زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره خسرو انوشیروان ⚜️ + اقدامات داخلی و خارجی آن

مقاله درباره زندگینامه و اقدامات خسرو انوشیروان با توضیح کامل

تحقیق درباره خسرو انوشیروان و اقدامات او : برای مشاهده متن مقاله در مورد زندگینامه، اقدامات و نحوه انوشیروان در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره هاتف اصفهانی

تحقیق درباره خسرو انوشیروان

زندگینامه خسرو انوشیروان

خسرو انوشیروان سومین فرزند قباد یکم از سلسله ساسانی بود او بر شورش‌های داخلی غلبه کرد و توانست اوضاع کشور را سامان دهد، این حکمرانی در زمانی آغاز شد که قباد بر سر کار بود او ویژگی‌های یک حکمران قدرتمند را در فرزند سوم خود و او را جانشین خود معرفی کرد پس از مرگ قباد پسران دیگر شورش کردند اما در نهایت بزرگت حکومت خسرو یکم را به رسمیت شناختند.

یکی از درخشان‌ترین و شاخص‌ترین دوران ساسانیان پادشاهی انوشیروان بود، او علاقه زیادی به فلسفه و حکمت داشت به گونه‌ای که به او لقب فیلسوف افلاطونی داده اند او ای اهمیت داد و ستد فرهنگ و تمدن آگاهی داشت به همین دلیل از مسافران و جهانگردان به ایران استقبال می کرد به همین دلیل در دوره او روش‌های طبابت هندی، یونانی و بابلی با طبابت ایرانی در آمیخته شد و موجب پیشرفت‌های زیادی در طبابت شد.

خسرو انوشیروان به علت شیوه‌های که در حکومت کردن و برخورد با رعیا پیش گرفته بود به او لقب دادگر داده اند، خسرو انوشیروان در بالای عمارت خود زنجیری را آویخته بود تا هر گاه کسی دچار بی عدالتی شد آن را به صدا در آورد تا انوشیروان از ان اگاه شود او در زمان اجرای قوانین بسیار سختگیر بود و از او به عنوان اسطوره جوانمردی و عدالت یاد می‌شود.

اقدامات داخلی خسرو انوشیروان

خسرو انوشیروان در آغاز سلطنت اصلاحات عمیقی در سطح کشور انجام داد که عبارتند از:

  • سرکوب مزدکیان در زمان قباد که موجب شد حامیان زیادی از جمله قباد را بدست آورد، انوشیروان با سو استفاده از موقعیت به کسب قدرت و ثروت مردم پرداخته بود همچنین او با بازپس‌گیری اموالی که به دست مزدکیان تصرف شده بود، ضمن استرداد اموال به صاحبان اصلی مابقی آن را صرف ترمیم خرابی‌های کشور کرد.
  • تقویت ارتش از لحاظ تجهیزات و نیروی انسانی
  • تاسیس طاق کسری: این عمارت در ۴ طبقه محل اقامت انوشیروان برای رسیدگی به امور کشوری و مردمی بود، این سازه مشهورترین بنای زمان ساسانیان می‌باشد.
  • احیای کشاورزی و اصلاح شبکه آبیاری، تغییر در نظام مالیاتی، موجب افزایش بهره وری از زمین و ترویج سیستم آبیاری برای کشت شد.
  • اصلاحات فرهنگی مانند تبادل دانشمندان با سایر کشورها، استفاده از افراد تحصیل کرده و خردمند در امور های مختلف
  • ایجاد مدرسه طب در گندی شاپور

اقدامات خارجی خسرو انوشیروان

مقابله با هیاطله: به دلیل قدرت و استحکام داخلی لازم انوشیروان از پرداخت بن به هون‌ها سرباز زد و آن‌ها نیز از آنجا که توان مقابله نداشتند سکوت کردند.

فتح یمن: برای جلوگیری از دست اندازی حبشیان، یمن را فتح کرد و سبب تسلط ایران بر راه‌های دریایی دریای سرخ و اقیانوس هند شد.

نبرد با ترکان: در ابتدا ترکان با ایران متحد بودند و انوشیروان برای تحکیم این رابطه با دختر خاقان ازدواج کرد اما به تدریج ترکان دشمن اصلی ایرانیان شدند و از آنجا که توان مقابله با لشکر ایران را نداشتند دست اتحاد به سوی دشمنان ایران از جمله رومی‌ها دراز کردند.

نحوه مرگ خسرو انوشیروان

حکومت انوشیروان تاریخ افتخار آمیزی را برای مردم ایران رقم زد، او پس از ۴۸ سال پادشاهی بر ایران به مرگ طبیعی درگذشت و پس از او پسرش هرمز چهارم به تخت نشست، اندرزها و نصایح خسرو به هرمز پسرش در کتابی به نام رساله اندرز خسرو جمع اوری شده است.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق در مورد باذل مشهدی
و
تحقیق درباره ادیب الممالک فراهانی

✅ به پایان تحقیق درباره خسرو انوشیروان رسیدیم امید است این مطلب برای شما مفید باشد منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.