زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد سیف فرغانی ⚜️ + آثار و نحوه فوت شدن

مقاله کامل درباره زندگینامه سیف فرغانی و مهم ترین آثار او

تحقیق در مورد زندگی سیف فرغانی : مولانا سیف الدین ابوالمحامد محمد فرغانی یکی از شاعران برجسته و مشهوری است که مسلمان و اهل سنت بوده است. او در قرن هفتم و هشتم فعالیت داشته و اموراتی انجام می‌داده است. در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد فردوسی

تحقیق در مورد سیف فرغانی

معرفی سیف فرغانی

سیف فرغانی یکی از شاعران برجسته‌ای است که در سرودن اشعار پارسی مهارت‌های بسیاری دارد. او با تلاش خود سعی داشت تا اشعار زیبایی سروده و مهارت خود را به اثبات رساند. سیف فرغانی بسیاری از اشعار خود را در مورد روزگار، حمد و مورد ستایش قرار دادن خداوند، پیامبر اکرم (ص) و همچنین پاسخ دادن به شاعرانی اعم از سعدی، رودکی، خاقانی و… سروده است.

او فردی بود که به شاعر سعدی علاقه خاصی داشته و از ایشان در اشعار و آثار خود بهره می‌گرفته است. سیف فرغانی در زمان حکم فرمایی پادشاهان ایلخانی و مغولان وجود داشته و با خانواده‌اش زندگی می‌کرد. ایشان مدتی از زندگی خود را در شهر تبریز گذرانده و در این زمان با فردی به نام همام تبریزی آشنا شده و با او بسیار صمیمی شده است.

صمیمیت و دوستی آن‌ها به حدی بود که با یکدیگر رفت‌وآمد خانوادگی نیز داشتند و از این طریق پیوند دوستی خود را محکم و مقاوم کرده بودند.

او معتقد بود استاد شعر کسی است که بتواند از عهده شعر گفتن همانند شاعران پیش از خود بربیاید و بتواند همانند آن‌ها اشعاری زیبا و حیرت‌آور بسراید. ایشان تمامی آثار و اشعار خود را با زبانی ساده و روان می‌سرود تا هر فردی بتواند به راحتی آن را خوانده و به معنا و مفهومش پی ببرد.

سیف فرغانی در طول حیات خود توانست تا اشعاری بیش از دوازده هزار بیت با قالب‌هایی اعم از رباعی، غزل، قصیده و… بسراید. او سعی کرد تا در قصیده‌های خود، ردیف‌های دشوار را مورد استفاده قرار دهد و از این طریق هیچ گونه ترس و دلهره‌ای در مورد ورود آثاری با لهجه و زبان محلی به ترکیبات و مفردات نداشته و به این وسیله کار دلخواه خود را انجام داده است.

ایشان با رفتن به تبریز توانست با همام تبریزی صمیمی شده و با یکدیگر رفت‌وآمد داشته باشند. سیف فرغانی پس از دوستی با او، در بسیاری از اشعار خود از همام بهره گرفته و اشعاری سروده است.

آثار سیف فرغانی

این هنرمند نیز با دانش و مهارت خود توانسته تا آثاری را به وجود بیاورد و از طریق آن به مشهوریت برسد. سیف فرغانی تنها دارای دیوان اشعار بوده که این دیوان بسیار عظیم و گسترده است. این اثر سیف فرغانی با احساس فراوان به وجود آمده و دارای بخش‌های گوناگونی است.

دیوان اشعار او دارای چندین بخش اعم از غزل‌ها، رباعیات، قطعات و قصاید بوده است که هر یک از آن‌ها دارای معنا و مفهوم خاصی هستند و کمتر کسی می‌تواند به معنای آن‌ها پی ببرد.

فوت سیف فرغانی

سیف فرغانی تا قبل از فوت خود، تلاش کرده است تا اشعار و آثار زیبایی را سروده و در اختیار مردم قرار دهد. سرانجام سیف فرغانی در یکی از خواستگاه های آقسرا و در حدود سال ۷۴۹ هجری از دنیا رفت.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق در مورد زندگینامه اقبال لاهوری
و
تحقیق درباره هوشنگ مرادی کرمانی

☑️ به پایان تحقیق در مورد زندگی سیف فرغانی رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.