ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود ⭕️+ انشا

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می‌شود» به همراه انشایی در مورد آن

معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود : اگر جلوی دزدی‌های کوچک را نگیریم منجر به دزدی‌های بزرگ‌تر شده و موجب اشتباهات و خطاهای بیشتر می‌شود.

زمانی که شخصی به خودش جرات خطاها و اشتباهات کوچک را بدهد کم کم جرات این را پیدا خواهد کرد که اشتباهاتی همچون بزرگتر هم انجام خواهد داد. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود

معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود

مفهوم ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود

برای درک بهتر می‌شود اینگونه اشاره کرد وقتی به کسی که خطا کرده است و بار دوم و سوم هم باز آن خطا و اشتباهات را انجام می‌دهد، غیر ممکن است که با گذشت زمان بدتر از آن و خطایی بزرگ‌تر انجام دهد؛ چرا که بهترین کار پیشگیری است تا باعث شود اشتباهی بدتر و غیر قابل برگشت اتفاق نیفتد.

حکایت تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود

در گذشته خانواده ای زندگی می‌کردند و پسر کوچکی داشتند که علاقه زیادی به تخم مرغ سرخ شده داشت. روزی پسرک به خانه آمد و از مادرش خواست تا برایش تخم مرغ درست کند اما مادر به پسر گفت که هنوز مرغ‌ها تخم نگذاشتند، پس چندی ساعت صبر کن تا مرغ ها دوباره تخم بگذارند.

پسرک چندین ساعت صبر کرد اما خبری نشد و مرغ تخم نکرد در اهر صبرش تمام شد و فکری به ذهنش رسید رفت و آهسته از خانه ی همسایه تخم مرغ برداشت و برگشت به خانه خودشان و به مادرش گفت این تخم مرغ ها را برایم درست کن. مادر با تعجب گفت که این ها را از کجا آورده ای؟

او گفت که بی سرو صدا به خانه همسایه رفته و تخم مرغ برداشته و کسی او را ندیده است. مادر هم مطمئن شد که اگر کسی او را ندیده پس اشکالی ندارد و با روی خوش برای پسرش تخم مرغ را آماده کرد و باهم میل کردند. سال‌ها گذشت و پسر بزرگ شد و همچنان به دزدی ادامه داد. آن قدر به کار دزدی پرداخت که عادتش شده بود و تشویق کننده اش مادرش بود؛ چرا که هیچ وقت به او ناسزا نگفت که چرا دزدی می‌کند.

روزی پسر از مغازه ای که جنس‌های گران داشت دزدی کرد و ناگهان صاحب مغازه او را دستگیر کرد و کشان کشان به محضر قاضی برد و او را محکوم کرد و گفت این پسر بار اولش نیست که از من دزدی می‌کند. من این بار منتظر او بودم و خوشبختانه او را به دام انداختم، حال او را مجازات کنید. در ادامه حرف‌های مرد شاکی بسیاری از مردم که به همراهشان بودند هر کدام اظهار کردند که پسر از آن ها نیز دزدی کرده است.

قاضی رأی داد که پسر را به مرکز شهر ببرند و دست‌های او را قطع کنند تا درس عبرتی شود و دزدی نکند. وقتی او را بردند و می‌خواستند دستش را قطع کنند پسر ناگهان فریاد زد و گفت مادرم را بیاوریم او مقصر است، باید به جای من دست‌های او را قطع کنید.

پس از آن مادرش را آوردند و پسر گفت که روزی در کودکی تخم مرغ همسایه را دزدیده و مادرش روی خوش نشان داده و او را مجازات نکرده، بعد از گفتن این سخن‌ها مادر به گریه افتاد و مردم و قاضی نیز همه متعجب شدند. قاضی هم دستور داد پسر را آزاد کنند و مادر را به جای پسر به زندان بیندازند، از آن به بعد این ضرب المثل در بین مردم به این شکل بیان شد: تخم مرغ دزد شتر مرغ دزد می‌شود.

انشا درباره تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می‌شود

مقدمه: از اولین باری که فکر یا حرکت به دزدی می‌شود باید جلوی آن را گرفت.

بدنه: کسی به عاقبت دزدی و حرام فکر نکند هیچوقت از کار خود پشیمان نمی‌شود. این ضرب المثل حکایتش این است، کسی که دست کجی کند و به این کار عادت کند دیگر عادتش شده و از همان روز اول می‌بایست جلوی آن را گرفت که در آینده یک دزد ماهر نشود.

نتیجه: بهتر آن است که جلوی بچه ها و افرادی که دزدی‌های کوچک می‌کنند را بگیریم تا بعداً دزدی‌ها و خلاف‌های بزرگتر نکنند.

اصطلاح انگلیسی تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شه

در زبان انگلیسی از اصطلاح «he that will steal an egg will steal an ox» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل شتر دیدی ندیدی یعنی چه
و
معنی ضرب المثل شتر سواری دولا دولا نمی شود

✅ به پایان معنی ضرب المثل تخم مرغ دزد شترمرغ دزد می شود رسیدیم، اگر دیدگاهی در این زمینه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.