زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد نویسنده مهدی آذر یزدی و آثار او

مقاله دانش آموزی درباره تاثیر و نقش بسزای مهدی آذر یزدی در ادبیات کودکان

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی: او یکی از پیشگامان عرصه بازنویسی آثار قدیمی و کهن به زبان کودکان و نوجوانان بود که در این مطلب از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم زندگینامه او را بیان کنیم.

مطلب پیشنهادی: تحقیق در مورد اسفندیار معتمدی

تحقیق در مورد نویسنده مهدی آذر یزدی

زندگینامه مهدی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی در ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۰۰ در روستای خرمشاه یزد به دنیا آمد، اجداد او زرتشتی بودند اما خانواده او به تازگی مسلمان شده بودند.

پدرش به زراعت مشغول بود و در امور دینی و مذهبی فردی متعصب به شمار می‌رفت به گونه‌ای که کتاب‌هایی مانند مفاتیح الجنان، حلیة المتقین، معراج، جامع المقدمات و قرآن تنها کتاب‌هایی بود که در خانه آن‌ها یافت می‌شد. همچنین پدر او در شعر نیز تبحر شد و درباره مرثیه و مدح اهل بیت دیوانی از اشعار بر خود جای گذاشته است.

مهدی آذر یزدی تا جوانی در شهر یزد زندگی می‌کرد و از کودکی در کارهایی همچون زراعت، بنایی و کار در کارگاه جوراب بافی به پدرش کمک می‌کرد. او در سن ۲۰‌ سالگی در کتاب فروشی مشغول به کار شد و از همانجا با کتاب و ادبیات آشنایی پیدا کرد، او هیچگاه ازدواج نکرد و به جز شغل نویسندگی به کار دیگری مشغول نشد.

پیشه اصلی آذر یزدی نویسندگی برای کودکان و نوجوانان بود، در حقیقت او اولین کسی بود که در ایران ایده نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان را عملی کرد به همین علت او را پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌نامند. سرانجام مهدی آذر یزدی در ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۸۸ در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

آثار مهدی آذر یزدی

معروف‌ترین اثر مهدی آذر یزدی مجموعه داستان های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب است که این مجموعه در هشت جلد به چاپ رسیده است و تاکنون حدود ۶۴ بار تجدید چاپ شده و به زبان‌های چینی، روسی، اسپانیایی و ارمنی ترجمه شده است.

گربه ناقلا، مجموعه قصه‌های ساده، مثنوی برای کودکان، گربه تنبل، قصه‌های تازه از کتاب کهن از جمله آثار مهدی آذر یزدی ویژه کودکان و نوجوانان است. به طور کلی آذر یزدی حدود بیست کتاب مخصوص کودکان و نوجوانان را تالیف کرده است.

آثار دیگر آذر یزدی برای بزرگسال شامل تصحیح مثنوی برای بزرگسال، حکایت منظومی به نام شعر قند و عسل و دو کتاب خودآموزی عکاس و خودآموزی شطرنج می‌شود. همچنین آذر یزدی موفق به کسب جایزه یونسکو و جایزه سلطنتی کتاب شد و روز درگذشت او را روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری کردند.

تاثیر و نقش مهدی آذر یزدی در ادبیات

یکی از تاثیر گذار ترین افراد در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان آذر یزدی است، او مجموعه ارزشمند قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب را بر اساس داستان‌های کهن از جمله قصه‌های مثنوی مولوی، قصه‌های کلیله و دمنه، قصه‌های قرآنی، قصه‌های گلستان و بوستان، قصه‌های مرزبان نامه، قصه‌های سند باد نامه، قصه‌های چهارده معصوم و قابوس نامه تالیف کرده است.

به طور کلی مهدی آذر یزدی داستان‌های کهن را قابل فهم برای کودکان تالیف کرده است به گونه‌ای که علاوه بر جذابیت و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان آن‌ها را با ادبیات ایرانی آشنا می‌کند.

در اثر قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن تاثیر گذاری نوشته‌ها در ادبیات کودک و نوجوان به خوبی روشن است و در این اثر موضوعاتی مانند خیر و شر، حق و ناحق، مرد و نامرد، حکایت‌ها و افسانه‌ها و… وجود دارد او بیشتر عمر خود را صرف نوشتن کتاب برای کودکان و نوجوانان کرد و کتاب‌های او در قله ادبیات کودک و نوجوان قرار دارد و کتاب‌های او دوستداران بیشماری در سراسر ایران دارد.

مقالات پیشنهادی: تحقیق در مورد زندگی محمود کیانوش
و
تحقیق درباره علی اکبر گلشن آزادی
و
تحقیق درباره طاهره صفارزاده

✅ به پایان تحقیق در مورد نویسنده مهدی آذر یزدی رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *