فناوری

جزئیات ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به کشور!

علت ممنوع شدن وارد کردن گوشی موبایل گرانتر از 300 یورو به ایران

واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو ممنوع شد! انجمن واردکنندگان موبایل و لوازم جانبی اتاق بازرگانی طبق بیانه ای اعلام کردند که از تاریخ ۱۴ تیر واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو ممنوع شده است. در ادامه با بخش اخبار فناوری ماگرتا همراه باشید.

از این پس گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو نه اجازه وارد شدن تجاری و مسافری خواهد داشت و نه رجیستر قانونی. این ممنوعیت شامل تمام واردات «مسافری و تجاری» تلفن های همراه بالای سیصد یورو خواهد شد.

آیا واردات واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو ممنوع است؟

از انتهای اسفندماه، شاهد کمبود گوشی هوشمند در بازار ایران و واردات محدود آن به سبب شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا بودیم. گفتنیست محدودیت های ورود کالای IT به ایران تنها به دلیل شیوع ویروس کرونا نمی باشد و روال دریافت ارز برای این دسته کالا نیز با محدودیت های شدیدی مواجه شده است.

واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو

در بخشی از اطلاعیه‌ ای انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی می‌خوانیم:

[su_quote]

احتراماً، پیرو نامه ۶۰/۹۱۳۹۰ مورخ ۱۱ تیر ماه ۹۹ که امروز به انجمن رسیده است بنا به تصمیمات جلسات مورخ ۹۹/۴/۲ کارگروه نظارت و تخصیص ارز با توجه به محدودیت­ های اعمال شده در سقف تخصیص ارز واردات موبایل در سال جاری و ممنوعیت واردات کالای بالای ۳۰۰ یورو در رویه مسافری و تجاری، با توجه به مساعدت و حمایت مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت مقرر گردید بازرگانان محترم برای قبض انبارهای قبل از ۲۶ خرداد اقدام به دریافت کوتاژ و بروزرسانی فایل ارسالی به انجمن جهت تجمیع و اعلام به آن اداره کل تا روز سه شنبه ۱۷ تیر ماه نمایند.

[/su_quote]

ابراهیم درستی در گزارش با ایلنا در مورد خبر ممنوعیت واردات گوشی با ارزش بالای 300 یورو گفت: امروزه تلفن همراه به نوعی در سبد خانوارها قرار دارد و بنابراین لازم است تا براساس قدرت خرید مردم تصمیم گیری شود.

در حال حاضر نزدیک به 75 درصد گوشی‌های موجود در بازار زیر 300 یورو است اما گردش مالی 25 درصدی باقیمانده با این 75 درصد برابری می کند.

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل ” یکی از دلایل اینکه دیگر گوشی بالای ۳۰۰ یورو وارد نمی‌شود، تخصیص‌نیافتن ارز به واردات موبایل است. “

او گفته: “بودجه‌ی بالای ۳۰۰یورو، حدود ۱۵ تا ۲۰درصد از سهم بازار را تأمین می‌کند درحالی‌که باقی گوشی‌های زیر ۳۰۰یورو بیش از ۸۰درصد بازار را تأمین می‌کنند. به همین خاطر انجمن واردکنندگان باید تصمیمی در این رابطه می‌گرفت. “

عالیان همچنین گفته: ” سال قبل (۱۳۹۸) مبلغ ۲میلیارد و۴۰۰میلیون یورو برای واردات موبایل ارز تخصیص یافته بود که این مبلغ امسال به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو کاهش پیداکرد. “

ممنوعیت ثبت و رجیستری گوشی هوشمند گرانتر از 300 یورو

بر اساس آنچه گفته شده ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به دلیل کاهش شدید منابع ارزی ایران و به پیشنهاد این انجمن بوده است؛ همچنین قرار شده “تصمیماتی برای اعمال محدودیت برای واردکردن مسافری نیز گرفته شود. “

💡 اطلاعیه اخیر درباره ممنوعیت ورود گوشی‌های بالای سیصد یورو بسیاری از گوشی‌های هوشمند نظیر محصولات اپل و سامسونگ را در بر خواهد گرفت.

گفتنی است اعمال محدودیت برای واردات گوشی توسط مسافران نیازمند مصوبه هیئت وزیران ایران است.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *