کسب و کارمهارت
موضوعات داغ

۱۳ مهارت ضروری مورد نیاز برای آينده + شغل های محبوب ۲۰۳۰

مهارت هایی که در آینده به آنها نیاز پیدا خواهید کرد به همراه ۱۰ شغل پردرآمد سال 2030

مهارت های مورد نیاز برای آينده + شغل های محبوب : از آنجا که ما هم اکنون درگیر تاثیر تحول آمیز انقلاب صنعتی چهارم هستیم، باید خودمان را برای دوره‌ای تازه از تاریخ آماده کنیم. آماده شدن یعنی یادگیری مهارت هایی که قرار است چالش های مهم آینده مان را حل کنند.  نشریه فوربس در پژوهشی به این نتیجه رسیده است که این ۱۱ مهارت، احتمالاً در بازه زمانی ۵ سال آینده به مهم ترین مهارت هایی که هرکسی باید بلد باشد، تبدیل خواهند شد.

با وجود اینکه کسی نمی تواند پیش بینی دقیقی در مورد شغل های محبوب در آینده داشته باشد یا بتواند با قطعیت مهارت هایی را که برای این شغل ها لازم خواهد بود بیان کند ، اما با بررسی و تجزیه تحلیل مشکلاتی که هم اکنون با آنها مواجه هستیم ، می‌توان حدس زد که کدام مهارت ها جزو نیازهای اصلی خواهند بود. با مهارت ماگرتا همراه باشید.

مهارت های مورد نیاز آینده
مهارت های مورد نیاز آینده

انقلاب صنعتی چهارم چیست ؟

اگر نمی‌دانید انقلاب صنعتی چهارم، چیست، ابتدا کمی در مورد آن می‌گوییم، سپس در بخش بعدی مقاله از این می‌گوییم که چگونه در طی 5 سال آینده، یک سوم مهارت‌های کنونی بلااستفاده و منقضی می‌شود؛ و در آخر از 10 مهارتی صحبت می‌کنیم که طی سال‌های آینده به مهم‌ترین مهارت‌ها تبدیل خواهند شد.

انقلاب صنعتی چهارم به چهارمین دوره اصلی از ابتدای انقلاب صنعتی تاکنون اطلاق می‌شود.

در دوره انقلاب صنعتی چهارم که هم اکنون در آن به سر می‌بریم، فناوری‌هایی به وجود آمده که فاصله میان چشم‌اندازهای فیزیکی، کامپیوتری و زیستی را کمرنگ یا حذف می‌کنند و دائماً تغییراتی گسترده در سبک زندگی ایجاد می‌کنند.

در این دوره با ظهور فناوری‌های نوین در چند حوزه رباتیک، هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی، نانوتکنولوژی، پردازش کوانتومی، زیست فناوری، اینترنت اشیا و خودروهای خودران مواجه هستیم یا در آینده خواهیم شد.

این انقلاب، کل نظام تولید، مدیریت و حکمرانی را در هر صنعت و هر کشوری متحول می‌کند.

انقلاب صنعتی چهارم چیست؟
انقلاب صنعتی چهارم چیست ؟

اگر بخواهم خیلی کوتاه به انقلاب صنعتی اول ، دوم و سوم هم اشاره کنیم ، باید بگوییم:

در انقلاب صنعتی اول

که نزدیک به 300 سال پیش تا 150 سال پیش رخ داد، جوامع عمدتاً کشاورزی و روستایی تبدیل به جوامع صنعتی و شهری شدند و صنعت نساجی و آهن به همراه ماشین بخار نقش محوری در این انقلاب صنعتی ایفا کرد.

در انقلاب صنعتی دوم

که از حدود 150 سال پیش تا حوالی جنگ اول جهانی رخ داد، صنعت نفت، صنعت فولاد و صنعت برق پدیدار شد و با استفاده از نیروی برق، فرایند تولید انبوه شکل گرفت. مهم‌ترین اختراعات این دوره عبارت بودند از تلفن، چراغ برق، ضبط صوت و موتور احتراق درون‌سوز.

در انقلاب صنعتی سوم

یا انقلاب دیجیتال هم که شامل 100 سال پیش تا همین 20 و اندی سال قبل می‌شود، فناوری‌های الکتریکی و مکانیکی آنالوگ به فناوری‌های دیجیتال می‌شود. نقش محوری این انقلاب را جزء کوچک اما تأثیرگذاری به نام «ترانزیستور» ایفا کرد. پیشرفت‌های انقلاب دیجیتال عبارت‌اند از رایانه شخصی، اینترنت و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات.

۱۳ مهارت ضروری که برای آینده نیاز داریم چیست ؟

اما بعد از این مرور تاریخی کوتاه برویم سراغ مهارت‌هایی که از الآن تا اطلاع ثانوی (احتمالاً انقلاب صنعتی پنجم!) به آن نیاز خواهیم داشت. شاید فکر کنید منظورمان از مهارت، چیزهایی مثل نرم افزارهای مختلف یا پیچیده است؛ اما این مهارت‌ها، ساده‌تر به نظر می‌رسند. هرچند، هرگز نباید به اهمیت آن‌ها شک کرد:

۱. هوش هیجانی یا عاطفی (EQ)

توانایی فرد برای آگاه بودن، کنترل و بیان احساسات خود و نیز آگاه بودن از احساسات دیگران، هوش عاطفی آن‌ها را توصیف می‌کند. اگر در کار با دیگران، همدلی، صداقت و مسئولیت‌پذیری دارید، احتمالاً دارای هوش عاطفی زیادی هستید.

یک ماشین (حداقل در کوتاه مدت) نمی‌تواند به راحتی توانایی یک انسان برای اتصال با یک انسان دیگر را جایگزین کند، بنابراین آن‌هایی که EQ بالایی دارند، حتی در آینده نیز بیکار نخواهند ماند.

۲. مهارت خلاقیت !

کارگران انسانی در آینده باید خلاق باشند تا به طور کامل بتوانند منافع و فواید همه محصولات و اختراعات جدید را درک کنند، روش‌های کار آن را بیاموزند و به صورت خلاقانه به کار بگیرند.

روبات‌ها در حال حاضر نمی‌توانند با انسان در زمینه خلاقیت رقابت کنند. محیط کار آینده نیاز به روش‌های جدید تفکر دارد و خلاقیت انسان کلید آن است.

خلاقیت و موفقیت
خلاقیت و موفقیت

۳. یادگیری فعال با طرز فکر رشد

سبک یادگیری در حال تحول است. هر کسی در آینده، نیاز به یادگیری فعالانه و طرز فکر رشد خواهد داشت.

فردی با طرز فکر رشد درک می‌کند که توانایی‌هایش از جمله هوش، نه صرفاً ذاتی، بلکه اکتسابی است و می‌توان آن‌ها را توسعه و گسترش داد.

افراد موفق در آینده کسانی هستند که بدانند تلاششان برای ایجاد مهارت‌ها منجر به موفقیت بیشتر خواهد شد؛ بنابراین آن‌ها با هر چالشی که روبرو شوند و هر اشتباهی که کنند، از آن یاد می‌گیرند و فعالانه به دنبال دانش جدید می‌گردند.

۴. تفکر تحلیلی ( انتقادی )

فردی که مهارت تفکر انتقادی دارد می‌تواند راه‌حل‌ها و ایده‌های خلاقانه را بیان کند، مشکلات پیچیده را با استفاده از استدلال و منطق حل کند و استدلالات را ارزیابی کند.

اولین قدم در تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل جریان اطلاعات از منابع مختلف است. بعد از مشاهده، فردی که یک متفکر تحلیلی قوی است به جای احساسات به استدلال منطقی تکیه خواهد کرد، مزایا و معایب یک وضعیت را جمع‌آوری کرده و پذیرای بهترین راه‌حل ممکن خواهد بود. افراد با تفکر تحلیلی قوی برای هدایت تقسیم کار انسان / ماشین در آینده مورد نیاز خواهند بود.

۵. مهارت های ارتباطی بین فردی

توانایی تبادل «اطلاعات و معنا» بین مردم یک مهارت حیاتی در طول چهارمین انقلاب صنعتی خواهد بود. این به این معنی است که افراد باید توانایی خود را برای ارتباط مؤثر با دیگر انسان‌ها، طوری که قادر به بیان چیزهای درست، با استفاده از لحن مناسب صدا و زبان بدن باشند، افزایش دهند.

مهارت های بین فردی
مهارت های بین فردی

۶. قضاوت و تصمیم گیری

تصمیم گیری انسان در محیط کار آینده پیچیده‌تر خواهد شد. در حالی که ماشین‌ها و داده‌ها می‌توانند اطلاعات را جمع آوری و پردازش کنند و دیدگاه‌هایی را به انسان گزارش دهند، در نهایت، یک انسان باید تصمیم‌گیری کند.

با وجود اینکه در آینده ربات‌ها نقش بسیار مهمی در انجام کارهای روزمره انجام می‌دهند، اما هرگز توان تصمیم گیری صحیح را به نسبت انسان نخواهند داشت.

مفهوم گسترده‌تری را که «مهارت تصمیم گیری» ممکن است در زمینه‌های دیگر کسب‌وکار، پرسنل و تأثیر بر احساسات انسانی دارد، به انسان تعلق خواهد داشت.

با اینکه تکنولوژی کاره‌ای روزمره و کاره‌ای روزمره را انجام می‌دهد، انسان‌ها را ترک می‌کند تا تصمیم‌گیری سطح بالاتر بیشتری انجام دهند.

۷. تنوع فرهنگی و درک و تشخیص آن

از آنجا که جهان و مکان‌های کار متنوع‌تر و گشوده‌تر می‌شوند، بسیار مهم است که افراد با وجود اختلاف در نژاد، فرهنگ، زبان، سن، جنسیت، گرایش جنسی، عقاید سیاسی یا مذهبی و غیره مهارت درک، احترام و همکاری با دیگران را داشته باشند.

توانایی درک و سازگاری با دیگران که ممکن است روش‌های متفاوتی برای درک جهان داشته باشند، نه تنها باعث تعامل مردم در شرکت می‌شود بلکه احتمالاً محصولات و خدمات یک شرکت را فراگیرتر و موفق‌تر می‌کند.

بنابراین درک تنوع فرهنگی و نحوه تعامل انسان‌ها با هم می‌تواند به بهتر شدن جهان و احتمال موفقیت افراد کمک ویژه‌ای کند.

رهبر کسب و کار
رهبر کسب و کار

۸. توانایی های رهبری

در رهبری صفاتی از جمله «الهام بخشیدن به دیگران» و یا «کمک به دیگران برای تبدیل شدن به بهترین نسخه‌های خود» وجود دارد که برای کسب و کارهای آینده و توسعه فردی در آینده ضروری و حیاتی است.

در حالی که نقش رهبری هم اکنون ممکن است چندان به چشم نیاید، در آینده، بدون شک نقشی بسیار مهم‌تر را رفع مشکلات و ایجاد راه حل‌های پایدار بر عهده خواهد گرفت.

۹. پذیرش تغییرات

به خاطر سرعت تغییراتی که در آینده اتفاق می‌افتد (کما اینکه الان هم شاهد تغییرات گسترده‌ای هر سال هستیم)، افراد باید چابک و قادر به پذیرش و اعمال تغییرات باشند. نه تنها مغز ما باید انعطاف‌پذیر باشد، بلکه باید با تطبیق آن با تغییر محل کار، انتظارات و مجموعه مهارت‌ها، سازگار باشیم.

یک مهارت ضروری در طول چهارمین انقلاب صنعتی، توانایی این است که «تغییرات» را موانعی بر سر راه نبینیم، بلکه فرصتی برای رشد و نوآوری ببینیم.

۱۰. مهارت های تکنولوژیکی

 انقلاب صنعتی چهار و آینده دنیا، توسط نوآوری‌های تکنولوژیکی مانند هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ (بیگ دیتا)، واقعیت مجازی، بلاک چین و غیره تغذیه می‌شود.

این به این معنی است که همه به سطح خاصی از راحتی در اطراف فن‌آوری نیاز دارند. در ابتدایی‌ترین سطح، کارکنان در بیشتر نقش‌ها برای دسترسی به داده‌ها و تعیین اینکه چگونه بر روی آن عمل کنند، به مهارت‌های فنی خاصی نیاز خواهند داشت.

در یک سطح اساسی‌تر، همه باید بتوانند تأثیر بالقوه فن‌آوری‌های جدید در صنعت، تجارت و کار خود را درک کنند.

مهارت های تکنولوژیکی
مهارت های تکنولوژیکی

۱۱. توانایی حل مسائل پیچیده

با توجه به این‌که ما نمی‌دانیم در آینده چه نوع مشکلاتی برای ما به وجود خواهد آمد، ما به انعطاف‌پذیری ذهنی بالاتر از چهارچوب‌های ذهنی گذشته نیاز داریم تا در حل مسائل پیچیدهٔ پیش رو، آمادگی کافی را داشته باشیم. با توجه به اینکه ذهن انسان قابل توسعه است می‌توان این مهارت را به راحتی آموزش دید و در حل مسائل پیچیده نیز از آن استفاده کرد.

۱۲. STEM و SMAC

این کلمه STEM مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است و به هر موضوعی که زیرمجموعه‌ای از این چهار رشته باشد، اشاره دارد. اگرچه این شغل‌ها در حال حاضر بازار داغی دارند اما انتظار نداشته باشید در آینده نابود شوند، بلکه با پیشرفت تکنولوژی شما به مهارت‌های پیشرفته‌تری از این علوم و در کنار آن علم برنامه‌نویسی احتیاج پیدا خواهید کرد.


شاید کلمهٔ STEM را زیاد دیده‌اید و در مورد آن مطالبی را مطالعه کرده باشید، اما در مورد کلمهٔ SMAC کمتر شنیده‌اید. SMAC  از ادغام چهار پایه از فناوری شبکه‌های اجتماعی، موبایل، آنالیز و فضای ابری ساخته شده و به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا عملیات خود گسترش داده و دسترسی به مشتریان خود را با هزینه‌های کمتری به حداکثر برسانند.

همپوشانی این چهار فناوری موجب گسترش ایده‌های جدید برای نوآوری‌های تجاری در زمینه گردش کار، روش‌ها، خدمات و محصولات می‌شود. به طور خلاصه، تکنولوژی SMAC یک ابزار جامع و یکپارچه است که راه‌حل جامع برای کسب‌وکارها را فراهم می‌کند.  یادگیری این مهارت می‌تواند شما را در شغل آیندهٔ خود موفق سازد.

۱۳. دانش بین رشته ای

حرفهٔ آینده شما به بهره‌گیری از اطلاعات زمینه‌های مختلف علوم و با ارائه راه‌حل‌های خلاقانه برای حل مشکلات آینده نیاز دارد. یادگیری این مهارت با مطالعه و تحقیق پیرامون هر چه به آن علاقه و نیاز دارید قابل کسب است.

شغل های مورد نیاز در آینده
شغل های مورد نیاز در آینده

مشاغل محبوب تا سال ۲۰۳۰

اکنون که دانستید در آینده به چه مهارت‌هایی نیاز پیدا خواهید کرد، حال با هم نگاهی به شغل‌های آینده می‌اندازیم. اگرچه این مشاغل هنوز به وجود نیامده‌اند و شاید هرگز به وجود نیایند، اما با توجه به نیازهای بشر و مشکلات پیش رو پیش‌بینی می‌شود این شغل‌ها به زودی ایجاد شوند، پس ما در این مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. کارشناس انرژی های جایگزین

سوخت‌های فسیلی موجود در کرهٔ زمین رو به اتمام است و انسان‌ها برای ادامهٔ حیات خود نیاز به انرژی‌های جایگزین دارند. به احتمال زیاد شما در مورد انرژی‌های خورشیدی، بادی و برق‌آبی شنیده‌اید. اما در مورد این نکته که کدام انرژی برای شهر و محل زندگی شما مناسب است چیزی نمی‌دانید.

در این حالت ما به یک مشاور انرژی جایگزین نیاز پیدا خواهیم کرد. شما یک کارشناس انرژی در تمام زمینه‌ها خواهید بود و در سراسر جهان به ارزیابی بهترین منابع انرژی پایدار برای هر مکان خواهید پرداخت. مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته مهارت‌های  STEM ، انعطاف‌پذیری ذهنی و مهارت‌های فردی است.

۲. مهندسی زباله

شاید با شنیدن این عنوان تعجب کنید اما باید بدانید انسان‌ها سالانه 2.6 میلیارد پوند زباله تولید می‌کنند و ما راه حلی جز دفن آن‌ها نداریم.  با شنیدن این آمار باید به دنبال راه حلی برای حل این مشکل که موجب آلودگی محیط زیست و تولید گازهای مضر می‌شود پیدا کنیم و این راه حل چیزی نیست جز مهندسی زباله.

یک مهندس زباله باید بتواند با علم و خلاقیت خویش راه‌حل‌های زیادی برای این مشکل ارائه دهد. برای مثال او می‌تواند آن را به گازهای پاکیزه تبدیل کند یا با تجزیهٔ آن، مصالح ساختمانی خوبی تولید کند. مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته مهارت‌های STEM ، تفکر انتقادی و کشش ذهنی می‌باشد.

۳. مربی پزشکی

همان‌طور که ماشین‌ها و ربات‌ها به تشخیص بیماری افراد و حتی انجام عمل جراحی در زمینهٔ پزشکی مشغول‌اند، نقش جدیدی در زمینه پزشکی ظاهر می‌شود به نام مربیان پزشکی که فعالیت آن‌ها بعد از عمل جراحی شروع می‌شود.

مربیان پزشکی با بررسی و کنترل بیماران، مطمئن می‌شوند که آن‌ها از توصیه‌های دکتر خود پیروی می‌کنند و به آن‌ها در از بین بردن عوامل منفی که موجب به خطر افتادن سلامتی آن‌ها می‌شود کمک می‌کنند. این افراد به عنوان متخصص تغذیه، درمانگر، مشاور و دوست به بیماران کمک می‌کنند. مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته مهارت‌های تفکر انتقادی، مردم‌شناسی، مهارت‌های بین‌رشته‌ای است.

شغل
شغل

۴. پیش بینی زلزله

با زلزله‌های بزرگی که روزانه در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد، کسی باید راهی برای نقشه‌برداری دقیق از هسته زمین ارائه دهد و بتواند زمان، مکان و شدت زلزله‌ها را با هشدارهای دقیق پیش‌بینی کند. مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته مهارت‌های STEM ، تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسائل پیچیده می‌باشد.

۵. جراح حافظه

اگر راهی برای جراحی خاطرات بد، بیمارهای روانی و حذف رفتارهای مخرب وجود داشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی مطمئن باشید به زودی این عمل جراحی نیز امکان‌پذیر خواهد شد. یک جراح حافظه می‌تواند با حذف رفتارهای منفی و برداشتن خاطرات بد و بیماری‌های روانی راه را برای یک زندگی سالم بدون اضطراب و استرس و افزایش سلامتی روحی باز کند. مهارت‌های مورد نیاز این رشته شامل: تفکر انتقادی، کشش ذهنی، حل مسائل پیچیده و خلاقیت است.

۶.سازنده عضو و ارگان های بدن انسان

هر 12 دقیقه نام جدیدی به لیست عضو و ارگان‌های ساخته شده توسط بشر برای افرادی که نقص یا قطع عضو شده‌اند اضافه می‌شود. افراد متخصص در این زمینه توسط سلول‌های بنیادی توانایی ساخت عضوهای بدن یک انسان را دارند.

پس باید بدانید ایجاد این شغل از آنچه فکر می‌کنید زودتر اتفاق خواهد افتاد. مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته شامل: تفکر انتقادی، کشش ذهنی، حل مسائل پیچیده و خلاقیت می‌باشد. STEM

۷. بازسازی امنیتی

زمانی که شیشهٔ پنجره خانهٔ ما می‌شکند برای تعمیر و بازسازی آن به افراد متخصص در این زمینه زنگ می‌زنیم. اما زمانی که یخچال هوشمند شما هک شود یا چراغ‌های هوشمند شما از کار بیفتند شخصی را پیدا می‌کنید که بتواند در این زمینه متخصص باشد و برای تعمیر و نگهداری آن به شما کمک کند؟

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و افزایش دستگاه‌های هوشمند در زندگی افراد این نیاز به‌وضوح قابل مشاهده خواهد بود. دستگاه‌های هوشمند ممکن است مورد هک واقع شوند و این می‌تواند یک آسیب جدی تلقی شده و نیاز به متخصص امنیتی را در آینده بیشتر کند. وظایف یک متخصص امنیتی جلوگیری از هک شدن دستگاه‌ها و کمتر شدن آسیب‌های ناشی از آن می‌باشد. مهارت‌های مورد نیاز برای این شغل شامل: STEM، تفکر انتقادی، مهارت‌های فردی، انعطاف‌پذیری ذهنی، مهارت‌های SMAC و مهارت‌های حل مسائل پیچیده می‌باشد.

امنیتی و شغل آینده

۸. متخصص بهره وری شخصی

به منظور رقابت با نیروی کار خودکار در آینده، افراد باید تا حد امکان کارایی بهتر و بیشتری از خود نشان دهند. اما آیا با حواس‌پرتی‌های موجود در این عصر این امر امکان‌پذیر خواهد بود؟ حواس‌پرتی‌های موجود در زندگی شما باعث می‌شود تا بسیاری از پتانسیل‌ها و استعدادهای شما به مرحلهٔ ظهور و شکوفایی نرسند.

شبکه‌های مجازی مختلف مانند فیس‌بوک و اینستاگرام، شبکه‌های خبری و پیام‌رسان‌های اجتماعی همگی جزو این موارد هستند که با پیشرفت و تکامل فناوری تعداد این موارد هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد.

پس در اینجا ما به یک بهره‌ور شخصی نیاز پیدا می‌کنیم. یک متخصص ppp که بتواند با بررسی و تجزیه تحلیل زندگی روزمرهٔ مردم به آن‌ها آموزش‌های لازم برای درست استفاده کردن از این فناوری‌ها و کاهش حواس‌پرتی و افزایش بهره‌وری را ارائه کند. تفکر انتقادی، خلاقیت، انعطاف‌پذیری ذهنی و مهارت‌های SMAC و مهارت‌های بین‌رشته‌ای از جمله مهارت‌های لازم برای این رشته می‌باشد.

۹. خلبان فضایی تجاری

با پیشرفت تکنولوژی در زمینهٔ هوا و فضا در آینده‌ای نزدیک افراد برای سفر به فضا مانند سفر به نقاط مختلف دنیا نگاه خواهند کرد. یا برای انجام کارهای تجاری نیاز به موشک‌های بزرگ برای پرتاب و سفر در فضا نیاز خواهد شد. در این میان باید افرادی وجود داشته باشند که با داشتن سابقهٔ سفرهای فضایی و کسب آموزش‌های لازم بتوانند توسط موشک‌های بزرگ به کار حمل‌ونقل در فضا بپردازند. خلبان فضایی شغلی است که در آیندهٔ نزدیک به وجود خواهد آمد.

شاید شغل سختی باشد اما اگر شما علاقهٔ زیادی به فضا دارید یا در این زمینه تخصص دارید می‌توانید از پس انجام آن برآیید. مهارت‌های مورد نیاز این رشته شامل: STEM، تفکر انتقادی، مهارت‌های فردی، خلاقیت، انعطاف‌پذیری ذهنی، مهارت‌های بین‌رشته‌ای و مهارت‌های حل مسائل پیچیده می‌باشد.

در انتها باید ذکر کرد اگرچه بسیاری از مشاغلی که امروز وجود دارد تا سال 2030 به صورت اتوماتیک راه‌اندازی شوند، اما شما باید نسبت به آینده خوشحال و امیدوار باشید و از آن نترسید. با این حال، شما نباید خود را به مشاغلی که در این لیست مطرح شد محدود کنید.

برای شغل‌هایی که در آینده به سمت آن‌ها خواهید رفت از مهارت‌هایی که ذکر شد بهره گرفته و خودتان را به مهارت‌هایی که در حال حاضر دارید محدود نکنید.

شغل های آینده ۲۰۳۰

۱۰. مربی پرواز

شاید با خواندن این عنوان بگویید در حال حاضر نیز مربیان پرواز وجود دارند. درست است اما ما می‌خواهیم ما از مربیان پرواز انسان‌ها سخن بگوییم. با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های خیلی نزدیک شاهد پرواز انسان‌ها از شهری به شهر دیگر خواهید بود که در این میان افراد، به مربیانی برای آموزش نیاز پیدا خواهند کرد. مهارت‌های مورد نیاز این شغل شامل : STEM، تفکر انتقادی، مهارت‌های فردی، خلاقیت، انعطاف‌پذیری ذهنی، مهارت‌های بین رشته‌ای و مهارت‌های حل مسائل پیچیده خواهد بود.

سخن آخر …

از آنجا که نیمه عمر یک مهارت از 30 سال به متوسط 6 سال کاهش‌یافته است، زمان آن رسیده که همه ما مهارت‌هایی که از آن‌ها نام بردیم و به ما منابع ارزشمندی را در محل کار آینده هدیه می‌دهد، شروع کنیم.

نظر شما در این مورد چیست ؟ کدام مهارت‌ها را دارید ؟ کدام یک را شروع به یادگیری کرده‌اید ؟

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

یک دیدگاه

  1. سلام این مهارتهایی که گفنه شده مثل مری پزشکی یا جراح حافظه و غیره کجا باید اموزش دید میشه یکم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =