زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد زندگینامه اقبال لاهوری ✳️ + آثار و اشعار

مقاله کامل درباره زندگی اقبال لاهوری و بررسی چند تا از زیباترین اشعار او

تحقیق در مورد زندگی محمد اقبال لاهوری: وی از جمله افراد برجسته و سیاستمداران و شاعرانی بوده که از مشهوریت بسیار زیادی برخوردار است. ایشان در ۱۸ آبان سال ۱۲۵۶ در یکی از شهرهای کشور پاکستان بنام سایلکوت به دنیا آمد.

خانواده او مسلمان بوده و بسیار دین‌دار و مذهبی هستند. او با رسیدن به سن تحصیل، وارد مدرسه‌ها و سپس دانشگاه‌های معروفی اعم از کمبریج و مونیخ شد. طبق تحقیقات انجام شده می‌توان پی برد که این دو دانشگاه بیان شده، جزو بهترین و برترین دانشگاه‌هایی هستند که از رتبه بالایی نسبت به سایر دانشگاه‌ها برخوردار می‌باشند.

اقبال لاهوری پس از گذراندن طول دوران تحصیلش، در نهایت مدرک دکترای فلسفه خود را از دانشگاه مونیخ در سال ۱۸۹۹ دریافت کرد و به انجام کار مشغول شد. در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا همراه ما باشید.

تحقیق در مورد زندگینامه اقبال لاهوری

معرفی اقبال لاهوری

اقبال لاهوری در سال ۱۲۵۶ شمسی در شهر سیالکوت چشم به جهان گشود. خانواده و اجداد او مذهبی و متین بودند و هیچ یک حتی به دیگران بی احترامی نمی‌کردند. او یکی از فیلسوفان و شاعرانی بود که از همان زمان بچگی به این حرفه علاقمند بوده و رفته رفته به دنبال آن رفت.

ایشان زمان کودکی و نوجوانی خود را در زادگاهش به سر برد و در آن زمان با زبان‌های عربی و فارسی آشنا شد. اقبال لاهوری از زمان جوانی و میانسالی همیشه سعی و تلاش خود را کرد تا بتواند با صحبت‌های پندآموزی، مردم را آگاه کرده و سبب چشمانشان را باز کنند تا بتوانند راه درست را انتخاب نمایند.

محمد اقبال لاهوری در هر کدام از اشعار و آثار خود از دو زبان اردو و فارسی استفاده کرده و این دو زبان را به منظور بیان افکار و احساسات خود انتخاب و مورد استفاده قرار داده است. در هر کدام از اشعار و آثار او معنا و مفهوم خاصی گنجانده شده است که با مطالعه می‌توان پی برد که هر یک با احساس و عشق فراوانی نوشته شده‌اند.

شعرهای سروده شده اقبال لاهوری دارای سبک‌های گوناگونی اعم از عرفانی، فلسفی، انسانی و اجتماعی بوده که تمامی این سبک‌ها به نوعی مورد اهمیت هستند. ایشان در هر کدام از شعرهای خود از عشق به خداوند، دین، قرآن، پیغمبر اسلام (ص)، امامان و… صحبت کرده است.

آثار اقبال لاهوری

اقبال لاهوری نیز یکی از هنرمندان و شاعران برجسته‌ای است که دارای آثار بسیاری بوده و با کمک آن‌ها توانسته تا به مشهوریت و محبوبیت زیادی دست یابد. در ادامه به معرفی برخی از آثار اقبال لاهوری می‌پردازیم.

  • ناله یتیم که اولین آثار نوشته شده توسط ایشان بود.
  • تاریخ هند
  • بانگ درا
  • مثنوی مسافر
  • ضرب کلیم
  • یادداشت‌های پراکنده
  • جاوید نامه (منظوم، فارسی)
  • توسعه (سیر) حکمت در ایران (انگلیسی)
  • و…

نمونه هایی از اشعار سروده شده اقبال لاهوری

نمونه شعر ۱:
دل ما بیدلان بردند و رفتند
مثال شعله افسردند و رفتند
بیا یک لحظه با عامان در آمیز
که خاصان باده‌ها خوردند و رفتند

نمونه شعر ۲:
دیوانه و دلبسته‌ی اقبال خودت باش!
سرگرم خودت عاشق احوال خودت باش!
یک لحظه نخور حسرت آن را که نداری
راضی به همین چند قلم مال خودت باش!
دنبال کسی باش که دنبال تو باشد!
اینگونه اگر نیست به دنبال خودت باش!
پرواز قشنگ است ولی بی غم و منت
منت نکش از غیر و پر و بال خودت باش!
صد سال اگر زنده بمانی گذرانی
پس شاکر هر لحظه و هر سال خودت باش!

مقالات پیشنهادی: تحقیق درباره فرهنگ و جامعه
و
تحقیق درباره شهید بهشتی
و
تحقیق درباره امیرکبیر

✅ به پایان تحقیق در مورد زندگی اقبال لاهوری رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =