فناوری

انواع کلاف ساده و آجدار و کاربرد آن

یکی از محصولاتی که زیرمجموعه میلگرد قرار می‌گیرد، کلاف است. این محصول به دلیل شکل ظاهری و کلاف‌مانندی که دارد، به میلگرد کلاف معروف است. به طور کلی میلگرد کلاف، به کلاف‌هایی در هم پیچیده گفته می‌شود. این کلاف‌ها در صنایع محتلف به ویژه سازه‌های صنعتی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع کلاف به دو دسته کلاف ساده و کلاف آجدار تقسیم می‌شود. به طور کلی میلگردها در دو نوع شاخه و کلاف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. میلگردهای شاخه، همان میلگرد ساده و آجدار هستند که به صورت شاخه تولید شده و به وفور در ساختمان‎سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این میان میلگرد کلاف، از سایز کمتری برخوردار بوده و دورهم پیچیده شده است. قطر کمتر این محصول سبب خاصیت انعطاف‌پذیری مطلوب در آن می‌شود. به طور کلی میلگرد کلاف از مزایای زیادی برخوردار است. در این بخش قصد داریم در مورد انواع کلاف ساده و آجدار و کاربرد آن‌ها صحبت کنیم. با ما در آهن 118 همراه باشید تا با کاربرد آن‌ها آشنا شده و در زمان خرید انتخاب مناسبی داشته باشید.

انواع میلگرد کلاف چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد کلاف، نوعی محصول فولادی به صورت آلیاژی یا غیرآلیاژی است که از طریق انجام عملیات نورد بر روی شمش، اسلب یا بلوم تولید می‌شود. در زمان ساخت این محصول با استفاده از کشش سرد، می‌توان به سطح مقطع مناسبی از این محصول رسید. درهم پیچیده شدن میلگرد کلاف سبب می‌شود تا حمل و نقل آن راحت‌‌تر از میلگردهای شاخه صورت گیرد.

به منظور تولید میلگرد کلاف، شمش‌های فولادی که مواد اولیه تولید این محصول هستند در کارخانه آماده می‌شوند. عناصر شمش‌های مورد استفاده معمولا از کربن، سیلیسی.ک، منگنز، فسفر و گوگرد است. در ابتدا شمش‌های فولادی در درجه حرارت 1100 گرم می‌شوند و پس از آن توسط رول‌های مخصوص در بخش رافینگ، قرار می‌گیرند.

پس از انجام مرحله رافینگ، نوبت به مرحله نورد گرم می‌رسد. به منظور کاهش قطر این شمش ها، چندین ردیف غلتک تعبیه شده است که از آن جا عبور می‌کنند. در طی سه مرحله شمش تغییر شکل داده و قطر آن کاهش پیدا می‌کند. در نهایت میلگرد تولید شده به دور حلقه‌ای پیچیده تا شکل کلاف به خود بگیرد. در آخر نیز وارد مرحله خنک‌کننده شده و به بازار عرضه می‌گردد.

انواع کلاف ساده و کاربرد آن

انواع کلاف ساده و کاربرد آن

همان طور که گفته شد میلگرد کلاف در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. ویژگی کلاف ساده، شبیه به میلگرد ساده است. این کلاف سطحی صاف و یکدست و بدون آج داشته و به صورت درهم پیچیده تولید می‌گردد. کلاف ساده شامل  سایز 5.5 تا 8 میلی‌متر است. دارای انواع مختلفی بوده که شامل کلاف ساده کم کربن، کربن متوسط و پر کربن است. این کلاف‌ها از نظر مقدار کربن با یکدیگر متفاوت هستند. کم و زیاد شدن مقدار کربن در کلاف، سبب افزایش یا کاهش برخی ویژگی‌ها در آن می‌شود. به طور مثال در انعطاف‌پذیری آن‌ها تا مقدار زیادی تاثیر می‌گذارد. کاربرد کلاف ساده در سه نوع نام‌برده متفاوت است.

از کلاف کم کربن به دلیل کشش‌پذری بالا و چکش‌خواری در عملیاتی که نیازمند این دو ویژگی است استفاده می‌شود. کلاف کربن متوسط به منظور ساخت فنر، سیم بکسل، کابل‌های برق، صنایع تایرسازی و… استفاده می‌گردد. به طور کلی جهت ساخت توری، ساخت پیچ و مهره، ساخت فنر، سیم خاردار، الکترودسازی و جوشکاری و مواردی از این قبیل از کلاف ساده استفاده می‌گردد.

انواع کلاف آجدار و کاربرد آن

انواع کلاف آجدار و کاربرد آن

کلاف آجدار، همان میلگردهای آجدار در سایزهای کوچک هستند. بر سطح کلاف آجدار، برآمدگی‌های سطحی به نام آج وجود دارد. این کلاف به صورت درهم پیچیده بوده و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلاف آجدار طبق استاندارهای A2 و A3 تولید می‌شود. قیمت آن نیز مانند قیمت میلگرد آجدار بوده و تفاوت چندانی ندارد. کاربرد کلاف آجدار شامل ساخت پیچ و مهره، استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، تولید خرپا و تیرچه، توری‌های مختلف و…. است.

به منظور خرید انواع میلگرد و کلاف با قیمت و کیفیت مناسب، با آهن 118 در ارتباط باشید. جهت تماس با ما با شماره 02154473 در ارتباط بوده و یا به سایت https://ahan118.com/ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =