زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد محمد میرکیانی ✍️ + تالیفات و کارهای مهم او

مقاله در مورد تالیفات و مهم ترین دستاوردهای محمد میرکیانی نویسنده کودک و نوجوان

تحقیق در مورد محمد میرکیانی نویسنده کودک و نوجوان، وی در سال ۱۳۳۷ شمسی در تهران به دنیا آمد. آلبوم داستان‌های (روز تنهایی من) او در پنجمین نوبت کتاب سال از طرف وزارت فرهنگ منتخب شد.

محمد میرکیانی اوایل دروس ابتدایی و دبیرستان را در تهران به آخر رساند و در کنار آموزش به سمت خواندن مطالب و آثار ادبی و هنری رفت و با خیلی از بزرگان نویسنده و شاعر و آثار آن‌ها شناخت پیدا کرد.

میرکیانی مدرک دکتری هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب کرده بود و در سال ۱۳۶۱ به گروه کودک صدا و سیمای ایران پیوست؛ در آن نمایشنامه رادیویی و داستان‌های ظهر جمعه را کار سازی کرد.

تحقیق در مورد محمد میرکیانی

تالیفات محمد میرکیانی در دوران زندگی اش

در روزی که محمد میرکیانی اولین داستان اش را نوشت به طور دقیقی می‌شود گفت حداقل ۱۵ شغل متفاوت را تجربه کرده بود و از آن‌ها به کلی تجربه کسب کرد. بیشترین مطالعاتی که او به آن‌ها جذب می‌شد در عرصه ادبیات، به ویژه ادبیات باستانی، تاریخ، روان شناسی و اشعار ناب بوده است.

میرکیانی در سال ۱۳۶۵ برنده کتاب سال که مربوط به نوجوان شد و از نظر داستان‌های کودکانه و نوجوانان به شکل پرورشی منتخب شد و در سال ۱۳۷۰ موفق به ترجمه آلبوم ۵ جلدی (قصه ما همین بود) که به زبان اردو و در پاکستان انتشار شد.

در صورتی میرکیانی در فهرست کتاب‌های مونیخ آلمان قرار گرفت که کتاب‌های (پاپر) و (روزی بود روزی نبود) را نوشت و کتاب (قصه ما مثل شد) او در سال ۱۳۸۶ از سوی وزارت فرهنگ به عنوان کتاب سال شناخته شد.

محمد میرکیانی تقریبا ۲۰۰ نمایشنامه محدود و طولانی برای کودکان تنظیم کرده بود و بیشتر از ۶۰ کتاب از آثار او است که مربوط به نوجوانان می‌باشد. همچنین کتاب‌هایی در مورد ادبیات باستانی برای تمامی سنین کودکی و نوجوان نوشته است.

قصه ما مثل شد (پنج جلد)، پنج سنگ، قصه خانه ما، پند و قند (چهار جلد)، قصه ما همین بود (پنج جلد)، افسانه خوشبختی، پهلوان حیدر، روزی بود و روزگاری، قصه‌های شب چله (دو جلد)، روز تنهایی من، روزی بود و روزی نبود (سه جلد)، شاید فردا نباشد و قصّه شاه مال منه.

کارهای میرکیانی در چه زمینه ای بود؟

میرکیانی تماما سعی بر این داشته که همه کودکان و نوجوانان ما، با آثار او بسیاری از درک مسائل و مفاهیم درست را درک کنند و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرند و به نحوه احسنت از آن بهره ‌مند شوند.

او باور داشت که تاثیر فرهنگی در طولانی مدت برای کودکان و نوجوانان اتفاق خواهد افتاد؛ چرا که اگر آثار بسیار زیاد باشد باز هم تعداد کمی از آن‌ها روی بچه‌ها تاثیر می‌گذارند.

میرکیانی در جهت یادگیری کودکان و نوجوانان اقدامات بسیاری از جمله: (پاپر)، (تن تن)، (عمو رستم و دایی سهراب) و (حکایت کمال) در حوزه مذهب و دین انجام داده است تا آن ها را با تاریخ دین آشنا کند.

مقالات پیشنهادی: تحقیق در مورد سیف فرغانی
و
تحقیق در مورد عیسی بهنام
و
تحقیق در مورد عارف قزوینی

☑️ به پایان تحقیق در مورد زندگی محمد میرکیانی رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *