ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل حرف حق جواب نداره ⚜️+ داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «حرف حق جواب نداره» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل حرف حق جواب نداره : حرف راست همیشه حق بوده و هیچ‌گونه دروغی در آن وجود ندارد. هر فردی باید بتواند حرف حق را پذیرفته و هیچ صحبتی مقابل آن نکند، چرا که حرف حق جواب ندارد و می‌تواند هر فردی را بی خیال صحبت کردن بکند. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دنیا محل گذر است

معنی ضرب المثل حرف حق جواب نداره

مفهوم ضرب المثل حرف حق جواب نداره

زمانی که سخن و حرف حقی از طرف کسی بیان می‌شود در این حالت کسانی که دارای منطق درستی باشند، آن را بدون هیچ‌گونه چون و چرایی قبول خواهند کرد. ولی افرادی که حرف راست و حق را باور و قبول ندارند، افراد لجبازی هستند.

به این طریق جامعه به دو دسته افراد تقسیم شده که برخی طرفدار حق و برخی طرفدار ناحق هستند که در این میان همیشه طرفداران حق پیروز میدان می‌شوند و خواهند شد. حرف حق تنها صحبتی است که کمتر کسی پیدا می‌شود که موافق آن نباشد.

به همین دلیل برای اینکه بتوانید زندگی خود را موفق پیش ببرید، باید همیشه و هرگاه از حرف راست و حق استفاده بکنید. این کار سبب خواهد شد که در زمان کمی به پیشرفت و موفقیت آنچنانی دست یابید.

حرف حق همیشه و در همه جا به شکلی قانع کننده است که می‌تواند هر فردی را قانع کند. این حرف باعث می‌شود که افراد هیچگونه صحبت یا عملی را در مقابل و درمورد حرف حق با عنوان ضد این سخن انجام نخواهند داد.

تاریخچه ضرب المثل حرف حق جواب نداره

روزی فردی بسیار مومن نزد مردم شهر رفت و با آن‌ها مشغول صحبت شد. این فرد به حدی اهل خدا و پیغمبر بود که هیچ وقت از نماز و عبادتش دست نمی‌کشید. این موضوع سبب شده بود که مردم به او اطمینان کامل داشته و همیشه او را حق بدانند.

این فرد که به اوضاع و احوال جامعه آگاه بود تصمیم گرفت تا مردم را در میدان جمع کرده و نسبت به تغییر دادن اعمال و رفتار انسان‌های بد اقدام کند. روزی مردی که دارای اعمال نادرست و ناپسندی بود، نزد این فرد رفت و مشغول صحبت با او شد.

او از فرد مومن پرسید که چرا مردم به من اطمینانی ندارند و همیشه از من کناره گیری می‌کنند؟ فرد مومن نگاهی به مرد کرد و گفت: تو تا به الان به حدی اعمال زشتی انجام داده‌ای، که حال کسی قادر به اعتماد کردن نیست و به بیانی ساده می‌توانم بگویم آن‌ها را دلسرد کرده‌ای.

اگر بتوانی تغییری در خودت ایجاد کنی، مردم مجدد به سمت تو خواهند آمد. مرد که از بیان این گفته‌های فرد مومن ناراحت شده بود گفت: حال که فکر می‌کنم می‌بینم درست می‌گویی و بهتر است من تغییراتی در خود به وجود بیاورم. فرد مومن گفت: آری حال به راه درست پا گذاشتی، بدان که هیچ‌وقت حرف حق جواب نداره و نخواهد داشت.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل حرف حق جواب نداره

در زبان انگلیسی از اصطلاح «Truth has no answer» برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل گاو بی شاخ و دم
و
معنی ضرب المثل خر کریم را نعل کردن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل حرف حق جواب نداره رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *