بهبود فردی و انگیزشیکسب و کار

میلیاردرهای بزرگ و موفق چه نصیحت هایی برای جوانان دارند ؟

توصیه های ارزشمند میلیاردرها برای جوانان

موفقیت زمانی است که با نگاه به گذشته خود ، با یقین بدانی که چه کاری را متفاوت از دیگران انجام می‌دادی . البته هیچ‌کسی نمی‌تواند به گذشته برگردد. تمام این مشکلات و اشتباهات، درس‌های ارزشمندی به ما می دهد و ما را به آنچه اکنون هستیم تبدیل می‌کند. امروز در ماگرتا به نقل قول نصیحت های ارزشمند افراد میلیاردر و موفق می پردازیم.

همچنین این مطالب را بخوانید:

با انجام این نکات عملی ، رشد فردی خود را ارتقا دهید – از همین الان شروع کنید!

جملات انگیزشی که شما را به سمت موفقیت وا می‌دارد – پیش بسوی موفقیت

پیشنهاد تیم تحریریه

اپرا وینفری

آرام باشید ، همه چیز روبه‌راه می‌شود

اپرا وینفری
اپرا وینفری

اپرا وینفری در مصاحبه با ادوارد انینفول، سردبیر بریتانیایی ووگ، درباره‌ی نصیحتی که به جوانی خودش می‌کند، توضیح می‌دهد. اپرا لبخندی می‌زند و دستش را روی سینه‌ی خود می‌گذارد و می‌گوید: آه دختر کوچک، دنیا چه چیزی برای تو خواهد داشت؟ قبل از هر چیزی آرام باش و بدان همه‌چیز درست می‌شود. از هیچ‌چیز نترس. بدون توجه به‌اینکه چه اتفاقی می‌افتد، همه کارها رو‌به‌راه می‌شود.

اپرا وینفری، زن میلیاردر و صاحب‌نام در رسانه، توصیه‌هایی برای جوانان امروز دارد، خصوصا افرادی‌که فکر می‌کنند موفقیت خود‌به‌خود حاصل می‌شود. به عقیده‌ی او، جوانان باید به این درک برسند که موفقیت یک فرآیند است و برای ساختن حرفه‌ی خود باید کارهای دشوار زیادی انجام دهند.

[su_quote cite=”اپرا وینفری”]جوانان تصور می‌کنند که قرار است از کالج خارج شوند و بلافاصله برند خودشان را داشته باشند. مگر می‌توان بدون تلاش زیاد یک برند تجاری ساخت؟ هر روز باید انتخاب‌هایی را انجام دهیم با این احساس که حرکت درستی بوده و پس از آن، نوبت حرکت بعدی است.[/su_quote]

اپرا با نگاهی به مسیری که برای دستیابی به موفقیت طی کرده، نامه‌ای به ۲۰ سالگی خودش نوشته و لحظه‌ای که اولین شغل خود را در یک شبکه‌ی تلویزیونی به‌دست آورده، به یاد می‌آورد؛ وقتی که همزمان، زندگی مشترک، تحصیل و کار تمام‌وقت را به بهترین شکل ممکن اداره می‌کرده است.

او به یاد می‌آورد که چطور امیدوار بود همسرش به او افتخار کند و این درس دشوار زندگی را یاد بگیرد که باید بتواند خودش را از زاویه‌ی چشمان خودش ببیند نه نگاه دیگران؛ اما در نهایت، همه‌ی این‌ها بخشی از سفر او بود.

اپرا میلیاردر بزرگ می‌نویسد: «این بزرگترین هدیه‌ی من برای تو خواهد بود: دانستن اینکه نیرویی بزرگتر از خودت وجود دارد که باید به آن اعتماد کنی تا تو را هدایت کند.»

مارک کوبان

خودت را مجبور نکن یک شغل عالی داشته باشی

مارک کوبان
مارک کوبان

زمانی از مارک کوبان، میلیاردر خودساخته، پرسیده شد که چه توصیه‌ای به ۲۰ سالگی خودش دارد. او آرزو داشت اگر می‌توانست به عقب برگردد، چند توصیه را به جوانی خودش بگوید. «استرس نداشته باش، چیزی را تغییر نده، از لحظه لذت ببر، استرس نداشته باش». کوبان در مصاحبه‌ای با بیزینس اینسایدر می‌گوید: «شما لازم نیست بدانید وقتی بزرگ شدید قرار است چه کاره شوید، مجبور نیستید پاسخی داشته باشید، لازم نیست که رشته‌ی کاری عالی داشته باشید، شما مجبور نیستید یک شغل عالی را انتخاب کنید».

با این حال، یک چیز هست که کوبان به ۲۰ سالگی‌اش توصیه نمی‌کند: دنبال شور و اشتیاق خود نروید. او درباره‌ی این طرز تفکر، در وبلاگ خود می‌نویسد:

[su_quote cite=”مارک کوبان”]دنبال عشق و علاقه‌ی خود بروید، این بدترین توصیه‌ای است که می‌توانید به کسی بکنید یا بشنوید. اما دلیل آن چیست؟ هر کسی نسبت به چیزی عشق و علاقه دارد (معمولا بیش‌از یک‌چیز)، ما با آن علاقه به دنیا می‌آییم، همیشه کارهایی است که عاشق انجام دادنشان هستیم. برای داشتن آن رویاپردازی می کنیم. کاری‌که واقعا می‌خواهیم با زندگی خودمان انجام دهیم. این احساسات هیچ ارزشی ندارد.[/su_quote]

به عقیده‌ی میلیاردر بزرگ، این توصیه‌ی بدی برای جوانان است. زیرا ممکن است در چیزی که به آن علاقه دارید به هیچ پیشرفتی نرسید. کوبان می‌گوید: اگر می خواهید بدانید چه سرنوشتی در انتظارتان است، باید ببینید چگونه زمان خود را صرف می‌کنید. زمان باارزش‌ترین دارایی است که مالک آن نیستید. شاید این مساله را به خوبی درک نکنید، اما نحوه استفاده از زمان، نشانه‌ی آن است که آینده‌تان به کدام سمت می‌رود و در نهایت به کجا می‌رسید.

بیل گیتس

تحسین و قدردانی از توانایی‌ها و استعدادهای متفاوت افراد

بیل گیتس
بیل گیتس

باور عمومی براین است اگر کسی IQ بالایی داشته باشد و فرد باهوشی به حساب بیاید، از عهده‌ی انجام هر کاری برمی‌آید. این باور اشتباه است که «باهوش» بودن را برابر موفقیت بدانیم.

بیل گیتس ، کارآفرین و مرد میلیاردر دنیا، می‌گوید: اگر یک درس باشد که بخواهم به جوانی خودم بگویم، پذیرش و دیدن استعدادهای متفاوت افراد است.

[su_quote cite=”بیل گیتس”]وقتی به زمان ترک کالج فکر می‌کنم، آرزو می‌کنم ای کاش می‌دانستم هوش، اشکال بسیار متفاوتی دارد و تک‌بعدی نیست و IQ از آن درجه اهمیتی که من فکر می‌کردم، برخوردار نیست.

من یک افسوس بزرگ دیگر هم دارم: زمانی‎ که درس را ترک کردم، در مورد بدترین نابرابری‌های موجود در جهان چیزی نمی‌دانستم، نابرابری‌هایی که چند دهه طول کشید تا درک کنم.[/su_quote]

بیل گیتس در جلسه ی پرسش و پاسخی که در دانشگاه هانتر برپا شد، بیشتر درباره‌ی افسوس‌های خود توضیح داد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل و موسس فیس‌بوک سوال کرد «اگر می‌توانستید به زمان عقب برگردید و نصیحتی به جوانی خود کنید، چه می‌گفتید؟» بیل گیتس در پاسخ گفت: اکنون متوجه شده است که هیچ راه واحدی برای هوشمند بودن وجود ندارد.

گیتس در ادامه توضیح می دهد: من درمورد مهارت‌های مختلف، بسیار ساده‌اندیش بودم و فکر می‌کردم اگر فردی IQ بالایی داشته باشد، می‌تواند هر کاری انجام دهد و در هر مسیری به موفقیت برسد. اما اکنون دریافته‌ام که باید مهارت‌های مختلف را در کنار هم قرار دهید. ایده‌ای که همیشه مرا شگفت‌زده می‌کند.

موسس کمپانی بزرگ مایکروسافت می‌گوید: این تعریف اشتباهی از باهوش بودن بود که فرد باهوش می‌تواند هر مشکلی را حل کند. من اکنون آرزو می‌کنم که ای‌کاش در مورد آن بیشتر فکر می‌کردم.

[su_note note_color=”#8C8A8E” radius=”7″]همچنین بخوانید: زندگی نامه بیل گیتس – موسس شرکت مایکروسافت [/su_note]

جک دورسی

تعادلی سالم میان کار و زندگی پیدا کنید

جک دورسی
جک دورسی

اگر جک دورسی میلیاردر ، مدیرعامل توییتر و اسکوئر، می‌توانست نصیحتی به جوانی خودش بکند، آن نصیحت، ایجاد تعادل میان کار و زندگی بود. او به وای کامبینیتور می‌گوید:

[su_quote cite=”جک دورسی”]وقتی خیلی جوان بودم، از اهمیت ورزش و سلامتی و تاثیر آن روی کیفیت ذهن هیچ اطلاعی نداشتم. من فکر می‌کنم برای دست‌یابی به تعادل امروزم، رفتن به سوی تمام افراط‌ها برایم لازم بود. اما اکنون آرزو می‌کنم ای‌کاش در گذشته بیشتر به دنبال زندگی سالم بودم و میان کار و زندگی شخصی‌ام تعادل ایجاد می‌کردم.[/su_quote]

جک دورسی در مصاحبه زنده در پروداکت هانت می‌گوید به دنبال یک برنامه‌ی روتین منظم است تا تعادل را در زندگی‌اش حفظ کند. او در این گفت‌و‌گو توضیح داد که هر روز یک کار ثابت انجام می‌دهد.

[su_quote cite=”جک دورسی”]انجام این کار، در من یک حالت پایدار ایجاد می‌کند که باعث واکنش موثر به مساله‌ای از کنترل خارج شده خواهد بود.[/su_quote]

روتین منظم دورسی شامل بیدار شدن در ساعت ۵ صبح، انجام حدود نیم ساعت مدیتیشن و انجام سه دور ۷ دقیقه‌ای ورزش است (همه قبل از شروع روز کاری). دورسی می‌گوید: «سبک زندگی سالم‌تر در نهایت باعث خلاقیت بیشتر و منسجم‌تر فکر کردن من می‌شود.»

شریل سندبرگ

هیچ مسیر مستقیمی برای رسیدن به هدف وجود ندارد

 شریل سندبرگ
شریل سندبرگ

اگر شریل سندبرگ می‌توانست به عقب برگردد، زمانی‌که داشت تازه کارش را شروع می‌کرد، چه پند حکیمانه‌ای را به جوانی خودش می‌داد؟ مدیر ارشد عملیات (COO) فیسبوک و بنیانگذار LeanIn.Org این سوال را در Quora پاسخ داد. او مشاوره‌ی زندگی جالبی را برای هر کسی که تازه حرفه‌ی خود را آغاز می‌کند، ارائه می‌دهد.

[su_quote cite=”شریل سندبرگ”]کاری که عاشق آن هستید را پیدا کنید. وقتی به کاری که انجام می‌دهید باور داشته باشید، می‌توانید شور و اشتیاق‌تان را با تلاش خود درآمیزید و در نهایت همان کاری که عاشق انجام آن هستید را پیدا کنید. وقتی آن کار را انجام دهید، حتما در آن موفق خواهید شد.

باید به این باور برسید که می‌توانید هر کاری را انجام دهید. این باور بسیار مهمی برای همه، خصوصا برای زنان است. نباید اجازه دهید کسی به شما بگوید نمی‌توانید هم حرفه‌ی موفق و هم زندگی شخصی رضایت‌بخش داشته باشید. وقتی کسی به شما می‌گوید نمی‌توانید کاری را انجام دهید، بدانید که حتما می‌توانید و به سرعت شروع به یافتن راه و روش آن کنید. همیشه از خودتان بپرسید اگر نمی‌ترسیدم، اکنون چه کار می‌کردم؟

هیچ راه مستقیمی به جایی که می‌روید وجود ندارد. اگر سعی کنید این خط مستقیم را ترسیم کنید، نه تنها به بیراهه می‌روید، بلکه فرصت‌های زیادی را نیز از دست خواهید داد.[/su_quote]

میلیاردر بزرگ سندبرگ توصیه می‌کند دو هدف همزمان را اتخاذ کنید. یک هدف بلندمدت داشته باشید که رویای شماست؛ لازم نیست واقع‌بینانه یا حتی مشخص باشد. حتی یک هدف مبهم مانند «سفر به دور دنیا» می‌تواند جهت‌گیری را مشخص کند. و یک برنامه‌ی ۱۸ ماهه داشته باشید که اهداف شخصی مشخصی هستند که می خواهید به آن‌ها برسید. از خود بپرسید که چگونه می‌توانید پیشرفت کنید و از انجام چه کاری هراس دارید؛ معمولاً این همان کاری است که باید برای آن تلاش کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + بیست =