ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش ✍️ + تاریخچه

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «مال بد بیخ ریش صاحبش» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش : گاهی اوقات افراد برای نشان دادن خوبی خود انفاقی می‌کنند و چیزی را به کسی اهدا کرده یا حتی با قیمت کمی می‌فروشند، با اینکه اجناسشان دارای کیفیت و مرغوبیت کمی است.

هدف این دسته از افراد به فروش رساندن و خلاص شدن از محصول بی کیفیت بوده، ولی آن‌ها نمی‌دانند که هیچ فردی قادر به خرید این چنین وسیله‌ای نخواهد بود. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل گز نکرده پاره کردن

معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش

معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش

زمانی که کسی قصد دارد مال و اجناس بی کیفیت و بدون مرغوبیتی را در اختیار مردم بگذارد، هیچ فردی این مال را قبول نخواهد کرد و در انتها این دسته از لوازم نزد صاحب اصلی باقی خواهد ماند.

در واقع افراد با این کار می‌خواهند جنس بد را از خود دور کرده و به دیگران بدهند، ولی از قدیم و ندیم نیز گفته‌اند: که مال بد تنها لایق صاحب خود بوده و کسی قادر به تحمل آن جز صاحبش نخواهد بود.

حکایت مال بد بیخ ریش صاحبش

در روزی از روزها فروشنده‌ای زرنگ مغازه‌ای در شهر باز کرد و برای اینکه بتواند مشتری بسیاری داشته باشد، اجناس خود را با قیمت کمی به فروش می‌رساند. به همین دلیل و با برخورداری از قیمت ارزان در زمان کمی توانست که به مشهوریت و معروفیت بسیاری برسد. به طوری که تمامی مردم شهر او را می‌شناختند و برای خرید نزد آن می‌رفتند.

فروشنده که دید با این کار اجناس عالی خود را با قیمت ارزان می‌فروشد و به جای سود و منفعت ضرر می‌کند، تصمیم گرفت که اجناس بی کیفیتی بیاورد و با قیمت پایینی به فروش برساند. به همین سبب دست به کار شد و تصمیم خود را قطعی کرد. بسیاری از کسانی که از جنس لوازم سر در نمی‌آوردند، محصولات بسیاری را خریداری کردند.

ولی در این میان عده‌ای زرنگ وجود داشتند که با یک نگاه قادر به تشخیص جنس خوب و بد می‌شدند. روزی مردی وارد مغازه شد و قصد داشت چندین عدد لباس برای خود و خانواده‌اش خریداری کند. زمانی که با لباس‌ها مواجه شد به جنس بد و خراب آن‌ها پی برد و پس از کمی صحبت و بحث با فروشنده گفت :

«فروشنده کار درستی انجام نمی‌دهی که لباس‌های بی کیفیتی را در اختیار مردم قرار می‌دهی، بدان که با این کار فقط مشتری و خریدارانت را از دست خواهی داد.»

فروشنده که از گفته مرد عصبانی و ناراحت شده بود گفت: اگر از لباس‌ها خوشت نیامده می‌توانی نخری و بروی، مرد گفت: من به هیچ‌وجه از تو و امثال تو خریداری نمی‌کنم و باید بدانی که مال بد همان بهتر که بیخ ریش صاحبش باشد.

از آن پس هرگاه کسی می‌خواست با حقه و نیرنگ سر کسی کلاه گذاشته و جنس خرابی را در اختیار مردم قرار دهد، از این ضرب المثل برایش استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش

در این جامعه که همه بخاطر سود و منفعت خود کاری انجام می‌دهند، افراد باید دقت کافی را داشته باشند تا کسی اجازه و قدرت کلاه گذاشتن بر سرش را نداشته باشد. امروزه هیچکس جنس خراب و بدی را قبول نمی‌کند و در اصطلاح می‌گویند: همان بهتر که مال بد بیخ ریش صاحبش باشد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل چوبکاری نفرمایید
و
معنی ضرب المثل حرف حق جواب نداره

✳️ به پایان معنی ضرب المثل مال بد بیخ ریش صاحبش رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *