ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دبه کردن با گسترش و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل دبه کردن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دبه کردن : دبه ظرفی است که از آن معمولا برای نگهداری مواد مورد نیاز استفاده می‌کنند که از جنس پلاستیک تشکیل و ساخته شده است. دبه کردن نیز به معنای فتق و باد فتق بوده که این باد در اثر برداشتن اجسام و لوازم سنگین به وجود می‌آید. این موضوع رفته رفته گسترش یافت و سبب شد که از آن برای افرادی که زیر حرف خود می‌زنند نیز استفاده شود.

در واقع باید بدانید که گاهی بسیاری از افراد صحبت‌هایی بیان می‌کنند که به دلایلی مجبور به دبه کردن گفته خود می‌شوند و در این حالت افراد می‌گویند: فلانی دبه کرده و کاری که گفته را انجام نداده است. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود

معنی ضرب المثل دبه کردن

مفهوم ضرب المثل دبه کردن

این ضرب المثل امروزه بیشترین استفاده را دارد و معمولا برای افرادی که زیر حرف و گفته‌های خود زده و عملی به آن‌ها نمی‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع در این حالت فرد مورد نظر از زیر مسئولیت خود در رفته و قصد انجام آن را ندارد. اگر چه این موضوع می‌تواند سود بسیاری برای فرد داشته، ولی در عوض ضررهای بسیاری به سایر افراد خواهد زد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل دبه کردن

در روزی از روزها زوجی در شهر زندگی می‌کردند که قصد خرید یک منزل را داشتند. آن‌ها زمان بسیاری برای پیدا کردن خانه صرف کردند، ولی خانه مناسبی پیدا نکردند. روزی که مرد برای کاری به روستایی رفته بود با خود گفت: حال که تا اینجا آمده‌ام، پس بهتر است از چندین مشاور املاکی قیمت بگیرم و درصورت ارزانی به اینجا بیاییم.

پس راهی شد و در راه مشاوری را دید و پس از کمی گفت‌وگو، منزلی ارزان قیمت پیدا کرد و پس از انجام هماهنگی‌های لازم و طی قیمت به دنبال همسر خود رفت. زمانی که آن دو به روستا آمدند مشاور املاکی که دید خریدار واقعی هستند با خود گفت: بهتر است کمی قیمت را بالا ببرم تا پول بیشتری به دست بیاورم.

پس او زیر قول خود زد و قیمت بالاتری برای آن خانه بیان کرد. مرد که از حرف او ناراحت و عصبانی شده بود گفت: من دیروز اینجا بودم و تو قیمت کم و مناسبی را برای این منزل در نظر داشتی، حال پس از یک روز چه شده که قیمت افزایش پیدا کرده است.

در این حال زن به زبان آمد و گفت: زمانی که شما با همسر من صحبت می‌کردید من پشت خط بودم و تمامی گفته‌هایتان را شنیدم، پس حال دیگر دبه نکنید و منزل را با همان قیمت به ما بفروشید. مشاور املاکی که کار خود را خراب کرده بود در نهایت الکی گفت: که خانه را فروخته است تا از دست زن و شوهر راحت شود.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل دبه کردن

زمانی که کسی قصد انجام امور خود را ندارد و در واقع از زیر مسئولیت خود فراری است، دبه کرده و با این کار می‌تواند ضررهای بسیاری به مردم برساند. در این حالت او با استفاده از بهانه‌های بسیاری پیمان خود را خواهد شکست و به صورت ساده می‌توان گفت: که این فرد دبه کرده است.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل تب تند زود عرق می کنه
و
معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش
و
معنی ضرب المثل گز نکرده پاره کردن

به پایان معنی ضرب المثل دبه کردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *