رمز ورود برای نرم افزار تعریف کنید.
۵- کارت های بانک ملت خود را در سامانه رمزنگار وارد و تعریف کنید.
۶- رمز دوم یکبار مصرف را در هر بار استفاده دریافت کنید.
دریافت رمز دوم با پیامک
۱- به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کرده و در بخش تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال سازی رمزنگار ملت (نسخه پیامکی) را انتخاب کنید. سپس شماره تلفن همراه ثبت شده در بانک که به شما نمایش داده می‌شود را انتخاب کنید.
۲- راهنمای استفاده از سامانه برای شما پیامک می‌شود.
۳- برای هر بار استفاده، چهار رقم آخر کارت خود را به شماره 30003303 پیامک کنید.
۴- بانک ملت هم رمز دوم پویا را برایتان پیامک می‌کند.

نحوه دریافت رمز پویا بانک ملی

رمز پویا بانک ملی
نحوه دریافت رمز پویا بانک ملی

کاربران با استفاده از اپلیکیشن 60 بانک ملی که برای اندروید و iOS طراحی شده، می‌توانند هر ۶۰ ثانیه، یک رمز یکبار مصرف اول یا دوم دریافت کنند.

همچنین مشتری‌های فاقد گوشی‌ هوشمند نیز می‌توانند با استفاده کد دستوری و بدون نیاز به اینترنت، رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنند.

۱- اپلیکیشن ۶۰ را از سایت بانک ملی دریافت و نصب کنید.
۲- در نرم افزار روی گزینه رمز یکبار مصرف کلیک کنید.
۳- شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.
۴- رمز ورود را به صورت الگو یا رمز عددی تعریف کنید.
۵- کد فعال سازی که برایتان پیامک شده است را وارد کرده و گزینه تایید را بزنید.
۶- به خودپرداز بانک ملی مراجعه کرده و در بخش رمز، فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را انتخاب کنید.
۷- شماره تلفن همراه خود را در اپ وارد کرده بودید، در بخش مشخص شده در دستگاه خودپرداز وارد کرده و آن را تایید کنید.
۸- یک کد ۸ رقمی توسط دستگاه چاپ شده و به شما داده می‌شود و یک کد برایتان ارسال می‌شود. با وارد کردن این دو کد در نرم افزار، سامانه تولید رمز دوم یکبار مصرف شما فعال می‌شود.

فعال‌سازی از طریق خودپرداز:
۱- مراجعه به خودپرداز بانک مالی و انتخاب گزینه‌ عملیات رمز
۲- انتخاب گزینه‌ «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول» یا «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف دوم»
۳- بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه و درصورت مغایرت نداشتن با شماره‌ ثبت شده در سیستم پیامکی حاوی بخش اول و دوم توکن پیامک شده و روی رسید کاغذی چاپ می‌شود.
۴- با ورود به برنامه‌ 60 و انتخاب گزینه‌ اتصال کارت، توکن دریافت شده را وارد کنید.

نسخه پیامکی:
مشتری می‌تواند ابتدا با وارد کردن کد دستوری #۶۰*۷۳۷* در سامانه ثبت‌نام کرده و پس از دریافت کد فعال‌سازی، مراحل ثبت‌نام را ادامه دهد؛ سپس تنها با یک بار مراجعه به دستگاه خودپرداز و انتخاب عملیات رمز، وارد منوی فعال‌سازی رمز یکبار مصرف دوم شده و مشخصات لازم را وارد کند.

فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک سپه

رمز پویا بانک سپه

بانک سپه فرآیند دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف خود را از طریق اپلیکیشن رمزساز بانک فراهم کرده است. نسخه مخصوص رمزساز بانک سپه بر روی گوشی‌های با سیستم عامل اندروید (نسخه ۴.۴ به بالا) و iOS قابل نصب است و به سبب ساختار مشتری‌محور آن، جهت ورود به برنامه باید از شماره مشتری یا نام کاربری و رمز اول درگاه که از شعبه دریافت می شود استفاده نمایید. برای دریافت اپلیکیشن و مشاهده راهنمای استفاده از آن به وب‌سایت بانک سپه مراجعه فرمایید.

۱- اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
شماره‌ مشتری: شماره انحصاری شما در بانک سپه است. در صورت نداشتن شماره‌ مشتری، آن را از یکی از شعب بانک درخواست کنید.
شماره‌ سریال: شماره‌ سریال OTP شماره‌ای است که شعبه بعد از درخواست رمزساز در اختیار شما قرار می‌دهد. این شماره بین ۱۲ تا ۱۹ رقم است.
کد فعالسازی: شماره‌ای ۶ رقمی است که به شماره‌ همراه مشتری پیامک می‌شود. این کد یکبار مصرف است و فقط یکبار می‌توان از آن استفاده کرد.

۲- برای ورود و استفاده از امکانات برنامه باید نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.
کد فعال‌سازی یکبار مصرف است و نمی‌توان از آن برای فعال‌سازی چند برنامه استفاده کرد.

3- بعد از فعال‌سازی موفق، برای ورود به برنامه باید نام کاربری و رمز ورود خود را وارد کنید و روی دکمه‌ ورود بزنید. برای اضافه کردن کاربر جدید می‌توانید روی «فعال‌سازی برای شخص جدید» در پایین صفحه بزنید.
درصورتی‌که رمز ورود را سه بار پشت سر هم اشتباه وارد کنید، به مدت ۱۵ دقیقه نمی‌توانید وارد برنامه شوید.

5- با لمس گزینه‌ دریافت رمز، رمز یکبار مصرف به مدت ۳۰ ثانیه نمایش داده می‌شود. رمز تولید شده، حداکثر به مدت ۹۰ ثانیه از زمان ایجاد اعتبار دارد. با لمس دکمه‌ «کپی» مقدار رمز، داخل حافظه‌ی موقت گوشی ذخیره می‌شود.

روش دریافت رمز دوم پویا بانک صادرات ایران

رمز پویا بانک صادرات ایران
رمز دوم پویای صادرات

بانک صادرات امکان صدور رمز اول و دوم کارت به‌صورت یکبار مصرف (پویا) را نیز با نرم‌افزار امکان‌پذیر کرده است. در همین راستا، نرم‌افزار موبایلی «ریما» به‌عنوان نرم‌افزار تولید رمز یک‌بار مصرف اول/دوم کارت تدوین و از طریق سایت این بانک و نرم‌افزار موبایلی «صاپ» در دسترس است. مشتری‌ها برای فعال‌سازی اپلیکیشن باید ابتدا به دستگاه خودپرداز مراجعه کنند و سپس شماره سریال یا کد فعال‌سازی که دریافت می‌کنند را در اپلیکیشن وارد کنند. اعتبار رمزهای تولید شده از طریق برنامه‌ «ریما​» جهت انجام تراکنش‌های مبتنی بر کارت، ۶۰ ثانیه است.

نرم افزار ریما، نرم افزار رمز ساز مورد استفاده بانک صادرات است.
۱- نرم افزار ریما را از وبسایت بانک صادرات دریافت و نصب کنید.
۲- با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف را انجام بدهید.
۳- یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید.
۴- پس از ورود این دو کد، نرم افزار فعال و آماده تولید رمزهای یکبار مصرف است

آموزش گرفتن رمز پویا بانک تجارت

رمز پویا بانک تجارت
رمز دوم یکبار مصرف تجارت

بانک تجارت به منظور سهولت کار مشتریان خود در استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف اپلیکیشن «همراز تجارت» را توسعه داده است. برای دریافت رمز دوم پویای بانک تجارت در گام اول به یکی از خودپردازهای بانک تجارت مراجعه کرده و از طریق ورود به منوی سایر خدمات و مجددا سایر خدمات، گزینه فعال‌سازی رمز پویا را انتخاب و رسید را که حاوی شماره سریال و شماره تلفن همراه شماست دریافت می‌کنید. همزمان یک پیامک حاوی کد فعال‌سازی رمز پویا و لیک دانلود برای شما ارسال می‌شود.

حالا وقت دانلود نرم‌افزار «همراز تجارت» است. بعد از نصب نرم‌افزار ابتدا رمز ورود دلخواه نرم‌افزار را وارد کرده و یا در صورت امکان اسکن اثر انگشت در موبایل‌تان از این روش برای ورود استفاده کنید. کارت‌های مورد نظر خود را اضافه کرده، شماره سریال توکن را از رسید دریافتی از خودپرداز وارد کنید. اکنون کلید فعالسازی توکن را از پیامک دریافت شده کپی کرده و در این بخش وارد کنید.

حالا می‌توانید درخواست رمز یکبار مصرف داشته باشید. این رمز به مدت ۶۰ ثانیه برای شما به نمایش در می‌آید و برای انجام تراکنش ۶۰ ثانیه فرصت استفاده از آن را دارید. نکته قابل توجه اینکه برای استفاده از اپلیکیشن و دریافت رمز دوم پویا دیگر نیازی به اینترنت ندارید. برای دریافت اپلیکیشن «همراز تجارت» به وب‌سایت بانک تجارت مراجعه فرمایید.

بانک تجارت نرم افزار همراز را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف عرضه کرده است.
۱- نرم افزار همراز را از وب سایت بانک تجارت دریافت و نصب کنید.
۲- برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف به شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.
۳- پس از فعالسازی نرم افزار، می‌توانید در زمان خرید و تراکنش‌های بانکی، رمز پویا یا رمز دوم یکبار مصرف را دریافت کنید.

آموزش نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف (پویا) بانک سامان

رمز پویا بانک سامان
رمز پویا بانک سامان

مشتری‌های بانک سامان می‌توانند به دو روش حضوری و غیرحضوری نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام کنند. امکان فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت بانک سامان بدون نیاز به حضور در شعبه و از طریق نت بانک انجام می‌شود:

گام اول: مراجعه به سایت بانک سامان به نشانی www.sb24.com و نصب اپلیکیشن رمزینه از قسمت اپلیکیشن‌های سامان

گام دوم: مراجعه و ورود به نت بانک سامان به نشانی https://ib.sb24.com

گام سوم: انتخاب منوی «مدیریت کارت» در نت بانک

گام چهارم: انتخاب گزینه‌ی «فعال‌سازی رمز دوم یکبارمصرف کارت» در نت بانک

گام پنجم: کارت مورد نظر خود که قصد فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف برای آن را دارید، انتخاب کنید.

گام ششم: دکمه‌ی «فعال‌سازی برنامک» را انتخاب کنید. در مرحله‌ی نت بانک یک کد QR نمایش می‌دهد. ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا باقی عملیات را به‌صورت زیر انجام دهید.

گام هفتم: اپلیکیشن رمزینه را باز و یک رمز ۶ رقمی برای این برنامک انتخاب و وارد کنید. در حفظ و نگه‌داری این رمز دقت کنید زیرا از این پس ورود شما به اپلیکیشن رمزینه از طریق این رمز ۶ رقمی خواهد بود.

گام هشتم: گزینه‌ی «فعال‌سازی رمز دوم کارت» در اپلیکیشن رمزینه را انتخاب کنید.

گام نهم: گزینه‌ی اسکن کد تصویری را انتخاب کنید.

گام دهم: تصویر نمایش داده شده روی صفحه‌ی رایانه‌ی خود را اسکن کنید.

گام یازدهم: دوباره کد ۶ رقمی رمزینه و سپس کد چهار رقمی که به موبایل شما ارسال می‌شود را وارد کنید. توجه کنید این کد چهار رقمی به شماره موبایلی که در بانک معرفی و در سیستم نرم‌افزاری بانک درج شده است ارسال می‌شود.

پس از نصب و راه‌اندازی برنامک رمزینه، استفاده از آن و تولید رمز یکبار مصرف نیازی به اینترنت ندارد. پس از فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف کارت، مشتری همچنان امکان استفاده از رمز ایستای دوم کارت را خواهد داشت و برای غیرفعال کردن رمز ایستای دوم کارت باید به شعب بانک مراجعه شود. متقاضیانی که امکان استفاده از نت بانک برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت را ندارند، می‌توانند پس از نصب این برنامه روی گوشی خود به کلیه‌ی شعب بانک سامان مراجعه و این خدمت را دریافت کنند.

بانک سامان نرم‌افزاری به نام رمزینه را برای عرضه رمز یکبار مصرف در اختیار مشتریانش گذاشته است.
۱- اپلیکیشن رمزینه را از وب سایت بانک سامان دریافت و نصب کنید.
۲- فعال‌سازی اپ
۲-الف: با نت بانک سامان: وارد نت بانک سامان شده و در بخش مدیریت کارت گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را انتخاب کنید./ کارت مورد نظرتان را در بخش افزودن کارت اضافه کنید/ گزینه فعال سازی رمزینه را انتخاب کنید تا یک QR code نمایش داده شود.
۲- ب: حضوری: به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و فرم مخصوص فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را تکمیل کنید. یک QR code توسط شعبه شما داده می‌شود.
۳- در اپ رمزینه، این QR code را در بخش فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف اسکن کنید.
۴- برای نرم افزار رمزینه خود یک رمز عبور ۶ رقمی انتخاب کنید.
۵- یک کد ۴ رقمی برای شما پیامک می‌شود که باید در نرم افزار رمزینه وارد کنید.
۶- رمزینه ماده تولید رمز دوم یکبار مصرف برای شماست.

آموزش فعال سازی رمز دوم پویا بانک انصار

رمز پویا بانک انصار
رمز دوم یکبار مصرف بانک انصار

بانک انصار برای تولید رمز یک‌بارمصرف از اپلیکیشن آپان استفاده می‌کند.
لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

بانک انصار از نرم افزار آپان برای تولید رمز دوم یکبار مصرف استفاده می‌کند.
۱- نرم افزار آپان را از وب سایت بانک انصار دریافت و نصب کنید.
۲- یک رمز ورود به نرم افزار برای خود تعریف کنید.
۳- فعال سازی
۳- الف: فعال‌سازی حضوری: با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را داده و کد فعال سازی را دریافت کنید.
۳-ب: فعال‌سازی اینترنتی: با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال سازی رمز دوم، کارت‌هایی که مایلید برای آنها رمز دوم یکبار مصرف تولید شود را انتخاب کنید.
۴- در نرم افزار آپان، در بخش فعال سازی رمز دوم، با اسکن QR code داده شده توسط اینترنت بانک یا شعبه به علاوه کد پیامک شده توسط بانک فعال می‌شود.
۵- برای ورود به نرم افزار، یک رمز ۶ رقمی تعریف کنید.

نحوه فعال سازی رمز پویا یکبار مصرف بانک رفاه کارگران

رمز پویا بانک رفاه
رمز پویای یکبار مصرف بانک رفاه

برای دریافت رمز دوم پویای بانک رفاه کارگران باید از اپلیکیشن «رمزساز رفاه» استفاده کنید. البته این بانک می‌گوید برای آن دسته از مشتریانی که امکان استفاده از گوشی هوشمند را برای نصب برنامه مزبور ندارند، به‌زودی امکانات مناسبی مبتنی بر کدهای دستوری موبایل و یا پیامک معرفی شده و در اختیار قرار خواهد گرفت. فعال‌سازی رمز دوم پویا در بانک رفاه فقط از طریق دستگاه‌های خودپرداز این بانک و با استفاده از کارت مورد نظر مشتریان بانک قابل انجام است. برای دریافت اپلیکیشن اندروید و فایل راهنمای استفاده از این نرم‌افزار به وب‌سایت بانک رفاه کارگران مراجعه فرمایید.

بانک رفاه کارگران هم نرم افزار تولید رمز ویژه خود را دارد.
۱- به یکی از شعب بانک رفاه کارگران مراجعه کرده و یک شماره سریال و یک شماره فعالسازی رمز یکبار مصرف دریافت کنید.
۲- سپس از سایت بانک رفاه، بنا به اینکه شماره سریال شما با چه حروفی آغاز می‌شود، یکی از دو نرم افزار موجود در سایت بانک رفاه را دانلود و نصب کنید.
۳- پس از ورود شماره سریال و کد فعال سازی، نرم افزار رمزهای دوم یکبار مصرف را برای شما تولید می‌کند.

دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک پارسیان

رمز پویا بانک پارسیان
رمز پویای بانک پارسیان

دارندگان کارت‌های نقدی پارسیان می‌توانند برای فعال‌سازی این سرویس به خودپردازهای بانک پارسیان مراجعه کرده و از طریق منوي عملیات رمز، ثبت نام رمز یک‌بار مصرف، یک رمز دلخواه هشت رقمی تعیین نمایند. این رمز برای صدور رمز یک‌بار مصرف الزامی بوده و در صورت فراموش کردن آن، باید مجددا به خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کرده و رمز جدید تعریف کنید. البته این سرویس تنها برای مشتریانی قابل استفاده است که قبلا شماره همراه خود را در سیستم ثبت کرده‌اند.

پس از انجام مرحله بالا، یک کد فعال‌سازی به شماره موبایل دارنده کارت ارسال می‌شود. کد فعالسازی به مدت ۲۴ ساعت معتبر بوده و در این مدت کاربر می‌تواند از طریق اپلیکیشن موبایل بانک پارسیان («پارسیان من» نسخه ۱٫۳٫۱۴ به بعد) نسبت به فعال‌سازی سرویس اقدام کند.

برای این منظور پس از اجراي موبایل بانک و رفتن به منوی اصلی، منوی رمز یک‌بار مصرف و گزینه ثبت، پس از ورود شماره کارت و کد فعال‌سازی ارسال شده به موبایل، عملیات فعال‌سازی انجام می‌شود. پس از آن کاربر می‌تواند از طریق موبایل بانک نسبت به دریافت رمزهای یک‌بار مصرف کارت اقدام کند. برای این منظور با مراجعه به منوی اصلی، منوی رمز یک‌بار مصرف، گزینه صدور، انتخاب کارت مورد نظر، ورود رمز هشت رقمی که کاربر در خودپرداز مشخص کرده است، انتخاب رمز هفت رقمی (این رمز به جای رمز دوم کارت استفاده می‌شود)، رمز یک‌بار مصرف به کاربر نمایش داده می‌شود. رمز یک‌بار مصرف به مدت ۶۰ ثانیه معتبر است و در این مدت فقط می‌توانید یک بار از آن استفاده کنید.

بانک پارسیان به وسیله نرم افزار همراه کارت خود، رمزهای یکبار مصرف را عرضه می‌کند.
۱- به دستگاه خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کرده و از بخش عملیات رمز، گزینه ثبت نام رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید.
۲- شماره تلفنی که قبلا در زمان افتتاح حساب در بانک پارسیان ثبت کرده‌اید، نمایش داده شده و شما در صورت درست بودن آن را تایید می‌کنید.
۳- یک رمز ۸ رقمی تعیین می‌کنید و باید آن را بعدا به یاد داشته باشید.
۴- در مرحله بعد می‌توانید فعال شدن سامانه رمز دوم یکبار مصرف پیامکی، علاوه بر همراه بانک را تایید کنید.
۵- یک کد فعالسازی به شماره همراه شما ارسال می‌شود.
۶- نرم افزار همراه کارت پارسیان را از وبسایت بانک پارسیان دریافت و نصب کنید.
۷- در بخش رمز یکبار مصرف، شماره کارت و کد فعال‌سازی پیامک شده را وارد کنید. پس از این رمز دوم یکبار مصرف برای شما فعال می‌شود.
۸- برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف، در بخش رمز یکبار مصرف/ گزینه صدور/ کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با ورود رمز ۸ رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمز دوم یکبار مصرف به نمایش درمی‌آید.

آموزش دریافت رمز پویای یکبار مصرف بانک پاسارگاد

رمز پویا بانک پاسارگاد
رمز دوم یکبار مصرف پویای بانک پاسارگاد

مشتریان بانک پاسارگاد باید با مراجعه به بانکداری مجازی و یا موبایل بانک، نسبت به فعال نمودن رمز دوم پویا اقدام کنند. دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف بانک پاسارد به چند روش ممکن است:

در بانکداری مجازی –> قسمت کارت –> کارت های من –> در ستون عملیات انتخاب گزینه … –> انتخاب «مدیریت نوع رمز دوم» و تایید رمز دوم یک بار مصرف به عنوان نوع رمز دوم کارت برای کارت مورد نظر
در موبایل بانک (همراه بانک) –> قسمت کارت –> رمزپویا –> انتخاب «آیکن فعال سازی»
و یا از مسیر موبایل بانک (همراه بانک) –> قسمت سایر –> عملیات کارت –> گزینه فعال/غیرفعال سازی رمز یک بار مصرف کارت –> فعال نمودن گزینه رمز یک بار مصرف برای کارت مورد نظر
پس از فعال سازی رمز دوم یک‌بار مصرف از طریق یکی از مسیرهای فوق، شخص می‌تواند در زمان خرید کالا و خدمات بر روی درگاه‌های پرداخت، با مراجعه به موبایل بانک (همراه بانک) از طریق منوی کارت موبایل بانک (همراه بانک) –> رمزپویا –> انتخاب گزینه «دریافت رمز پویا» نسبت به دریافت رمز پویا اقدام کند. این بانک همچنین برای کاربرانی که به تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های موبایل دسترسی ندارند امکان استفاده از کدهای دستوری را فراهم کرده است. پس با شماره‌گیری کد دستوری #۷۲۰* ، انتخاب گزینه ۶ (رمز پویای کارت) و تعیین شماره کارت از لیست نمایش داده شده، رمز دوم پویا به شماره تلفن‌همراه مشتری پیامک خواهد شد. مشتریانی که به هر دلیلی پیامک‌‌‌های بانک را دریافت نمی‌کنند و یا اقدام به تعویض سیم کارت خود کرده‌اند، با مراجعه به شعب بانک، از ثبت صحیح شماره تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنند. برای دریافت اپلیکیشن و راهنمای استفاده از برنامه به وب‌سایت بانک پاسارگاد مراجعه فرمایید.

بانک پاسارگاد برای عرضه رمز دوم یکبار مصرف به کاربرانش، دو روش کد USSD و اپلیکیشن همراه بانک را عرضه کرده است.
۱- فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف:
۱-الف: فعال‌سازی با اینترنت بانک پاسارگاد: وارد وب‌سایت بانک پاسارگاد به نشانی www.bpi.ir و حساب اینترنت بانک خود شوید. / بخش کارت / کارت‌های من / در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید/ گزینه مدیریت نوع رمز دوم / تایید رمز دوم یکبار مصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید.
۱-ب: فعال سازی با همراه بانک: اپلیکیشن موبایل بانک (همراه بانک پاسارگاد) را از وب سایت بانک پاسارگاد، دریافت و نصب کنید. / در قسمت کارت/ رمز پویا / گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.
۲- دریافت رمز دوم یکبار مصرف:
۲-الف: با اپلیکیشن: وارد موبایل بانک پاسارگاد شوید/ بخش کارت/ رمز پویا / انتخاب گزینه دریافت رمز پویا
۲-ب: با کد دستوری: شماره *720# را شماره گیری کنید. / گزینه رمز پویای کارت را انتخاب کنید./ رمز دوم پویا به شماره شما پیامک خواهد شد.

نحوه دریافت رمز دوم پویا یکبار مصرف بانک کشاورزی

رمز پویا بانک کشاورزی
رمز یکبار مصرف بانک کشاورزی

بانک کشاورزی از جمله بانک‌هایی است که امکان دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف را از طریق اپلیکیشن «ریما» فراهم کرده است. مشتریان این بانک می‌توانند با یک‌بار ثبت درخواست از طریق خودپردازهای بانک کشاورزی در سراسر كشور نسبت به تخصیص رمز دوم پويا به كارت‌های خود اقدام کنند. برای دریافت اپلیکیشن «ریما» و مطالعه راهنماهای مربوط به وب‌سایت بانک کشاورزی مراجعه فرمایید.

بانک کشاورزی از نرم افزار ریما به عنوان نرم افزار رمز ساز خود استفاده می‌کند.
۱- نرم افزار ریما را از وبسایت یکی از این بانک‌ها مثلا سایت بانک کشاورزی دریافت و نصب کنید.
۲- با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف را انجام دهید.
۳- یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید.
۴- پس از ورود این دو کد، نرم افزار فعال شده و آماده تولید رمزهای یکبار مصرف است.

آموزش فعال سازی رمز دوم پویا بانک قوامین

رمز پویا بانک قوامین
فعال سازی رمز دوم پویا بانک قوامین

یکی از خدمات سامانه‌های موبایلی بانک قوامین اپلیکیشنی قابل نصب بر روی گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید و IOS به نام «جی بی تل» است که مشتریان می‌توانند به منظور فعال‌سازی و دریافت رمز یک‌بار مصرف کارت خود از آن استفاده کنند. البته مشتریان برای فعال‌سازی این قابلیت ابتدا باید به یکی از شعب و یا خودپردازهای بانک قوامین در سراسر کشور مراجعه نمایند. برای دریافت اپلیکیشن «جی بی تل» و مطالعه راهنماهای مربوطه به وب‌سایت بانک قوامین مراجعه فرمایید.

بانک قوامین نرم افزار «جی بی رمز» را برای تولید رمزهای یکبار مصرف عرضه کرده است.
۱- به سایت بانک قوامین مراجعه کرده و نرم افزار جی بی رمز را دریافت و نصب کنید.
۲- به یکی از خودپردازهای بانک قوامین مراجعه کرده و گزینه فعالسازی رمز دوم را از بخش رمز کارت انتخاب کنید.
۳- خودپرداز به شما یک توکن چاپی ارائه می‌دهد و یک کد هم برای شما پیامک می‌شود.
۴- کدهای فعالسازی دریافت شده را درون نرم افزار وارد کنید تا فعال شود.
۵- کارت‌های خود را در نرم افزار تعریف کرده و برای آنها رمزهای دوم یکبار مصرف دریافت کنید.

دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک شهر

رمز پویا بانک شهر
رمز دوم یکبار مصرف بانک شهر

فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف بانک شهر به این ترتیب است که پس از نصب نرم‌افزار در تلفن همراه، مشتری باید اطلاعات هویتی خود را وارد کند و سپس با مراجعه به هر یک از شعب بانک شهر و انجام احراز هویت، اقدام به فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف از طریق اسکن بارکد دوبعدی کند. بانک شهر همچنین اعلام کرده است امکان فعال‌سازی به‌زودی از طریق سایر درگاه‌های بانک فراهم خواهد شد.

بانک شهر نرم افزار «رمز نت» را عرضه کرده است.
۱- نرم افزار «رمز نت» را از سایت بانک شهر دریافت کنید.
۲- با مراجعه به شعب بانک شهر، پس از ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعالسازی (QR code ) دریافت می‌کنید.
۳- با اسکن کد دریافت شده در نرم افزار، نرم افزار رمز ساز شما فعال می‌شود.

آموزش نحوه فعال سازی رمز یکبار مصرف بانک مسکن

رمز پویا بانک مسکن
دریافت رمز دوم پویا بانک مسکن

برای دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف بانک مسکن می‌توانید از اپلیکیشن «رمزنمای بانک مسکن» استفاده کنید. برای دریافت این رمز، ابتدا به خودپردازهای بانک مسکن مراجعه و بر اساس دستورالعمل «فعال‌سازی رمز پویا بر روی دستگاه‌های خودپرداز بانک مسکن» رمز دوم پویای خود را فعال نمایید. لازم به ذکر است پس از فعال‌سازی رمز دوم پویا، رمز دوم ایستا غیرفعال می‌گردد. سپس با نصب اپلیکیشن «رمز نمای بانک مسکن» بر اساس دستورالعمل «نرم‌افزار رمز یک‌بار مصرف بانک مسکن» رمز دوم یکبار مصرف را که صرفا در مدت زمان معین جهت استفاده در یک تراکنش قابل استفاده است دریافت نمایید. برای مطالعه دستورالعمل‌های دریافت رمز دوم پویا و دانلود اپلیکیشن «رمزنمای بانک مسکن» به وب‌سایت بانک مسکن مراجعه فرمایید.

بانک مسکن از نرم افزاری به نام رمز نما استفاده می‌کند.
۱- به دستگاه خودپرداز بانک مسکن مراجعه کنید.
۲- در بخش تغییر رمز، گزینه رمز دوم پویا را انتخاب کنید.
۳- شماره تلفن همراه خود را که قبلا در حسابتان در بانک مسکن ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
۴- یک شماره سریال توسط دستگاه چاپ و یک کد فعالسازی برای شما پیامک می‌شود.
۵- اپ رمز نما را از سایت بانک مسکن دریافت و دانلود کنید.
۶- در اپ رمزنما، شماره مسکن کارت، کد فعالسازی چاپ شده و شماره سریال پیامک شده را وارد و نرم افزار را فعال کنید.
۷- با زدن گزینه دریافت رمز، رمز دوم یکبار مصرف برای شما تولید می‌شود.

روش دریافت رمز پویا دوم یکبار مصرف بانک آینده

رمز پویا بانک آینده
رمز دوم پویا بانک آینده

بانک آینده در رابطه با رمز دوم نرم‌افزار ریما را برای مشتریان خود تدارک دیده است. پیش از این نرم‌افزار راز از سوی بانک آینده برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف معرفی شده بود که طبق اطلاعیه‌ بانک، این اپلیکیشن از ۲۶ آبان ماه سال جاری قابل استفاده نیست و مشتری‌ها باید از اپلیکیشن ریما استفاده کنند. نحوه‌ فعال‌سازی کلی برنامه‌ی رمز یکبار مصرف روی گوشی تلفن همراه دارای سیستم‌عامل اندروید به شرح زیر است:

۱- مراجعه‌ی مشتری به سایت بانک و دریافت برنامه‌ی رمز یک‌بارمصرف از روی سایت بانک آینده
۲- نصب برنامه و ورود اطلاعات مورد نیاز توسط کاربر (شماره تلفن همراه باید دقیقا همان شماره تلفن همراهی باشد که کاربر به بانک اعلام کرده است).

۳- پس از نصب برنامه‌ی رمز یک‌بار مصرف، فرایند دریافت کلید رمزنگاری، کنترل صحت و تطابق شماره‌ی تلفن همراه وارد شده توسط کاربر با شماره تلفن موجود در پروفایل مشتری در بانک، از طریق ارتباط اینترنتی صورت می‌گیرد.
۴- در صورت انطباق شماره تلفن همراه کد فعال‌سازی از طریق پیامک ارسال می‌شود و درصورت عدم انطباق شماره تلفن همراه راهنمایی مشتری برای مراجعه به شعبه و درج یا اصلاح شماره موبایل در سیستم بانک انجام می‌شود.

۵- فعال‌سازی برنامه روی گوشی به وسیله ورود کد فعال‌سازی دریافتی از طریق پیامک و تخصیص رمز یا الگو (Pattern) به منظور ورود به برنامه‌ی رمز یک‌بار مصرف
۶- مراجعه‌ی مشتری به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک آینده به منظور دریافت کد امنیتی

مشتری در این مرحله پس از وارد کردن شماره تلفن همراه، می‌تواند کد امنیتی را از طریق رسید خودپرداز و کد امنیتی پیامکی را دریافت کند (این فرایند می‎‌‌تواند برای رمز اول کارت و رمز دوم کارت صورت پذیرد).
۷- کاربر با وارد کردن کد امنیتی دریافتی از طریق خودپرداز (۸ رقمی) و کد امنیتی پیامک شده (۱۲۰ رقمی) می‌تواند نسبت به فعال‌سازی برنامه اقدام کند.

آموزش دریافت رمز دوم پویا بانک گردشگری

رمز پویا بانک گردشگری
رمز دوم پویای بانک گردشگری

برای دریافت رمز دوم پویا در بانک گردشگری می‌توانید با استفاده از دستورالعمل‌های موجود در وب‌سایت این بانک از دو روش اینترنت بانک و موبایل بانک استفاده کنید. مشتری پس از فعال کردن خدمت رمز دوم پویا برای کارت، باید از طریق سامانه پرداخت همراه اقدام به دریافت رمز دوم پویا برای کارت خود نماید. مراحل دریافت رمز دوم پویا به شرح زیر است:

بانک گردشگری هم از نرم افزار همراه بانک خودش برای عرضه رمز دوم یکبار مصرف استفاده کرده است.
۱- وارد سایت بانک گردشگری شوید و در بخش کارت، گزینه کارت‌های من را انتخاب کنید.
۲- در ستون عملیات، گزینه سه نقطه (…) را باز کرده و مدیریت رمز دوم یکبار مصرف را انتخاب و فعال شدن آن را تایید کنید.
۳- نرم افزار همراه بانک مربوط به بانک گردشگری را دریافت و نصب کنید.
۴- پس از ورود به نرم‌افزار، در بخش سایر، گزینه عملیات کارت را انتخاب کنید.
۵- گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را بزنید و کارت مورد نظرتان را انتخاب و تایید کنید.
۶- در بخش عملیات کارت، گزینه دریافت رمز دوم یکبار مصرف را بزنید.
۷- یک کد احراز هویت برای شما پیامک می‌شود.
۸- با وارد کردن کد، می‌توانید کارت مورد نظرتان را از بین کارت‌هایی که رمز دوم را برایشان فعال کرده اید انتخاب کنید.
۹- رمز دوم یکبار مصرف برایتان تولید می‌شود.

مشتری‌ها پس از فعال کردن خدمت رمز دوم پویا برای کارت، باید از طریق سامانه‌ پرداخت همراه اقدام به دریافت رمز دوم پویا برای کارت خود کنند. مراحل دریافت رمز دوم پویا به شرح زیر است:

۱- پس از نصب آخرین نسخه‌ سامانه‌ی همراه بانک گردشگری، روی گزینه‌ «خدمات کارت» که از این پس «پرداخت همراه» نامیده می‌شود، کلیک کنید. برای بهره‌برداری از خدمات پرداخت همراه، نیازی به دریافت نام کاربری و رمز عبور از شعبه نیست.
۲- برای فعال‌سازی خدمات پرداخت همراه، مشتری باید شماره تلفن همراه خود را وارد کند. کد فعال‌سازی از طریق پیامک به شماره تلفن همراه مشتری ارسال می‌شود. شماره موبایل باید همان شماره موبایلی باشد که در سامانه‌ بانکداری متمرکز (فناپ) تعریف شده است.

۳-پس از ورود کد فعال‌سازی، مشتری باید یک رمز عبور انتخاب کند.
۴- پس از ورود برای دریافت رمز دوم پویای کارت خود روی بخش «سایر» و سپس گزینه‌ «رمز یکبار مصرف کارت» کلیک کنید.

۵- در پنجره‌ باز شده فهرست کارت‌هایی که برای آن‌ها رمز دوم پویا فعال شده، نمایش داده می‌شود. برای دریافت رمز دوم روی کارت موردنظر کلیک کنید.
در صورتی‌ که خدمت رمز دوم پویا برای هیچ‌کدام از کارت‌ها فعال نشده باشد، پیغام «کارت یافت نشد» نمایش داده می‌شود.

در صورتی‌ که شماره موبایل سامانه پرداخت همراه مشتری با شماره تلفن ثبت شده برای تعریف مشتری در سامانه‌ بانکداری متمرکز (فناپ) یکسان نباشد، پیغام خطای «مشتری دارنده کارت یافت نشد» دریافت می‌شود.
۶- در صفحه‌ بعد یک کد نمایش داده خواهد شد که همان رمز دوم کارت است.

آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف پویا بانک سینا

رمز پویا بانک سینا
رمز دوم پیوا بانک سینا

مشتری‌های بانک سینا نیز مانند مشتری‌های بانک حکمت ایرانیان می‌توانند از اپلیکیشن ارس برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف پویا استفاده کنند.

بانک سینا از نرم افزار ارس برای تولید رمز دوم یکبار مصرف استفاده می‌کند.
۱- نرم افزار ارس را از وب سایت بانک سینا دریافت و نصب کنید.
۲- یک رمز ورود به نرم افزار برای خود تعریف کنید.
۳- فعال سازی
۳- الف: فعال‌سازی حضوری: با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را داده و کد فعال سازی را دریافت کنید.
۳-ب: فعال‌سازی اینترنتی: با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال سازی رمز دوم، کارت‌هایی که مایلید برای آنها رمز دوم یکبار مصرف تولید شود را انتخاب کنید.
۴- برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه و رمز دوم یکبار مصرف را دریافت کنید.

نحوه فعال‌سازی رمز دوم پویا بانک سرمایه

رمز پویا بانک سرمایه
رمز دوم یکبار مصرف بانک سرمایه

برنامک «رمزساز سرمایه» جهت تولید رمز یکبار مصرف اینترنت بانک، رمز دوم یکبار مصرف کارت و رمز اول یکبار مصرف کارت ارائه شده است.

ابتدا اپلیکیشن «رمز ساز سرمایه» را از سایت بانک سرمایه www.sbank.ir دانلود و روی تلفن همراه نصب کنید.
برنامک برای سیستم‌عامل اندروید و iOS قابل دریافت است.
در صورتی که سیستم‌عامل گوشی iOS است، پس از نصب نرم‌افزار باید نسبت به trust کردن آن از قسمت تنظیمات گوشی اقدام کنید.

فعال‌سازی نرم‌افزار:
۱- رمز اینترنت بانک و همراه بانک
با نام کاربری و رمز ایستا (رمزی که از شعبه‌ بانک سرمایه برای ورد به اینترنت بانک دریافت کرده‌اید)، وارد اینترنت بانک شوید.
در قسمت تنظیمات، گزینه‌ فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید.

سپس روی گزینه‌ رمز دوم یکبار مصرف اینترنت بانک و همراه بانک کلیک کنید و در صفحه‌ بعد گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید.
با انتخاب گزینه‌ فعال‌سازی برنامک رمزساز، یک کد چهار رقمی به شماره‌ موبایل کاربر که در سیستم بانک تعریف شده پیامک می‌شود که کد فعال‌سازی است. ضمن اینکه در صفحه‌ اینترنت بانک یک بارکد دوبعدی (QRCODE) نمایش داده می‌شود.

۲- حال نرم‌افزار رمزساز سرمایه را اجرا کرده و نسبت به اسکن کد تصویری نمایش داده شده اقدام کنید. با اسکن کد تصویری، کد فعال‌سازی درخواست می‌شود.
۳- پس از ورود کد فعال‌سازی، باید یک کد ۶ رقمی برای برنامک خود در نظر گرفته و آن را در صفحه‌ درخواست رمز وارد کنید.

۴- پس از ورود رمز برنامک، رمز یکبار مصرف نمایش داده می‌شود که از آن می‌توان برای ورود به اینترنت بانک استفاده کرد.
در هر دقیقه یک رمز برای استفاده مشتری تولید می‌شود که تنها یکبار و در زمان تولید قابل استفاده خواهد بود.
در صورتی که تعداد دفعات اشتباه در ورود به اینترنت بانک بیش از حد مجاز باشد، نام کاربری شما به مدت ۲۴ ساعت مسدود خواهد شد.

برای فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف کارت، دو روش وجود دارد. یک روش آنکه مشتری می‌تواند بدون مراجعه به شعبه و تنها با ورود به اینترنت بانک سرمایه نسبت به فعال‌سازی برنامک اقدام کند و روش دوم اینکه مشتری می‌تواند حضورا به شعبه مراجعه کند تا اقدامات فعال‌سازی توسط کاربر شعبه برای او انجام شود.

فعال‌سازی از طریق اینترنت بانک سرمایه:
۱- با نام کاربری و رمز ایستا (رمزی که از شعبه‌ بانک سرمایه برای ورود به اینترنت بانک دریافت کرده‌اید) وارد اینترنت بانک شوید.
۲- در قسمت تنظیمات، گزینه‌ فعال‌سازی برنامک رمز‌ساز را انتخاب کنید.

۳- سپس روی گزینه‌ رمز دوم یکبار مصرف کارت کلیک کنید و در صفحه‌ بعد شماره کارتی که مایل به فعال شدن رمز دوم یکبار مصرف برای آن هستید را انتخاب کنید.

۴- با زدن روی فعال‌سازی برنامک رمز‌ساز، یک کد چهار رقمی برای شماره موبایلی که در بانک برای شما تعریف شده است، ارسال می‌شود و در صفحه‌ اینترنت بانک نیز QRCODE نمایش داده می‌شود. از طریق اپلیکیشن این QR‌CODE را اسکن کنید؛ پس از اسکن باید کد چهار رقمی که برای شما ارسال شده است در اپلیکیشن وارد کرده و سپس رمز ۶ رقمی را که برای برنامک در نظر گرفته‌اید، وارد کنید.

در صورتی که پیش‌تر رمزی برای برنامک انتخاب کرده‌اید، همان رمز را وارد کنید؛ در غیر این‌صورت هر رمز ۶ رقمی که مایل هستید را به‌عنوان رمز برنامک در نظر بگیرید و وارد کنید. دقت کنید هر رمزی که به‌عنوان رمز برنامک ثبت می‌کنید باید به خاطر بسپارید و هنگام ورود به برنامک هر کجا رمز برنامک درخواست شد، این رمز را وارد کنید.

۵ -پس از وارد کردن کد پیامک شده، رمزهای یکبار مصرف به‌صورت خودکار شروع به تولید شدن می‌کنند.

چنانچه برای یکی از کارت‌های خود رمز یکبار مصرف را فعال کرده‌اید و می‌خواهید برای کارت دیگری نیز فعال‌سازی را انجام دهید، دیگر نیاز به دریافت مجدد QR CODE وجود ندارد. کافیست شماره‌ کارت مورد نظر را انتخاب و روی گزینه‌ افزودن کارت کلیک کنید.

آموزش دریافت رمز پویا بانک دی

رمز پویا بانک دی
رمز دوم یکبار مصرف بانک دی

دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف بانک دی از طریق اپلیکیشن ارس امکان‌پذیر است. پس از نصب اپلیکیشن ارس جهت فعال‌سازی آن وارد سامانه‌ی اینترنت بانک دی شوید و از منوی کارت، گزینه‌ی «فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف کارت» را انتخاب کنید. درصورتی‌که نام کاربری و رمز عبور اینترنت بانک دی را در اختیار ندارید، جهت فعال‌سازی اپلیکیشن ارس به‌همراه مدارک هویتی به یکی از شعب بانک دی مراجعه کنید. هنگام فعال‌سازی اپلیکیشن ارس نیاز به ارتباط تلفن همراه‌با اینترنت وجود دارد اما پس از آن (برای تولید رمز) نیازی به اینترنت نیست.

بانک دی از نرم افزار ارس برای تولید رمز دوم یکبار مصرف استفاده می‌کند.
۱- نرم افزار ارس را از وب سایت بانک دی دریافت و نصب کنید.
۲- یک رمز ورود به نرم افزار برای خود تعریف کنید.
۳- فعال سازی
۳- الف: فعال‌سازی حضوری: با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف را داده و کد فعال سازی را دریافت کنید.
۳-ب: فعال‌سازی اینترنتی: با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال سازی رمز دوم، کارت‌هایی که مایلید برای آنها رمز دوم یکبار مصرف تولید شود را انتخاب کنید.
۴- برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه و رمز دوم یکبار مصرف را دریافت کنید.

آموزش نحوه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک مهر ایران

رمز پویا بانک مهر ایران
رمز پویا بانک مهر ایران

کاربران بانک قرض‌الحسنه‌ی مهر ایران می‌توانند با یک‌بار مراجعه به هر یک از شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نسبت به فعال‌سازی رمز پویا اقدام کنند. سپس جهت دریافت رمز دوم پویا صرفا از طریق نرم‌افزار ارس طی مراحل زیر اقدام كنند:

۱- نرم‌افزار را از سایت بانک قرض‌الحسنه‌ی مهر ایران دانلود کنید.

۲- به یکی از شعب بانک قرض‌الحسنه‌ی مهر ایران مراجعه کنید و برای کارت بانکی خود درخواست رمز پویا كنید؛ این رمز جایگزین رمز دوم كارت می‌شود.

۳- کارمند بانک، یک برگه حاوی کد رمزنگاری شده (QR Code) برای فعال‌سازی نرم‌افزار ارس به مشتری می‌دهد.

۴- پس از نصب نرم‌افزار ارس و هنگام فعال‌سازی اولیه، نرم‌افزار کد رمزنگاری شده را درخواست می‌کند که باید با قرار دادن برگه‌ی دریافت شده از شعبه‌ی بانک مقابل دوربین گوشی همراه خود نسبت به فعال‌سازی نرم‌افزار اقدام کنید.
لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

دریافت رمز دوم یکبار مصرف پویا بانک حکمت ایرانیان

رمز پویا بانک حکمت ایرانیان
رمز دوم یکبار مصرف بانک حکمت ایرانیان

برای دریافت رمز دوم پویای یک‌بارمصرف بانک حکمت ایرانیان باید از اپلیکیشن ارس استفاده شود. بعد از ورود به سایت بانک نرم‌افزار مورد نظر را دانلود و روی تلفن همراه خود نصب کنید. بعد از بازکردن اپلیکیشن باید رمز عبور یا الگو تعیین کنید.

ورود با استفاده از الگو:

کافی است حداقل ۴ نقطه را به هم متصل کنید؛ سپس همان الگو را جهت تأیید، برای بار دوم وارد کنید تا الگو پذیرفته شود؛ از این پس می‌توانید با استفاده از این الگو وارد برنامه‌ی ارس شوید.

ورود با استفاده از رمز:

رمز عبور باید حداقل هشت کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد و همچنین یکی از کاراکترهای ( @#$%+=_*? ) باشد. در صورتی که در رمز انتخابی همه‌ی موارد رعایت شده باشد، فیلد متنی دوم فعال خواهد شد که رمز خود را در آن تکرار کنید.

افزودن بانک

ابتدا باید با مراجعه به یکی از شعب بانک حکمت ایرانیان نسبت به درخواست فعال‌سازی رمز اول یک‌بار مصرف یا رمز دوم یک‌بار مصرف کارت خود اقدام کنید. سپس با ورود به نرم‌افزار از لیست بانک‌های موجود، بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید (بانک حکمت ایرانیان) و QR code دریافتی از طریق شعبه‌ی بانک را پس از لمس دکمه‌ی «اسکن کن» اسکن کنید.

آموزش نحوه دریافت رمز دوم پویا یکبار مصرف بانک توسعه تعاون

رمز پویا بانک توسعه تعاون
رمز پویا بانک توسعه تعاون

برای فعال‌سازی خدمات دریافت رمز یکبار مصرف بانک توسعه تعاون می‌توان از طریق سامانه‌های اینترنت‌ بانک یا همراه‌ بانک اقدام کرد.

بانک توسعه تعاون از نرم افزار همراه بانک خود برای تولید رمز دوم یکبار مصرف استفاده می‌کند.
۱- نرم افزار همراه بانک توسعه تعاون را از سایت بانک توسعه تعاون دریافت و نصب کنید.
۲- فعال سازی
۲-الف: فعال سازی اینترنتی: در صورتی که در اینترنت بانک مربوط به بانک توسعه تعاون عضو هستید، می‌توانید در بخش کارت‌های من و از گزینه عملیات، مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب و آن را به صورت رمز یکبار مصرف تغییر دهید.
۲-ب: فعال سازی با همراه بانک: در بخش سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یکبار مصرف را برای کارت یا کارت‌های مورد نظرتان فعال سازی کنید.
۳- پس از فعال‌سازی هر زمان که وارد نرم افزار همراه کارت شوید، می‌توانید رمز دوم یکبار مصرف را از بخش مربوطه دریافت کنید.

فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک خاورمیانه

رمز پویا بانک خاورمیانه
رمز دوم پویا بانک خاورمیانه

برنامه‌ رمز پویا (OTP) بانک خاورمیانه، به منظور دریافت رمز یکبار مصرف که در حال حاضر جایگزین رمز دوم کارت شده، طراحی شده است.

برای استفاده از این برنامه به یکی از شعبه‌های بانک خاورمیانه مراجعه کرده و پس از دریافت پاکت حاوی رمز، لینک نرم‌افزار را که برای پلتفرم‌های Android و iOS قابل استفاده است، از وب‌سایت بانک خاورمیانه دانلود کنید. در iOS پس از نصب برنامه، برای استفاده از آن ابتدا لازم است در مسیر درج شده، فعال شدن تکنولوژی Y.A انجام شود.

ثبت‌نام و ورود به برنامه رمز پویا (OTP)
۱- وارد کردن شماره‌ مشتری، کلمه عبور دریافت شده از بانک و متن تصویر نشان داده شده و سپس زدن دکمه‌ مربوطه (در پلتفرم Android این اطلاعات در دو صفحه‌ متوالی و در iOS در همان صفحه‌ اول از مشتری درخواست می‌شوند.)

۲- پس از وارد کردن اطلاعات بند اول، پیامکی حاوی یک کد برای مشتری ارسال می‌شود. همچنین از مشتری خواسته می‌شود رمزی تعریف کند که صرفا جهت ورود به برنامه‌ رمز پویا (OTP) است. پس از ورود رمز موردنظر که با عنوان «رمز جدید» در iOS و «کلمه‌ی عبور برنامه رمز یکبار مصرف» در اندروید نمایش داده می‌شود، تکرار آن و وارد کردن کد موجود در پیامک به برنامه، نیاز است دکمه‌ ثبت‌نام زده شود که در این صورت برنامه به انتهای مراحل ثبت‌نام خواهد رفت.

۳- حال با وارد کردن رمزی که در بند قبل تعریف شده است، می‌توان وارد برنامه شد.

در پلتفرم iOS در اولین ورود اجازه‌ فعال‌سازی اثر انگشت یا تشخیص چهره جهت ورود به برنامه از مشتری به‌صورت دلخواه گرفته می‌شود.
در سیستم عامل اندروید پس از ورود به برنامه از طریق منوی تنظیمات این امکان برای اثر انگشت فراهم است.

فعال‌سازی کارت (کارت‌ها)
پس از ثبت‌نام موفق در برنامه‌ رمز پویا (OTP) عملیات فعال‌سازی کارت‌هایی که جهت استفاده نیاز به رمز پویا دارند، اعم از کارت نقدی و اعتباری، لازم به انجام است.

۱- جهت فعال‌سازی هر کارت روی دکمه‌ فعال‌سازی زده تا پیامکی شامل کد فعال‌سازی ارسال شود.
۲- پس از ورود کد دریافتی در برنامه و زدن دکمه‌ تایید، پیغام فعال‌سازی موفق مشاهده می‌شود.

۳- با زدن دکمه‌ پایان به صفحه‌ اصلی بازگردید.
با انجام سه مرحله‌ ذکر شده در این قسمت، دکمه‌ دریافت رمز کارت، در قسمت پایینی کارت فعال شده، مشاهده می‌شود و برنامه قادر به ارائه‌ رمز پویا به کاربر است.

آموزش دریافت رمز پویا بانک اقتصاد نوین

رمز پویا بانک اقتصاد نوین
رمز یکبار مصرف بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین نیز برای ارائه‌ی رمز اول و دوم یک‌بارمصرف از اپلیکیشن ارس استفاده می‌کند. در اين اپليكيشن، زمان معتبر برای استفاده از هر رمز ۶۰ ثانيه است. اين رمز پس از اتمام زمان مورد نظر منقضی می‌شود و هر رمز تنها يک‌بار قابل استفاده است. با ابطال رمز قبلی، رمز جديد توليد شده و به کاربر نمايش داده می‌شود.

فرآيند فعال‌سازی اپليکيشن رمزهای يک‌بار مصرف:

روش حضور

  • دريافت اپليکيشن از درگاه‌های اعلام‌ شده توسط بانک
  • مراجعه به شعبه و تکميل فرم درخواست فعال‌سازی کارت‌های مورد نظر برای دريافت رمز يک‌بار مصرف
  • دريافت بارکد و کد فعال‌سازی برنامه

روش غير حضوری (صرفا برای مشتریانی که سامانه‌ی ارسال پيامک تراکنش‌های مالی بانک اقتصادنوين برای آن‌ها فعال است)

  • دريافت اپليكيشن از درگاه‌های اعلام‌ شده توسط بانک
  • ورود به اينترنت بانک (در صورتی‌که اينترنت بانک شما فعال نیست، می‌توانيد از طريق منوی ثبت‌نام آن را به‌صورت غیرحضوری فعال کنید)
  • فعال‌سازی کارت‌های مورد نظر از طريق منوی «کارت > فعال‌سازی رمز دوم يک‌بار مصرف کارت»
  • لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

آموزش فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک رسالت

رمز پویا بانک رسالت
رمز پویا بانک رسالت

فعال‌سازی رمز دوم کارت بانک قرض‌الحسنه‌ی رسالت با دو روش اینترنت بانک و موبایل بانک امکان‌پذیر است.

فعال‌سازی رمز دوم کارت به‌صورت پویا (یک‌بار مصرف) در سامانه‌ی اینترنت بانک قرض‌الحسنه‌ی رسالت

۱- وارد سامانه‌ی اینترنت بانک قرض‌الحسنه‌ی رسالت می‌شویم.

۲- وارد منوی «کارت» می‌شویم.

۳- وارد بخش «کارت‌های من» می‌شویم.

۴- جهت انتخاب کارت مورد نظر روی قسمت «عملیات» کلیک می‌کنیم.

۵- از منوی نمایش داده شده گزینه‌ی «مدیریت نوع رمز دوم» را انتخاب می‌کنیم.

۶- پیغام نمایش داده شده «شما درخواست نوع رمز دوم کارت با شماره ۵۰۴۱۷۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ به رمز یک‌بارمصرف را کرده‌اید آیا مطمئن هستید؟» را تأیید می‌کنیم.

فعال‌سازی رمز دوم کارت به‌صورت پویا (یک‌بار مصرف) در سامانه‌ی موبایل بانک قرض‌الحسنه‌ی رسالت

۱- وارد سامانه‌ی «موبایل بانک» قرض‌الحسنه‌ی رسالت می‌شویم.

۲- وارد منوی «سایر» می‌شویم.

۳- وارد بخش «عملیات کارت» می‌شویم.

۴- گزینه‌ی «فعال/غیرفعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت» را انتخاب می‌کنیم.

۵- جهت فعال‌سازی رمز دوم پویا از لیست کارت/کارت‌های نمایش داده شده از طریق منوی کشویی رمز پویای کارت مورد نظر را فعال می‌کنیم.

شیوه‌ی دریافت رمز دوم کارت به‌صورت پویا (یک‌بار مصرف) از سامانه‌ی موبایل بانک قرض‌الحسنه‌ی رسالت

۱- وارد سامانه‌ی «موبایل بانک» قرض‌الحسنه‌ی رسالت می‌شویم.

۲- وارد منوی «سایر» می‌شویم.

۳- وارد بخش «رمز یک‌بار مصرف کارت (رمز پویا)» می‌شویم.

۴- کارت مورد نظر که رمز پویای آن را قبال فعال کرده‌ایم انتخاب می‌کنیم.

۵- رمز پویا تولید و نمایش داده می‌شود و تا یک دقیقه معتبر است.

لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

نحوه فعال سازی و دریافت رمز پویا بانک ایران زمین

رمز پویا بانک ایران زمین
رمز پویا بانک ایران زمین

دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف بانک ایران زمین از طریق نرم‌افزار «رمز ساز ایران زمین» امکان‌پذیر است. مشتریان بانک می‌توانند پس از مراجعه به شعب و ثبت درخواست خود و همچنین نصب و فعال سازی نرم‌افزار بر روی سیستم عامل گوشی مورد نظر، نسبت به تولید رمز یک‌بار مصرف برای انجام عملیات مالی و غیرمالی در خدمات بانکداری مدرن بانک اقدام نمایند. نحوه فعال‌سازی سرویس رمز یک‌بار مصرف بانک ایران زمین به شرح زیر است:

۱- مراجعه مشتری به شعب بانک ایران زمین

۲- ثبت درخواست فعال‌سازی سرویس رمز یک‌بار مصرف توسط مشتری

۳- تخصیص دسترسی و فعال‌سازی سرویس مذکور و تحویل QRCode توسط کاربر شعبه

۴- دانلود نرم‌افزار رمزساز بانک ایران زمین از سایت izbank.ir باتوجه به سیستم‌عامل گوشی همراه و نصب آن روی گوشی همراه توسط مشتری

۵- فعال‌سازی نرم‌افزار مذکور از طریق QRCode دریافتی از شعبه و انتخاب رمز ورود به نرم‌افزار رمزساز

 مشتری‌های بانک ایران زمین می‌توانند به روش زیر نسبت به دریافت لینک دانلود «نرم‌افزار رمزساز ایران زمین» اقدام کنند.

  • ارسال عدد ۲۳ به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ برای دریافت لینک نسخه اندروید
  • ارسال عدد ۲۴ به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ برای دریافت لینک نسخه آیفون

لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

آموزش دریافت رمز دوم پویای یکبار مصرف موسسه اعتباری کوثر

رمز پویا بانک کوثر
رمز یکبار مصرف بانک کوثر

برای فعال‌سازی همراه بانک و اینترنت بانک موسسه اعتباری کوثر باید ابتدا به یکی از شعب موسسه اعتباری کوثر مراجعه کنید.

۱- برای استفاده از این خدمت پس از ورود به نرم‌افزار همراه بانک موسسه در صفحه‌ اصلی یا از منو‌ی برنامه، گزینه‌ رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید.

۲- در این مرحله گزینه‌ای که برای آن رمز می‌خواهید را انتخاب کنید.

۳- در صورت انتخاب تولید رمز برای کارت، پس از انتخاب کارت موردنظر از لیست کارت‌های فعال نمایش داده شده، نوع رمز (رمز اول/رمز دوم) را انتخاب کنید.

۴- پس از تایید اطلاعات نمایش داده شده در صفحه‌ بازبینی، رمز یکبار مصرف با اعتبار ۶۰ ثانیه نمایش داده می‌شود.

آموزش فعال سازی رمز یکبار مصرف پویا بانک صنعت و معدن

رمز پویا بانک صنعت و معدن
رمز پویا بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن هم دارای یک برنامک رمز ساز است.
۱- برنامک رمزساز را از سایت بانک صنعت و معدن دریافت و نصب کنید.
۲- فعال سازی برنامک
۲-الف: فعال سازی اینترنتی: با مراجعه به وبسایت بانک صنعت و معدن در بخش اینترنت بانک، از بخش تنظیمات، گزینه فعالسازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. سپس یک QRCode نمایش داده شده و یک کد برای شما پیامک می‌شود.
۲-ب: فعال سازی حضوری: باید به یکی از شعب بانک صنعت و معدن مراجعه کرده و درخواست فعال سازی را ثبت کنید.
۳- پس از فعال‌سازی برنامک با ورود کدهای پیامک شده و QRCode دریافتی از سایت یا شعبه، برای ورود به برنامک یک رمز ورود شخصی تعریف کنید و آن را به خاطر بسپارید.

آموزش دریافت رمز دوم پویا موسسه اعتباری نور

رمز پویا بانک نور
رمز پویا بانک نور

مؤسسه اعتباری نور امکان صدور رمز اول و دوم به‌صورت یک بار مصرف را از طریق نرم‌افزار موبایلی ریما فراهم کرده است. مراحل فعال‌سازی به شرح زیر است:

۱- مراجعه‌ی مشتری به سایت مؤسسه و دریافت برنامه‌ی رمز یک‌بار مصرف ریما 

۲- نصب برنامه و ورود اطلاعات مورد نیاز جهت فعال‌سازی توسط کاربر (انتخاب رمز و ورود شماره همراه) 

۳- دریافت کد تأیید از طریق پیامک و ثبت آن در مرحله‌ی مربوطه 

۴- مراجعه به خودپردازهای مؤسسه اعتباری نور و انتخاب گزینه عملیات رمز – فعال‌سازی رمز اول یا دوم یک‌بار مصرف 

۵- پس از انتخاب گزینه فعال‌سازی و ثبت شماره همراه، یک توکن دوبخشی شامل هشت کاراکتر که از طریق رسید بانکی دریافت می‌شود و مابقی آن از طریق پیامک برای مشتری ارسال می‌شود، باید در بخش مربوطه وارد شود.

۶- پس از ورود رمزهای دریافتی با لمس کلید ثبت، هر ۶۰ ثانیه یک رمز جدید تولید خواهد شد که در برنامه قابل مشاهده است. 

۷- غیرفعال‌سازی رمز اول و دوم یکبار مصرف با مراجعه به خودپردازهای مؤسسه اعتباری نور و انتخاب گزینه‌ی «عملیات رمز-غیرفعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول و دوم» انجام می‌گیرد. 

لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

فعال‌سازی رمز دوم پویا پست بانک

رمز پویا پست بانک
رمز دوم پویا پست بانک

دریافت رمز دوم پویا برای مشتریان پست بانک به دو صورت قابل انجام است: اپلیکیشن همراه و پیامک. کلیه مشتریان به منظور استفاده از هر یک از دو روش مذکور باید به شعب بانک مراجعه و نسبت به تایید شماره همراه خود اقدام کنند.

درصورتیکه مشتری مایل به نصب نرم‌افزار تولید رمز یک‌بار مصرف در گوشی همراه خود نباشد، صرفا حضور در شعبه به منظور تایید شماره همراه کافی بوده و با این روش رمز دوم یکبار مصرف در خدمات بدون حضور کارت (خرید از درگاه‌های اینترنتی، اپلیکیشن‌های پرداخت، اینترنت بانک، موبایل بانک و …) به شماره همراه مشتری پیامک می‌شود. برای دریافت اپلیکیشن همراه پست بانک و کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت پست بانک مراجعه فرمایید.

پویاسازی رمز دوم کارت پست بانک به دو روش قابل انجام است:

روش اول: نصب برنامک رمز ساز یک‌بارمصرف طراحی شده توسط بانک که از تاریخ ۹۸/۰۹/۰۱ قابل بهره‌برداری است.

روش دوم: دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق پیامک که از تاریخ ۹۸/۱۰/۱۵ قابل بهره‌برداری است.

همچنین کلیه‌ی مشتری‌های پست بانک به‌منظور استفاده از هر یک از دو روش فوق باید به شعبه‌ مراجعه و نسبت به تایید شماره همراه خود اقدام کنند. ارائه‌ی خدمات ذکر شده (نصب برنامک بانک/دریافت پیامک از سامانه‌ی هریم) رایگان است و هزینه‌ای از مشتری دریافت نمی‌شود.

درصورتی‌که مشتری مایل به نصب نرم‌افزار تولید رمز یک‌بارمصرف در گوشی همراه خود نباشد، حضور در شعبه به منظور تایید شماره همراه کافی است و با این روش رمز دوم یک‌بار مصرف در خدمات بدون حضور کارت (خرید از درگاه‌های اینترنتی ، اپلیکیشن‌های پرداخت، اینترنت بانک، موبایل بانک و…) به شماره همراه مشتری پیامک می‌شود.
لینک دریافت اپلیکیشن و راهنمای گام‌به‌گام

نکات کلیدی رمز پویا بانک ها

تفاوت های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟
با پویاسازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی احتمال این گونه سوء استفاده‌ها به شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم، از رمزهای متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده نمایند. شایان ذکر است این رمزها طول عمر محدودی (حداکثر 1 دقیقه) داشته و یکبار مصرف هستند به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل استفاده‌اند.

چگونه می توان نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت های بانکی اقدام نمود؟
پویا سازی رمز دوم کارت های بانکی فقط و فقط توسط بانک‌های صادر کننده کارت صورت می پذیرد؛ لذا برای اطلاع از روش‌های مختلف فعالسازی می توانید از طریق مراجعه حضوری به شعب، مراجعه به وب سایت بانک صادر کننده کارت و یا تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود، اقدام نمایید.

پس از فعال سازی، دارندگان کارت به چه روش هایی رمز دوم پویا خود را دریافت خواهند کرد؟
بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازمندی‌های مشتریان خود، سازوکارهای متنوعی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم نموده‌اند. دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌توانند از برنامک‌های تولید رمز بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود استفاده نمایند. توجه داشته باشید که این برنامک توسط بانک صادر کننده کارت ارایه شده و باید از طریق وب سایت رسمی بانک دریافت شوند. همچنین دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک و یا راهکارهای مبتنی بر کدهای دستوری (USSD) از دیگر روش‌های فراهم شده برای ارایه رمز پویا به مشتریان هستند.

آخرین مهلت استفاده از رمزهای دوم ثابت چه زمانی است؟
از دی ماه سال 1398، رمز های دوم ثابت از کارت های بانکی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خرید های اینترنتی و پرداخت های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهند بود. بنابراین با توجه به حجم بالای کارت‌های صادر شده در شبکه بانکی، از هموطنان ارجمند تقاضا می‌شود پویا سازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی خود را به روزهای پایانی مهلت تعیین شده موکول نکنند و هر چه سریعتر نسبت به فعال سازی آن اقدام نمایند.مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز دوم باشید.

فعال سازی رمز دوم پویا چگونه از دارندگان کارت های بانکی محافظت می کند؟
ثابت بودن رمز دوم کارت‌های بانکی و پیشرفت چشمگیر و پیچیدگی روزافزون شگردهای سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمزها را به راحتی امکان پذیر نموده است. به بیان دیگر سودجویان می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت های بانکی، اطلاعات این کارت ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) از طریق درگاه های پرداخت یا برنامک های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این کارت ها، خسارات مالی قابل توجهی را به هموطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال کرده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقان از کارت‌هایی که رمز دوم آنها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی و نامشروع خود بهره‌جویی کرده که این امر نیز می تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو کند.

چه افرادی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت های خود اقدام کنند؟
تنها مشتریانی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت های خود اقدام کنند که از کارت بانکی خود برای انجام خرید های اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم استفاده می نمایند. بنابراین مشتریانی که کارت خود را صرفاً برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به کار می گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.

آیا فعال سازی رمز دوم پویا برای دارندگان کارت های بانکی هزینه ای به همراه دارد؟
فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه‌ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی‌های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت های کلاهبردارانه، فراهم شده است.

برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک چگونه باید اقدام کرد؟
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک لازم است دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر کننده کارت یا از روش های تایید شماره تلفن همراهی که بانک صادر کننده کارت در اختیار شما قرار می دهد نظیر مراجعه به ATM یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آن را تایید نمایند. با عنایت به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، لذا ارایه رضایت صریح وی به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، ضروری است.

با عنایت به اینکه کلاهبرداران از هر فرصتی برای سوء استفاده بهره می‌گیرند لازم است دارندگان کارت ضمن حفظ هوشیاری، مراقب وب سایت ها و پیامک های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز های دوم بوده و تنها از روش‌های اعلام شده توسط بانک خود، برای فعال سازی و دریافت رمز دوم پویا استفاده نمایید. شایان ذکر است هیچ‌گونه فعال‌سازی رمز پویا در وب سایت بانک مرکزی انجام نمی‌شود.

همچنین آگاه باشید که بانک ها و موسسات اعتباری به هیچ عنوان برای فعالسازی رمز دوم پویا، اطلاعات حساس کارت‌های بانکی مانند رمز دوم و کد اعتبار سنجی (CVV2) کارت شما را مطالبه نخواهند کرد. در صورت برخورد با موارد مشکوک، فوراً بانک خود را از این موضوع مطلع نموده و در این خصوص از بانک کمک بگیرید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *